banner136

Zabıtalar, denetime başladı Kurallara uymayıp havayı kirletenlere 1280 TL ceza
banner17
banner43

Denetimlerde, özellikle fan kullanımı ve kazan temizliği konuları üzerinde durulurken, hava kirliliğine neden olacak şekilde yakılan kalorifer kazanları için 1280 TL’ye kadar para cezası kesilecek.
Elbistan’da özellikle kalorifer ve sobaların yakılmaya başladığı saatlerden sonra artan hava kirliliği, nefes almayı bile zorlaştırıyor. İlçede termik santraller, kalitesiz kömür ve yakıt kullanımı, trafikte seyreden araçlar gibi birçok etkenin birleşmesi ile insan sağlığı noktasında en önemli kirlilik sebebi gösterilen partikül madde oranı, sınır değerlerin katbekat üzerine çıkıyor. Türkiye’nin havası en kirli bölgelerinin başında gelen ilçede Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de, insan sağlığını tehdit eden ve fan çalıştırılarak yakılan kalorifer bacalarından çıkan siyah dumanların tuzu biberi olduğu bu olumsuzluğun önüne geçmek için 5 ayrı ekip halinde denetimlerine başladı. Zabıta ekipleri, ilçedeki kalorifer ile ısınan konutların kalorifer sistemlerini denetleyerek, kazanların dönemsel bakımlarının yapılıp yapılmadığını, kalorifer yakan kişilerin Ateşleme Belgeleri’nin olup olmadığını kontrol etti. Zabıta ekiplerinin hassasiyetle durduğu noktanın başında ise kalorifer kazanlarında fan kullanımı oldu. Kazanların fanla yakılmaması gerektiğinin altını çizen Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kaloriferlerin yakıt, yakıcı ve baca konularında uyulması gereken kurallar hakkında bilgiler aktardı.
Elbistan Belediyesi’nden denetimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada, ilçedeki hava kirliliğinin önlenmesi, insan ve çevre sağlığının korunması için zabıta ekipleri tarafından denetimlere başlandığı belirtildi.
Zabıta Müdürlüğü bünyesinde denetimler için 5 ayrı ekip oluşturulduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İlçemizde hava kirliliğini önlemek, kalitesiz yakıtların kullanılmasından kaynaklanan sorunların önüne geçilmesi için zabıta ekiplerimizce denetimlere başlanmıştır. Zabıta Müdürlüğü personellerimiz, 5 ayrı ekip halinde ilçenin tamamında denetimler yapmaktadır. Denetimlerimiz, hem sabah hem de akşam saatlerinde gerçekleştirilecektir. Özellikle apartmanlardaki kaloriferlerin doğru ve kurallara uygun kullanımı noktasında 4 maddeye göre değerlendirme yapılmaktadır. Denetimlerde eksik görülen her bir madde için 320 TL olmak üzere toplamda 1280 TL para cezası uygulanmaktadır.”
İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından alınan kararlarına da yer verilen açıklamada, vatandaşların uymaları gereken kurallar da şöyle sıralandı:
“Doğalgaz hizmeti gelen yerlerde soba vb. yakılamaz. Bina ısıtma sistemlerinde kullanmak üzere açık kömür ve düşük kaliteli kömür yakmak, bu tür kömürleri depolamak ve satmak yasaktır. Hava kirliliği yönünden standartlara aykırı emisyona neden olan maddelerin (evsel atık, naylon, tezek, kablo, tekstil atıkları, boya atıkları, tıbbi atıklar, kömür torbaları, kauçuk, yağ, vb.) mesken ve işyerlerinde yakılması yasaktır. Bu cezai sorumluluk, toplu ısıtılan konutlar ve işyerlerinde yöneticiye, ferdi ısıtılan konutlarda ise konutu veya işyerini kullanana verilir. Bacalarından kötü koku ve duman çıkan ve gerekli önlemleri uyarıldığı halde almayan bina, site, iş hanı yönetimleri, işyeri ve apartman sahipleri ile yakmadan sorumlu kişilerin kurallara uymaları zorunludur.
Özel ve tüzel kişilere ait binalarda, kaloriferlerin belirlenen yakma saatlerinin dışında yakılması yasaktır. Kaloriferlerin ateşçi ehliyet belgesi olmayan kişilerce yakılması, meskenlerden, dükkânlardan, mağazalardan, imalathanelerden ve diğer binalardan, komşularına ve civarından geçenlerin sağlığına zarar verecek surette duman, toz, koku vb. çıkartmak yasaktır. Fanlı ve stoperli kazanı olan işyerleri ve binaların baca filtresi yaptırması gerekmektedir. Aksi halde fan ve stoper kullanımı da cezai müeyyideyle karşı karşıya kalınmasını doğuracaktır” denildi.
Açıklamada son olarak, “Elbistan’ımızdaki tüm vatandaşlarımızın daha temiz ve sağlıklı hava teneffüs etmesini sağlamak ve hava kirliliğini önlemek için için herkesin birlikte hareket ederek gerekli önlemleri alması gerekiyor. Nefes alan bir ortamda yaşamak için vatandaşlarımızı kurallara uymaya davet ediyoruz” hatırlatmasında bulunuldu.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Amaç ne? 8 ay önce

Havanın temiz olmasını gerçekten istiyorsan doğalgaz çalışmalarını bir an evvel bitirirsin şeker fabrikasına termik santrale filtre takarsın. Burada gelip kalorifer yakan emekçileri para cezası işe korkutmazsın.

Avatar
veli ede 8 ay önce

santralede gidin kesin önce büyüklere sonra gariplere

Avatar
Elbistanlı 8 ay önce

Acaba termik santrali nerede kaldı çevre kirlenmesi konusunda

Avatar
Ali Kılıç 8 ay önce

He gardaş hee ! Santral bacalarından zehir-kül-kanser yağsın, veto olana kadar da çoğunun hiç sesi çıkmasın, şimdi ise " hava kirliliği " diye şov yapın ! " Kendi gözündeki merteği görmez, elin gözündeki çöpü görürsünüz" ! Santral'a ceza yazın da görelim bir hele ! Yazık !!!

Avatar
Serkan 8 ay önce

Önce termik santral i kapatın ceza yazın sizin apartmanlar için yazacağımız ceza hükümsüz olur küçükten büyüğe değil büyükten küçüğe başla Zabıta efendi syn belediye ki işinizi düzgün yaptığınız anlaşılsın kanunsuz ceza sizi de yakar

Avatar
Rıza 8 ay önce

Çok şükür! Her yerde denetim yaygınlaştırılmalı. Kalorifer kazanı, bacalar, fırınlar, berberler, marketler, kasaplar... Halkın ve doğanın sağlığını ilgilendiren her yerde denetime sonuna kadar destek veriyorum. Görevinizde basarılar diliyorum.

Avatar
Cevdet 8 ay önce

Gevezeligin anlami yok yetismedi dogal gaz takan taktirdi yetistiremeyen gelecek seneye birakti zabıtayla milleti karsi karsiya getiripte vatandası zor durumda birakmayin.Millet zaten tinkte.Gidin milleti 30 yildan beri zehirleyen isletmeye ceza yazsinlar vatandasla ugrasmayin.Once kendi kazaninizi temizleyin.

Avatar
Elbistanlı 8 ay önce

Termik santraline cezayı kim yazacak