banner136

Yapalak’taki termik santral için son viraja girildi
Balik Dunyasi Reklam

500 MWe kurulu güce sahip termik santral projesine, bölge halkının yüzde 53’nün karşı çıktığı, projenin çevre ve insan sağlığına zarar vereceği görüşünün de ağırlıklı olduğu, bizzat yatırımcı firma tarafından yaptırılan anketlerle görüldü.

Anadolu Enerji tarafından Elbistan’da hayata geçirilmesi planlanan 500MWe kurulu güce sahip olan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı (İDK) yapılacak. Bu toplantının ardından santralin ÇED Raporu ile ilgili olumlu ya da olumsuz kararı verilecek.

ÇED raporu kapsamında düzenlenen halkın katılımı toplantısında, bölgede yaşayanların, ‘Mezarlarımızı bile sırtımıza alıp gitmemizi istiyorsunuz, biz ise yaşamak istiyoruz” şeklinde tepkisi ile karşılanan Elbistan Enerji Santrali’nin 500 MWe/506,59 MWm/1.108,86 MWt, termik Santral, Endüstriyel Atık Depolama Alanı (Kul-Cüruf) ve Kömür Ocakları Dahil) entegre projesi ile ilgili 4 Ocak 2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantı ile ilgili olarak duyuru niteliğindeki açıklama Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yayınlandı.

Elbistan’da insan hayatını ve doğal yaşamı büyük çapta etkileyeceğine kesin gözüyle bakılan Elbistan Enerji Santrali, ilçeye bağlı Küçükyapalak, Büyükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova Mahalleleri’nin verimli tarım arazilerinin üstüne kurulacak. Firmanın, hazırlattığı ÇED Dosyası’nda, kurulması planlanan 500 MW güce sahip termik santralde özellikle Avrupa’da faaliyet gösterenlerde kullanılan Akışkan Yatakta Yakma Teknolojisi tercih edilecek. Santralde, Yarı Kuru Tip Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD), Elektrostatik Filtre (ESF) ve atık su arıtma tesisi gibi üniteler de mevcut olacak. Santralde kullanılacak soğutma suyunun tamamı yer altı sularından karşılanacak.

Anadolu Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Elbistan Enerji Santrali Entegre Projesi kapsamında öngörülen maden ruhsatlarını kapsayan yaklaşık 48 bin 660 dönümlük arazinin büyük çoğunluğu özel şahıslara ait olup, kalan kısmı ise hazine arazisinden oluşuyor. Proje kapsamında alanın bin 725 dönümü santral alanı, 44 bin 440 dönümlük alan da kömür ocağı olarak kullanılacak. Anadolu Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan projenin toplam yatırım tutarı 2 milyar 700 milyon TL olarak tahmin ediliyor. Proje inşaatı sırasında ortalama 1.500 kişi çalışacak olup, çalışanların meslek grupları arasında mühendisler, teknisyenler, kazan yapımcıları ve montajcılar, marangozlar, duvarcılar, elektrikçiler, kaynakçılar ve vasıflı-vasıfsız inşaat işçileri yer alacak. Proje kapsamında arazi hazırlık ve inşaat aşamalarında tüm ünitelerde 1.500 kişi, işletme aşamasında ise yaklaşık 500 kişi istihdam edilecek. Çalışacak vasıfsız personel ile daimi personellerin istihdamı, mümkün olduğunca yöredeki insanlar içinden gerçekleştirilecek.

 

Bölge halkının yüzde 53’ü santral istemiyor

Firma tarafından hazırlatılan ÇED Dosyası’nda söz konusu yatırımın ‘çevreci ve doğa dostu’ teknolojilere sahip olacağı belirtilse de, kısa ve uzun vadede birçok olumsuzluğa yol açacağı, bölge halkıyla yapılan anketlerde de bir kez daha ortaya çıktı. Çevre örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının da ‘Elbistan’ı yaşanmaz kılacağı’ yönündeki görüşleri ile karşı çıktığı Elbistan Enerji Santrali yatırımı öncesinde bölge halkının görüşünü öğrenmek için yaptırılan ankette ‘santral istemiyoruz’ yanıtları, ‘santrale evet’ diyenlerden yüzde 15 daha fazla oldu.

Santral yatırımını, teknoloji ve istihdam artışı, ekonomik katkı olarak ön planda tutmaya çalışan Anadolu Enerji A.Ş., projenin gerçekleşmesine bağlı olarak projenin sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla ÇED dosyasını hazırlayan firmaya Sosyal Etki Değerlendirme çalışması yaptırdı. Sosyal Etki Değerlendirme çalışması kapsamında saha çalışması gerçekleştirildi. Saha çalışmasıyla proje alanında yaşayan hane halkının sosyoekonomik profili, yaşadıkları yerlerdeki mevcut durum ve proje hakkında ne düşündüklerini, aynı zamanda projenin sosyal etkilerinin neler olduğu araştırıldı.

Hazırlanan Sosyal Etki Değerlendirme raporunda hane halkı üyeleriyle yapılan görüşmelerle veri toplandı. Yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılan hane halkı görüşmelerinde; proje etki alanı içinde görüşülen kişilerde, kendi yaşadıkları yörede Elbistan Enerji Santrali Projesinin yapılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 41’de kaldı. Projeyi desteklemeyenlerin oranı ise, yüzde 53 olarak belirlendi. Görüşülenlerin yüzde 2’si projenin yapılması konusunda herhangi bir fikrinin olmadığını belirtirken, yüzde 4’ü de koşullu destek verdi. Görüşülen kişilerin yüzde 49,7’si projenin herhangi bir olumlu etkisinin olmayacağını düşünmekte iken, yüzde 38,7’si de iş olanakları doğuracağını belirtti. Projenin çevre üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Ayrıca insan sağlığına zarar vereceği yönünde yöre halkında tedirginlik söz konusu olduğu da kayıtlara geçti. Firma, kendi yaptırdığı anketten, “Yöre halkının projenin çevre sorunlarına, doğal alanların tahribatına ve insan sağlığına zarar vereceğini düşündüğü söylenebilir. Nitekim yüzde 49,7’si projenin herhangi bir yararı olmayacağını düşünmektedir” sonucuna ulaştı.

 

En fazla destek Büyükyapak’tan, Küçükyapalak’tan hiç destek yok

Projenin etki alanı içerisinde kalan Büyükyapalak, Küçükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova’da yapılan sosyal araştırma sonucunda Küçükyapalak Mahallesi’nde görüşülen hanelerin hiçbiri projenin yapılmasını desteklemezken, Büyükyapalak Mahallesi’nde halkın yüzde 81’i projeyi desteklediği sonucu ortaya çıktı. Eldelek ve Akören mahallelerinde desteklemeyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeyken, Çatova’da projeyi destekleyen ve desteklemeyenlerin oranı birbirine çok yakın olarak gerçekleşti.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.genc 2 yıl önce

Buyukyapalakli olarak ISTEMIYORUZ 5 TANE SIRADAN ADAM TÜM yapalak adina karar veremez 2000 köyde 5000 şehir de yaşayan var B santrali de son teknoloji karagöz köyü gozukmuyo pislikten doymadı doymaz bu buyuk yapalak paraya

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Desteklemeyenler canının kıymetini bilenler ,bile bile zehirlenmek istemiyorlar..

Avatar
sıradan biri 2 yıl önce

yapalaklılar birbirlerini istemez. Demek ki bi iş var bunda

Avatar
vatandaş 2 yıl önce

bu santralin yapılması değil yapılmasının düşünülmesi bile bu yöre halkına hakaret, hiçe saymak, hor görmek, başka yerlerde hidroelektrik santraller bile yapmıyolar tepkiden dolayı..burda şehrin kalbine zehir kuruyolar..kıyamete kadar tarım yapılacak arazileri öldürmeyi düşünüyolar

Avatar
Serkan 2 yıl önce

Zaten mevcut santraller cevreyi havayı toprağı kanser etti elbistan ı farklı biyere harita da taşıyacaksanız buyrun yapın ALLAH TAN KORKUN DOGAN COCUK KANSER DOGUYOR UYAN ELBISTAN

Avatar
çifçi 2 yıl önce

yer altı sularıyla soğutma sağlanırken tüm çevrenin yer altı suları dengesi bozulmayacak mı

Avatar
bilir kişi 2 yıl önce

Santral, çevreci olmak koşuluyla yapılmalıdır. Eğer halk ve siyasi irade yeterli tepkiyi koyabilirse; son versiyon -sıfıra yakın emisyon değerli- güzel bir santral yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu: Santral Kazanının çalışma şartı, Bacagazı arıtma sisteminin çalışmasına bağlı olmalıdır. Yani Bacagazı arıtma sistemindeki küçük bir hatada Kazan mutlaka devre dışı olmalı(bu teknik olarak çok kolay); devre dışı olmazsa çevreye SO2 ve CO -CO2 yayacağından ilgili firmaya çok ağır ceza şartı konmalıdır. Şartlar sağlandığında:
1- Enerji alanında yerli kömürümüz değerlenir.
2- Bölge de işsizlik azalır.
3- Bölge ekonomisi olarak herkes kazanır
4- Kıraç topraklar değerlendirilir.

Avatar
Tuğkan 2 yıl önce

Büyükyapalaklı olarak yapılsın.bu memlekete bisey yapılsa bazı belli guruplar karşı çıkıyor.fakirlik işsizlik daha kötü.

Misafir Avatar
vatandaş 2 yıl önce @Tuğkan

parayı mezara mı götürücün fakirlik daha kötü diyon zehirlenip ölücük para derdindesin

Beğenmedim! (2)

banner129