banner136
banner191
banner162

Yeniden ısıtılan ÇED Dosyası’nda son dönemeç
banner167

Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde Diler Holding’in kurmayı planladığı termik santral projesine ait ÇED Raporu’nun yürütmesinin durdurulması kararının sevinci kısa sürdü. Bölgede hayata geçirmek istediği termik santral ve kömür ocağı projesi için sunduğu ÇED Dosyası, 1 yıllığına durdurulan Anadolu Enerji Üretim A.Ş., kendisine tanınan sürede mevcut ÇED Dosyası’nı yeniden ısıtıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Anadolu Enerji’nin, müşavir firmaya hazırlattığı ÇED Dosyası ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde 22 Temmuz 2019’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacak.

Merkezi İzmir’de bulunan Anadolu Enerji Üretim A.Ş.’nin Elbistan’a bağlı Çatova, Küçükyapalak, Eldelek ve Büyükyapalak Mahalleleri sınırları içerisinde kurmayı planladığı 500 MW kurulu güce sahip olacak termik santralin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, geçtiğimiz ocak ayında 1 yıllığına durdurulmuştu. Firmaya, ÇED dosyasındaki eksiklikleri gidermesi için 1 yıllık süre tanınmıştı. Hazırlanan ÇED raporu, başta bölge halkı olmak üzere çevre ve doğa örgütlerinin itirazları ile karşılanmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, topraklarının sonsuza kadar yok olacağını belirterek, ‘mezarlarımızı bile sırtımıza alıp gitmemizi istiyorsunuz, biz ise yaşamak istiyoruz” şeklinde tepki göstermişlerdi.

 İklime ve hava kalitesine zararı minimum olacak!

 İDK Toplantısında masaya yatırılacak ÇED Dosyası’nda, santralin, bölgenin kalkınma potansiyelini ortaya çıkaracağı, yatırımın yapılacağı yörede ciddi istihdam ve gelişme sağlanacağı belirtildi. Raporda, söz konusu enerji projesinin, çevresel etkilerinin hesaplanması için yapılan çalışmada elde edilen sayısal değerlerin, yerel veya bölgesel iklim üzerinde önemli ve anlamlı etkisinin olması beklenmediği savunuldu. Raporda, Diler Holding’in santral projesinin hayata geçmesi ve her iki santralinde tam kapasite çalışması durumunda bile Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ndeki sınır değerlerin aşılmayacağı iddia edildi. Toprak açısından ise önemli bir zararın oluşmayacağı iddia edildi. Bu amaçla hazırlanan potansiyel çevre etkisi matrisinde, şu ifadelere yer verildi:

“Mevcut hava kalitesine katkı söz konusu ancak bu katkı değerleri, modelleme sonucu bulunan tahmini değerlere göre Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ndeki limitlerinin altında olacaktır. Ayrıca BGD, DeNOx, ESF gibi IPPC’de de belirtilen en iyi yakma ve arıtma teknikleri kullanılacağından baca gazı emisyon değerleri minimum seviyeye indirilmiş olunacaktır.”

 Tek katkı, ekonomiye 

Küçükyapalak ile Büyükyapalak Mahalleleri arasına kurulması planlanan tek üniteli termik santralin, daha yüksek teknolojiye sahip olan akışkan yataklı yakma teknolojisine sahip santral olacağı belirtilirken, kömür sahası ise, Alembey, Çatova, Akören, Eldelek, Küçükyapalak ve Büyükyapalak Mahallelerindeki büyük çoğunluğu şahıs ve hazine arazilerinin yer aldığı alanı kapsayacak. Planlanan 500 MW güçteki Elbistan Enerji Santrali Entegre Projesindeki elektrik üretimi, akışkan yatakta yakma teknolojisine sahip olacak. Ekonomik ömrü 30 yıl olarak belirlenen santral inşaatının 40 ayda tamamlanması planlanıyor. Elbistan Enerji Santralinin yıllık yaklaşık 3.5 GW/h elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor. 2 milyar 700 milyon lira proje maliyeti olan santralin yapım sürecinde yaklaşık bin 500, işletme sürecinde ise 500 işçinin çalışacağı ifade ediliyor.  Çalışacak vasıfsız personel ile daimi personellerin istihdamı, mümkün olduğunca yöredeki insanlar içinden gerçekleştirilecek. 

 Bölge halkının yüzde 53’ü santral istemiyor

 ÇED Dosyası’nda söz konusu yatırımın ‘çevreci ve doğa dostu’ teknolojilere sahip olacağı belirtilse de, kısa ve uzun vadede birçok olumsuzluğa yol açacağı, bölge halkıyla yapılan anketlerde de bir kez daha ortaya çıktı.

Elbistan Enerji Santrali yatırımı öncesinde bölge halkının görüşünü öğrenmek için yaptırılan ankette ‘santral istemiyoruz’ yanıtları, ‘santrale evet’ diyenlerden yüzde 15 daha fazla oldu. Santral yatırımını, teknoloji ve istihdam artışı, ekonomik katkı olarak ön planda tutmaya çalışan Anadolu Enerji A.Ş., projenin gerçekleşmesine bağlı olarak projenin sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla ÇED dosyasını hazırlayan firmaya Sosyal Etki Değerlendirme çalışması yaptırdı. Sosyal Etki Değerlendirme çalışması kapsamında saha çalışması gerçekleştirildi. Yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılan hane halkı görüşmelerinde; proje etki alanı içinde görüşülen kişilerde, kendi yaşadıkları yörede Elbistan Enerji Santrali Projesinin yapılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 41’de kaldı. Projeyi desteklemeyenlerin oranı ise, yüzde 53 olarak belirlendi. Görüşülenlerin yüzde 2’si projenin yapılması konusunda herhangi bir fikrinin olmadığını belirtirken, yüzde 4’ü de koşullu destek verdi. Görüşülen kişilerin yüzde 49,7’si projenin herhangi bir olumlu etkisinin olmayacağını düşünmekte iken, yüzde 38,7’si de iş olanakları doğuracağını belirtti. Projenin çevre üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Ayrıca insan sağlığına zarar vereceği yönünde yöre halkında tedirginlik söz konusu olduğu da kayıtlara geçti.

 Vatandaşı ikna etmek gerekiyor!

 Firma, kendi yaptırdığı anketten, “Dolayısıyla yöre halkının çevre kirliliği ve insan sağlığı hakkındaki endişelerini göz önüne alırsak projenin çevre kirliliğini önleyecek uygulamalarının yöre halkıyla paylaşılması önemlidir. Aynı zamanda çevre yatırımlarının yöre halkı ile paylaşılması proje hakkındaki endişeleri ortadan kaldırmada etkin rol oynayacağı gayet açıktır. Nitekim yüzde 49,7’si projenin herhangi bir yararı olmayacağını düşünmektedir ve bu nedenle gerçekleştirilecek yatırımlardan haberdar edilmeleri bu düşüncelerinin değişmesinde etkili olacaktır” sonucuna ulaştı.

Projenin etki alanı içerisinde kalan Büyükyapalak, Küçükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova’da yapılan sosyal araştırma sonucunda Küçükyapalak Mahallesi’nde görüşülen hanelerin hiçbiri projenin yapılmasını desteklemezken, Büyükyapalak Mahallesi’nde halkın yüzde 81’i projeyi desteklediği sonucu ortaya çıktı. Eldelek ve Akören mahallelerinde desteklemeyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeyken, Çatova’da projeyi destekleyen ve desteklemeyenlerin oranı birbirine çok yakın olarak gerçekleşti.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FATI BÖLÜKBAŞI ANKARA 2 yıl önce

Hayırlı olsun bölge insanına istihdam imkanı sağlar ve araziler değerlenir

Avatar
Sadettin 2 yıl önce

Bu demektirki elbistan halkının sağlığı hiçmi hiç önemli değil ula arkadaş türkiyenin 4. Büyük ovasında birtane sulama barsjı yapamadız yazïklar olsun elbistan sahipsizdir

Avatar
nurettin 2 yıl önce

değerli hemşerilerim elbistana gelecek her yatırım kutsaldır önemlidir.lütfen engel olmayın engel olanlara engel olun.bakın bugün elbistan varsa kömür ve termik santraller sayesinde var.yapılsın tile de yapılsın yapalağa da yapılsın.sadece dikkat edeceğimiz nokta filtreli santral olması.elbistanın büyümesi işsizliğin azalması halkın refahı gelecek yatırıma bağlı.yarın çocuklarınızın iş bulamayıp başka şehirlere ve başka ülkelere gitmesini istemiyorsanız bu yatırımlara engel olmayınız.birileri çevre doğa diyerek elbistanın geleceğini riske atamaz attırmayalım.her yatırımın bir kısım olumsuzlukları olabilir ama bu yatırımıiptal ettirmeyi gerektirmez.

Avatar
Halk 2 yıl önce

Bu halkda akıl varsa gece gündüz nöbet tutar yaptırmazlar yetmedi mi santralden zehirlendigimiz yetmedi mi sudan zehirlendigimiz yetmedi mi kömürden zehirlendigimiz

Avatar
Ölker 2 yıl önce

Yapılır inşAllah kardeşim Filtreli olduktan sonra kime ne zararı var yapalak ancak böyle gelişir yoksa vuran olup biter biz yapalaklıkar olarak sonuna kadar destek veriyoruz

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Yapılmasını istiyoruz iş imkanı doğacak iş arayanlar için mükemmel olur elbistan için hayırlı olsun

Avatar
Mevlüt ÇANAK 2 yıl önce

Her Fırsatta fotoğraf veren yerel siyasetçilerimizi,bu konuda değerli görüşlerini almak üzere sahneye davet ediyoruz!

Avatar
elbistanlı 2 yıl önce

santral istemeyen arkadaşlar o zaman o bölgeye su getirin. Eldelekte 100 dönüm tarla var hiç bir işe yaramıyor, tarla kıraç su yok her yıl zarar