Uzunlar; “İçme suyu 3 koldan inceleniyor”

            Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, Elbistan’da içme suyunun tahlil ve analizlerinin 3 ayrı kuruluş tarafından yapıldığını belirterek, “Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ayrı yapıyor, KASKİ Genel Müdürlüğümüz ayrı yapıyor. Birde Ankara’da ileri tetkik yapılıyor. Bu tetkikler sonucunda çıkan neticelere baktığımız zaman bakteriyolojik anlamda kirlilik kalmadı” dedi.

            Ağustos ayı içerisinde yaşanan ve resmi rakamlara göre 60 binin üzerinde insanın içme suyundan kaynaklı salgından etkilendiği Elbistan’da, Kaynarca mevkiinde bulunan içme suyu terfi sisteminde yapılan çalışmalar ve suyun analizi noktasındaki tetkikler hakkında bilgi veren Uzunlar, suyun 7 gün 24 saat esasına göre kontrol edildiğini söyledi.

            İçme suyu sağlanan keson kuyulara dışarıdan karışan kirli suların tamamen engellendiğini, yapılan çalışmaların bunlar ile de sınırlı kalmadığını anlatan Uzunlar, Büyükşehir Belediyesi Elbistan Ek Hizmet Binası’nda yaptığı açıklamada, “Elbistan ilçemizin tamamını besleyen içme suyu kaynağında şuanda 3 koldan içme suyunun kalitesi ile ilgili analizler, tahliller ve tetkikler yapılıyor. Bunu Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ayrı yapıyor, KASKİ Genel Müdürlüğümüz ayrı yapıyor. Birde Ankara’da ileri tetkik yapılıyor. Bu tetkikler sonucunda çıkan neticelere baktığımız zaman bakteriyolojik anlamda kirlilik kalmadı. Zaten içme suyu kaynağımız, su kalitesi olarak kimyasal ve fiziksel analiz noktasında hiçbir problemi olmayan bir su. Bu kirliliğin sebebi tabi dış etkenlerden kaynaklanan sızıntılardan oluştu. Elbistan ilçe merkezinin tamamında sular içilebilir durumda. Bizim yaptığımız analizler tabi sürekli olarak teknik ekipçe, yani kimya mühendisi ve diğer ilgililer kanalıyla 7 gün 24 saat sürekli hem klorlama, hem ölçüm, hem de günlük bakteriyolojik laboratuvar tetkikleri yapılıyor. Kurum içinde paylaşılıyor. Bunu istendiği zaman halkımıza veya basınımıza sürekli verebiliriz” diye konuştu.

            İçme suyu ile ilgili yapılan şikâyetleri anında değerlendirdiklerini ifade eden Uzunlar, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

            “Bizim keson kuyular ve depolardan aldığımız raporlar ve uç noktalardan yaptığımız ölçümler neticesinde suyun içilebilir nitelikte olduğunu, sadece biz değil aynı zamanda Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün de sık sık gündeme getirdiği açıklamalar ile de zaten tespit edilmiş durumda. Şimdi biz bunu sosyal medyada bazen farklı amaçlarla açıklandığını düşündüğümüz iddialar olabiliyor. Biz buna ancak KASKİ olarak adrese dayalı bir ihbar olursa müdahale edebiliyoruz. Adrese dayalı olmasa bile biz yine araştırıyoruz ancak, adrese dayalı ihbarlar olur ise bize yardımcı da olmuş olurlar ve biz bundan memnun da oluruz. Çünkü biz maalesef yaşadığımız ciddi bir sağlık sorunu, bir kriz, bunun hiçbir izahı yok. Zaten adli yargı, idari soruşturma yargıya intikal etmiş bir konu olduğu için şuanda konuşmak hukuki açıdan da sıkıntılı olabilir. Sonuç çıktığında hak yerini bulacaktır. İhbarların adrese dayalı olması durumunda anında bizim ekiplerimiz burada 24 saat çalışıyor, hem müdahale ediyoruz, hem de bilgilendirme anlamında çok ciddi neticeler çıkar diye düşünüyoruz.”

            Sorunun çözümü noktasında yaptıkları çalışmaları da değerlendiren Uzunlar, “Kaynarca bölgesinden çıkan kaynak suyu aslında suyun kendisi çok kaliteli bir su. Yani bu tür kirlilik olmaması durumunda bakanlıktaki arkadaşların ifadesi ile şişelenebilecek özelliklere sahip diyorlar. Ama gördüğümüz kadarıyla dış etkenlerden kaynaklı bakteriyolojik, koli veya fk şeklinde tespitler, yoğun bir kirlilik olduğu anlaşılıyor. Hem nehir, hem de diğer tarafta, 1993 yıllarından beri mevcut olan altyapı tesislerinden sızmalar olduğu yönünde tespitlerimiz oldu. Olayın ortaya çıkmasından sonra fiziki olarak çok ciddi müdahalelerimiz oldu. Bu önleme çalışmaları, kirliliğin tespitinden sonra kışı sürede yapıldı. Keson kuyuların, depoların veya şebekenin mevcut kirlilik unsurlarından ayrılması için ciddi bir süreye ve ciddi bir klorlama ihtiyaç olduğundan dolayı biraz uzun sürdü. Hamdolsun bunu önleyebildik. Fiziksel çalışmalarımız acil eylem planı dahilinde yapıldı ama şuanda bitmiş değil. Hem tesisin korunması, hem de suyun kirlenmemesine yönelik, tesisin tecrit edilmesine yönelik ciddi anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Kalıcı olmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Biz bu tesisi tamamen dış etkenlerden korunmuş, sağlıklı bir içme suyu kaynağına dönüştürmek için, Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda hiç para konusunu düşünmeden, harcamanın miktarı ne olursa yapacağız. Bununla ilgili proje alım şekillerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

            Kaynarca’daki terfi istasyonu projesinin 2006 yılında İller Bankası tarafından onaylandığını ancak, yapılan tesisin projeden farklı olduğunu anlatan Uzunlar, “Elbistan’daki içme suyu temin eden keson kuyuların üzerinde yapılan tesis, 2006 yılındaki İller Bankası onaylı proje ekseninde 2010 yılında yapılmış ama 2006 yılındaki onaylı projeden farklı bir tesis yapıldığı, projelere baktığımızda görülüyor. 2014’te KASKİ kurulduktan sonra ilçelerimizden devraldığımız içme suyu tesislerine bakıldığında, en yeni tesisin Elbistan Belediyesi tarafından yapılan bu tesis olduğu görülüyor. Bu olaydan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın daha önce başlatmış olduğu sağlıklı kaynak suyu getirme çalışması, DSİ’de şuanda proje çalışması bitmek üzere. Proje biter bitmez inşaat ihalesi yapılacak ve kısa sürede DSİ ile birlikte Elbistan’a sağlıklı, cazibeli kaynak suyu temin edilmiş olacak. Buda ayrıca Elbistan için büyük bir kazanım anlamına gelmektedir” diyerek, açıklamasını tamamladı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elbistan 2 yıl önce

millet karın agrısı çekiyor hala kimse içme suyunu kullanmıyor

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

İçlir diyorlar ama su zaman zaman çok kötü kokuyor kendiler çocuklarına içirirlermi bu suyu

Avatar
ÖMER 2 yıl önce

bu milletin canı 50 ton su ile eşdegermi kaskinin acıklamasına bakın bu kadar ucuzmu milletin canı yzıklar olsun tek caremiz kahramanmaraştan ayrılıp il olmak elbistanın kendi kendine yetecegini görsün bürokratlar

Avatar
mstafa 2 yıl önce

hadi ya siz icin suyunuzu

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Suda çamaşır suyu kokusuna benzer yoğun bir koku var. Kullandıkları klordan mı başka sebeplerden mi? Belki sağlıklıdır ama güvenemiyoruz. Ilgililerin dikkatine..

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Kanmaya devam can elbistanım 7Haziran gibi tokat lazım

banner1