banner108

Yerli kömür için önemli bir adım daha atıldı

Hükümet, Türkiye’nin en büyük linyit kömür rezervinin bulunduğu Elbistan-Afşin bölgesindeki 14 milyar dolarlık termik santral yatırımını da yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

Yerli kömürün enerji üretiminde kullanılmasını teşvik edecek yeni karara göre bitümenli taşkömürünün elektrik üretimi amaçlı ithalatında ton başına 15 dolar ek mali yükümlülük getirildi. Bakanlar Kurulunun kömür ithalatına ek mali yükümlülük konulması hakkında kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ek mali yükümlülük, gümrük ve diğer vergiler dışında uygulanacak. Ek mali yükümlülük, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden, EFTA üyesi ülkelerden ve İsrail, Makedonya, Bosna- Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, Morityus ve Malezya’dan kömür ithalatlarında uygulanacak.

Yerli kömürü teşvik etmek için atılan bu adımla birlikte elektrik üretmek için taşkömürü ithal edecek firmalar, ton başına 15 Dolar daha fazla ödeyecek. Hükümetin aldığı bu kararın Afşin-Elbistan, Konya-Karapınar ve Türkiye’nin birçok bölgesindeki linyite dayalı termik santral projelerinin öncelikli hale gelmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Yerli kömürün önemine sık sık dikkat çeken Enerji Bakanı Berat Albayrak, daha önce yaptığı açıklamalarda küresel enerji üretiminde kömür kullanım ortalamasının yüzde 40 civarında olduğunu belirtirken, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 13 olduğunu kaydetmişti.

Albayrak, ‘Yerli kömüre karşıyız’ ifadelerini kullanan kesimleri eleştirirken, “Hedefimiz 4-5 bin megavat kömür santralini hayata geçirmek. Öncelikle çalışmaları tamamlanan sahaları özelleştireceğiz” demişti.

Türkiye’nin tüm linyit rezervleri 2023’e kadar elektriğe dönüşecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bakanlık tarafından yapılan arz planlamalarında, 2023 yılına kadar yerli linyit ve taş kömürü kaynaklarının tamamının elektrik üretim amaçlı değerlendirilmesinin hedefler arasında olduğunu ifade etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, özellikle yerli kömür kaynaklarının azami kullanılması durumunun arz güvenliğinin sağlanmasını ve dış politik pozisyonunu daha güçlü kılacağını belirtmişti.

“Yerli kömür varken ithal kömüre sıcak bakmam” diyerek bu konudaki tavrını ortaya koyan Albayrak, “Yerli kömüre dayalı termik santrallerden elde edilen elektrik, tüm kurulu gücün yüzde 12’sini oluşturuyor. Öncelik yerli kaynağımızı daha fazla değerlendirmek olacak. Yerli kömüre dayalı termik santrallerin daha fizibl olması için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Modeller arasında alım garantisi de olabilir. Yatırımcı dostu, devletin de kazanacağı model arayışı içindeyiz.  

Yerli kömürümüz varken ithal kömüre olumlu bakmam. Yerli kömürüm varsa Türkiye’nin önceliği yerli kömürdür. Bakanlık olarak yeni dönemde ithal kömüre öncelik olarak olumlu bakmıyoruz. AK Parti hükümetleri zamanında yeni keşfedilen rezervler var. Geçtiğimiz dönem ithal kömür santralleri oldu. Bundan sonraki dönemde önceliğimiz yerli kömür olmak zorunda. 10 yıl önce düşük kaloriye göre teknolojiler daha kısıtlıydı. Maliyet yüksek, verimliliği düşüktü. Son 10 yılda ciddi gelişti. 800 kaloriye kadar kömürü yakacak teknolojiler gelişti. Çin’de bir kez daha gördük bunu. Türkiye’de gündemimizde 5 önemli saha var. Bu sahalarda 1.200 kaloriden başlayan 2.800 kaloriye kadar giden bir portföy var elimizde” şeklinde konuşmuştu.

 

Afşin-Elbistan’a süper termik modeli

Afşin-Elbistan bölgesinde bulunan düşük kalorili linyit kömürünü elektrik enerjisine dönüştürmek için Çin’in kullandığı ‘Süper Termik’ modelinin hayata geçirilmesi düşünülüyor. 14 milyar Dolarlık bir yatırımın öngörüldüğü projede, 3 yeni santral inşa edilecek. C-D ve E sektörlerinden oluşan projeye başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere, Katar ve diğer Arap enerji firmaları da ilgi gösteriyor.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DOĞAN DOĞANCAN 2 yıl önce

DÜŞÜK KÖMÜRDEN ELDE EDİLEN ELEKTRİK MALİYETİNİ KURTARMAZ,KİM SANTRAL KURMAK İÇİN GELSE VAZGEÇİYOR.

banner110