SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 05.11.2012 - 22:29

Muhtarlar, Dr. Eren’den özür bekliyor

Muhtarlar, Dr. Eren’den özür bekliyor

Güncel

Muhtarlar, Dr. Eren’den özür bekliyor

            Elbistanlı mahalle ve köy muhtarları, 1 Kasım 2012 tarihinde bir yerel gazetede yayımlanan ‘Muhtar Civanım’ başlıklı makalede muhtarlarla alay edildiğini ifade ederek, makalenin yazarı olan Dr. Zafer Eren’in kendilerinden özür dilemesini istediler.

            Mahalle ve köy muhtarları, muhtarlık görevinin kanunlar ile belirlendiğini ve muhtarlıkların kalkacağı yönünde hiçbir çalışmanın yer almadığını ifade ederek, yapılan benzetme ve ifadelerin kendilerini çok üzdüğünü kaydettiler.

            Muhtarlar, yaptıkları ortak açıklamada, şu cümlelere yer verdiler:

            “01.11.2012 tarihinde, bir mahalli gazetede “Muhtar Civanım” başlığı altında, biz muhtarların yapmış olduğu bir basın toplantısını alaya alırcasına makale yazan Elbistan Devlet Hastanesi’nin kadrolu doktoru Sayın Zafer Eren’in, biz muhtarlardan özür dilemesini talep ediyoruz. Sayın Dr. Eren yazısını kaleme almadan önce keşke, Türkiye Cumhuriyeti’nin idari yapısını ve yürürlükteki ilgili kanunları gözden geçirmiş olsa idi, belki bu şekilde haddini aşan bir yazıyı kaleme almayacaktı.

            Makalesinin başlığını “Muhtar Civanım” olarak belirleyen doktorumuz, 1982 yılında yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı, başrolünü rahmetli Kemal Sunal’ın oynadığı “Doktor Civanım” filminden mi etkilendi? Ancak bu başlığı okuyanların aklına belki de “Doktor Civanım” filmi gelmiştir. Bu derece muhtarları alaya alan ve makalesinde güncel dizi filmlerinde de etkilenerek “Bizim muhtarların her biri birer Sülüman” ifadesini kullanma cesaretini sergileyen Dr. Eren’in 10.04.1924 tarihinde TBMM’de kabul en 442 sayılı Köy Kanunu ve 26.04.1945 tahinde Resmi Gazetede yayınlanan Şehir ve Kasabalardaki Mahalle Muhtar ve İhtiyar Kurulları Tüzüğü’nü okumuş olsa idi, biz muhtarların kamu idareleri ile halk arasında ciddi görevlerimiz olduğunu algılardı.

            Biz muhtarlar, Elbistan Devlet Hastanesi’nde başarılı bir görev yürüttüğüne inandığımız Sayın Dr. Murat Gönen’in yerinde kalması konusunda Başbakanımıza mektup yazmış idik. Bu mektubumuzu yazma sebebimiz, Elbistan Devlet Hastanesinin Dr. Gönen’in başhekimliği döneminde kalite standartları puanında il birincisi olmasıdır. Sayın Dr. Eren yazmış olduğu yazıda bizlerin kullanmadığı ifadeyi kullanmış gibi göstererek : “İmza toplamışlar’ Elbistanlı başhekim kalsın, başkasını istemiyoruz…’ diye. Ne demek bu. Cumhurbaşkanı Kayserili, Başbakan Rizeli. Ah ne acı.” Sözlerini kullanmıştır. Yazımızın gönderildiği makam Başbakanlıktır. Durum alaya alınacak durum değildir. Kullanmadığımız ifade için, Dr. Eren’in burada da ayrı bir özür borcu bulunmaktadır.

            Yine Dr. Eren yazısında hızını alamayarak bir virajda da şu ifadeyi kullanmıştır: “Bugün bu imzaları topluyorsun; peki yarın yeni başhekimin yanına gidip ondan nasıl hizmet isteyeceksin? Nasıl iş bu muhtar. Yeni başhekimin yanına gidince, benden söylemesi mührü çok belli etmeyin, ayıp olur. Zaten ayıp oldu olacağı kadar.” Bu talihsiz sözleri tıp fakültesi eğitimi almış birine yakıştırmak mümkün mü? Bu sözlerden şu mana mı çıkıyor acaba: “Sizler Dr. Gönen için imza topladınız. Yeni başhekim bünyesindeki hastanede hizmet almak için işiniz zor. Kibar bir tehdit mi var ortada. Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık sistemi kanunlarla belirlenmiştir. Ülkemizin yönetim şekli Küba ve Kuzey Kore’den farklıdır. Hangi mantıkla Sayın Dr. Eren bu cümleyi sarf etmiştir?

            Sayın Dr. Eren yazısında başka keskin bir virajda da şu ifadeyi kullanmıştır: “Bakın benden size 24 ayar altın kaplama bir öneri: Muhtarlığın kaldırılması söz konusu. Siz, aslında onu bunu bırakın da kendiniz için imza toplamaya bakın.” Koskoca uzman doktorun mutlaka bildiği bir şey var ki, bize altın kaplamalı bir öğüt vermiş. Bu satırları okuyunca bir araştırma yapma mecburiyetini hissettik. Muhtarlığın kaldırılması yönünde, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama duymadık. TBMM’de ilgili komisyonlara verilmiş muhtarlığın kaldırılması yönünde herhangi bir yasa teklifi veya komisyon kararı bulamadık.

            Buradan Elbistan Adliyesi’nin değerli Başsavcılığına şu arzımızı iletmek istiyoruz: 657 sayılı kanunun 15. Maddesi ‘Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir’ şeklindedir. Elbistan Devlet Hastanesi’nde başarılı bir doktorun görevinde kalması yönünde halkımızdan gelen talepleri Başbakanımıza ilettik. Bu konuda mahalli gazetede makale yazan Sayın Dr. Zafer Eren’in yazısının incelenmesini talep ediyoruz.

            Sayın Dr. Zafer Eren’den en kısa süre içerisinde yasal tazminat haklarımız saklı kalmak kaydı ile basın yoluyla bir özür bekliyoruz. Bizlerden de sayın doktorumuza altın kaplamalı değil, saf altın bir öğüt: ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin idari yapısını, ilgili kanunlarını okumadan yazılarını kaleme almamalarıdır’.”


3118 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 10 Adet)

DOKTORRR CİVANIM EREN 06.11.2012 19:54
doktor bey sen seçilmişlerle uğraşacağına hastalarınla ilgilen SAYIN MUHTARLARIMA HAKLI TEPKİLERİNDEN DOLAYI DESTEK VERİRYORUM
SUBİTAY AKTALAY 06.11.2012 14:15
(HİPOKRAT YEMİNİ)HEKİMLİK ANDI ÖZETLE DİN, MİLLİYET, IRK, SİYASİ EĞİLİM YA DA TOPLUMSAL SINIF AYRIMLARININ GÖREVİMLE HASTAM ARASINA GİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİME NAMUSUM ÜZERİNE AND İÇERİM..SN EREN PEKİ YARIN BAŞHEKİMİN YANINA GİDİP ONDAN NASIL HİZMET İSTEYECEKSİN?DEMİŞ. KLAVYEYİ HANGİ RUH HALİ İLE KULLANMIŞ.KİŞİLERE HAKARET SINIRINI AŞMASİ HANGİ RUH HALİNİN İFADESİ ACABA?ŞOV MU YAPIYOR YOKSA ELİNDE Kİ KLAVYEYİ BASTIRILMIŞ DUYGULAR
Hakkı KURT 06.11.2012 13:11
Dr.Zafer Eren in bir gazetenin köşesinden toplumu nizama davet etmesi çok ilginç değilmi.
elbistanlı 06.11.2012 12:15
DOKTOR DOKTOR KALKSANA!! LAMBALARI YAKSANA!! muhtarlarımız yaptıklarında çok haklılar; çünki onlar halkı temsil ediyorlar.Halkın sesidirler.Böyle biz yaptık oldu ile olacak işler değil bunlar.Burası babanızın çiftliğide değil.sendika temsilcisinin veya bir partinin ilçe başkanının atamasıyla olacak hiç iş değilbunlar.Dolayısıyla! eğer dikatatörlükle veya krallıkla yönetilmiyorsak herkes tepkisini özgürce ortaya koyacak.kimsede bundan gocunmayaca
BORA GÜMÜŞ 06.11.2012 11:10
M.Akif Ersoy şöyle der; Edepsizligin başladığı yerde edebiyat biter... Kalemi her eline alan istediğİ kişiye,kuruma yönelik istediği gibi yazıp çizemez.TC Anayasasının 66.maddesinde bu açık ve net bir dille ifade edilmiştir.
Yorumcu 06.11.2012 09:19
Helal olsun size hakkınızı arayın..Unutmayın ki ,okumuşunda cahili olabilir..
fatih kurt 06.11.2012 09:13
saygıdeğer muhtar kardeşlerim sizler mahalle ve köylerinizdeki sıkıntı ve dertlerinizi kaymakam veya valiliğe iletmek kaymakam veya valiliğin veya ihtiyar heyetinin köy ve mahallelerinizdeki almış olduğu kararları uygulamakla yükümlüsünüz.siyasi iktidarın almış olduğu her kararda kendinizi taraf gibi hissetmeniz insanları başka düşünce ekseninde fikir yürütmeye zorlamaktadır.saygılarımla.fatih mehmet kurt.
tıp öğrencisi 06.11.2012 05:01
insanları küçük görmesi,kendini çok yükseklerde görmesi diğer insanları kendine göre küçümsemesi alışıla gelmiş bir durummu.. Dr.Murat GÖNENin Elbistana gerçekten çok yararı oldu hastaneyi düzene soktu ve bölge genelinde bir hastane meydana getirdi.umarım Murat hocam daha iyi yerlere gelir
AHMET AKATAN 06.11.2012 02:12
DEĞERLİ MUHTARLARIMIZI CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM .HERKES KENDİ İŞİNİ, GÖREVİNİ YAPMALI,ELİNE BİR KALEM ALAN KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAMALI.MUHTARLARIMIZ BU ÜLKENİN GÖNÜLLÜ HİZMET İNSANLARIDIR.ÖZELLİKLE HİÇBİR ÇIKAR BEKLEMEDEN GÖREV YAPAN,MAHALLELERİNE HER BAKIMDAN GÜZEL İŞLER YAPMAYA ÇALIŞAN SAYGIDEĞER MUHTARLARIMIZDAN BU ŞAHIS DERHAL ÖZÜR DİLEMELİDİR.
kenan 05.11.2012 22:59
galiba dr.murat gönen ile başhekimlik makamında kavga etmişlerdi .bir insanın zayıf anı gözetilmez bu mertliğe de yakışırmı

Güncel - Diğer Haberler