Türkmen: Asansör kontrolleri zamanında yapılmalı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Elbistan Temsilcisi Hikmet Türkmen, Elbistan ve çevresinde bulunan konutların asansör kontrollerinin yaptırılması amacıyla Elbistan Belediyesi ile imzalanan sözleşmenin yenilendiğini belirterek, asansör kontrollerinin mutlaka yaptırılması gerektiğini söyledi.

Türkmen, “Odamız, asansörlerin yıllık kontrollerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, Elbistan Belediye başkanlığı ile protokol imzaladı. Bina yöneticilerini ve vatandaşlarımızı, kendi can ve mal güvenliği için asansörlerini kontrol ettirmeye davet ediyoruz” dedi.

Yapılacak kontroller sayesinde asansör kazalarının önüne geçilmesinin planlandığını ifade eden Türkmen, “Çağdaş ve planlı bir kentleşme oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı, gerekli denetimlerin yapılmamasından dolayı asansör kazalarını da beraberinde getirmektedir. Her yıl ülkemizde denetimsizlik ve bilgisizlikten dolayı yüzlerce asansör kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların önlenmesi, asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması ve bu kontroller sonucunda asansörlerde bulunan eksik ve hataların giderilmesi ile mümkündür” dedi.

Türkmen, “18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği ve 5 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerine göre bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması, gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi amacı ile binalarında bulunan asansörlerin yılda en az bir kez kontrolünü yaptırmaktan sorumlu tutulmuştur. Yine aynı yönetmelikte, belediyeler, sınırları içerisindeki her asansörün yılda bir kez A tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu kılınmıştır” diye konuştu.

Türkmen, asansörlerin mutat aylık bakımlarının yanı sıra, yıllık kontrollerinin ise oda tarafından yapılacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu nedenle ilçemiz sınırları içerisinde bulunan binalardaki asansörlerin yıllık kontrolünün gerçekleştirilmesi amacıyla, anılan yönetmelik hükümleri çerçevesinde, Elbistan Belediye Başkanlığı ile akredite A tipi muayene kuruluşu olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi arasında imzalanan protokol, 2016 yılı için tekrar güncellendi. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile ilçemizdeki asansörlerin yıllık kontrolleri sürdürülmektedir. Yönetmelik gereği, asansörlerin kontrol ettirilmesinden, kontrol raporlarının alınmasından ve asansördeki olası eksiklik ve hataların giderilmesinden bina yöneticileri sorumlu tutulmuştur. Asansörlerin yıllık olarak kontrol edilmesi, kullanıcıların can ve mal güvenliği için gerekli bir durum olduğu gibi, aynı zamanda da yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle binalarında bulunan asansörlerin kontrol edilmesi için, tüm bina yöneticilerinin ve vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını ve aşağıdaki iletişim adreslerini kullanarak, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’na başvurmaları bekliyoruz. Anılan yönetmelik, asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hatalar varsa giderilmesini zorunlu kılmakta ve giderilene dek asansörün kullanımına izin vermemektedir.” 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1