Tor: “Demokrasi uçurumdan döndü”
 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Demokrasi uçurumdan dönmüş, millî iradeye sürülmek istenen kara leke yine milletimizin azim ve kararlılığıyla temizlenmiştir” diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülen "Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı" hakkında partisi adına bir konuşma yapan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, 15 Temmuz askeri darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara değindi.

Askeri kalkışmanın seçilmiş hükümeti ve milletvekillerini değil Türk milletinin tamamını hedef aldığını belirten MHP’li Tor, 15 Temmuz’un kara bir gün olarak hatırlanacağına işaret etti.

Tor, şunları söyledi:

“15 Temmuz 2016 tarihi, demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek istenen, millî iradenin çok açık şekilde saldırı ve suikasta uğratılmak istendiği, Türk ordusunun içine sızmış bir avuç kötü insanın Genelkurmay Başkanını, bazı kuvvet komutanlarını rehin aldığı, birçok kamu kurumunun, Gazi Meclisimizin bombalandığı, yüzlerce asker, sivil, polis, masum insanın şehit edildiği, insani değerlerin sıfırlandığı kara bir gün olarak hatırlanacaktır. Bu şerefsiz kalkışma, bu karanlık darbe girişimi yalnızca seçilmiş hükümeti veya milletvekillerini değil, Türk milletinin tamamını hedef almıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde vuku bulan saldırılar bir darbe teşebbüsü olduğu kadar, aynı zamanda kanlı bir terör saldırısıdır. Demokrasi uçurumdan dönmüştür, millî iradenin namus ve emanetleri son anda kurtarılmıştır. Millî iradeye sürülmek istenen kara leke yine milletimizin azim ve kararlılığıyla temizlenmiştir.

Darbe girişiminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren partisinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin darbecilere karşı sergilediği dik duruş ve tavrının önemine işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, “Millî iradeye sürülmek istenen kara lekenin engellenmesinde darbenin başarılı olup olmayacağını hiç beklemeden, hiç tereddüt göstermeden, herkesten ve her şeyden önce, "en kötü sivil yönetimin en iyi askerî yönetimden daha iyi olduğuna, milletin iradesine hukuk dışı yollarla sebebi ne olursa olsun müdahale edilmesine asla müsaade edilmemeli" anlayışına gönülden inanmış Değerli Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin; gerek uçakların gökyüzünde görüldüğü saat içinde hemen Sayın Başbakanı arayarak, gerekse hiçbir yere gizlenmeyi, kaçmayı aklının ucundan dahi geçirmeden, hemen MHP Genel Merkezine gelerek ışıkları açtırarak milletvekillerini TBMM'ye, Büyük Meclisimize göndermek suretiyle "ama… acaba…" demeden, işin yönünü beklemeden gerekli girişimleri yaparak yöneticileri ve milletimizi cesaretlendirmiştir.

Genel Başkanımızın tavrı darbe girişiminin kırılma noktası olmuş, Genel Merkezimizin ışıkları vatandaşı aydınlatmıştır. Milletimizin topyekûn elinde bayraklarla millî iradeye sahip çıkmasına öncülük ederek yüce Türk milletinin takdirini kazanan Sayın Genel Başkanımızın gösterdiği büyük cesaret örneğinin herkese örnek olması en büyük arzumuzdur. Gönül isterdi ki yetkili ve etkili konumdaki birçok kişi hiçbir hesap, beklenti içine girmeden derhâl millî iradeye sahip çıksın, tıpkı Sayın Genel Başkanımızın yaptığı gibi” dedi.

Tor, şöyle devam etti:

“Olayın yönü ortaya çıktıktan sonra demokrasi havariliği yapanları da şiddetle kınıyorum. Bu olay değer yargılarının ne kadar yozlaştığını bir defa daha gözler önüne sermiştir. Yanınızda yaverlik, emir subaylığı yapanların ihanetleri bunun açık ve acı örneğidir. Yüce Mevla'nın birçok devasa problemle mücadele eden ülkemizi bu tür şerefsizce kalkışmalardan koruması en büyük bir dileğimiz ve duamızdır.

Bu arada belirtmem gerekir ki bir iki saatte birkaç kişinin planlamadığı bu büyük alçakça olayın görevli birimlerimizce olaydan birkaç saat önce değil, günlerce önceden istihbarat edilmemesi, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Cumhurbaşkanının, Genelkurmay Başkanının, kuvvet komutanlarının en yakınındaki kişilerin bizzat değil içinde, bu kalkışmada -altını çizerek söylüyorum- yer aldığı iddiaları dahi kabul edilebilir değildir. Bu menfur saldırı ve kalkışma nedeniyle alınacak birçok ders vardır. Bugün olayın sıcaklığı nedeniyle bazı konuları yutuyor, söylemiyorsak da dün defaatle izah edildiği hâlde hakaretamiz beyanlarla bu zihniyeti sahip çıkanların bugün demokrasi, insan hakları havariliği yapmalarını da ibretle izlediğimizi belirtmek istiyorum.”

Darbe teşebbüsünün milletin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, “Bu saldırılar nedeniyle şehit olan güvenlik görevlilerimize, sivil vatandaşlarımıza ben de Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyorum. Şehit ve gazilerimiz, ülkemiz, demokrasimiz hür ve bağımsız yaşamamız için kendilerini feda etmişlerdir. Cesaret, fedakârlık, vatan ve millet sevgileri önünde saygıyla eğiliyorum.

,

Tabii ki darbe teşebbüsünü yüce Türk milletinin iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınıyorum. Ancak bu olaylar göstermiştir ki yüce milletimizin bugün her zamankinden daha fazla birlik ve bütünlüğe ihtiyacı vardır” şeklinde konuştu.

Tor, konuşmasının son bölümünde ise kanun tasarısı hakkındaki görüşlerini belirtti. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110

banner1