Termik santrale itirazlar sonuç verdi

Anadolu Enerji A.Ş. tarafından Elbistan’da kurulması planlanan 500 MW gücündeki termik santrale ilgili olarak hazırlanacak ÇED Raporu’na iklim değişikliği konusunun da yer alması sağlandı.

350Ankara İklim Aktivizm Grubu tarafından başlatılan itiraz süreci sonucunda Türkiye’de ilk defa bir termik santral projesi böyle bir sonuç aldı.

Elbistan’da yapılması planlanan 500 MW kurulu güce sahip kömür santralinin iklimi değiştireceği nedeniyle yapılan itirazları bakanlık kabul etti. Çevresel Etki Değerlendirmesi için düzenlenen halkın katılımı toplantısı öncesinde 350Ankara tarafından hazırlanan dilekçe, yöre halkı ve Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli gibi kentlerden insanların imzası ile Kahramanmaraş Çevre İl Müdürlüğüne iletildi. Vatandaşlar, halkın katılımı toplantısında da itiraz dilekçesini dile getirerek konunun ÇED sürecine dahil olmasını sağladı. Dilekçeleri İl Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Genel Müdürlük, itiraz dilekçesi yazanlara cevabı hazırlayarak iletti.

Bakanlık, projenin iklim değişikliğinin dikkate alınmaması, doğadan çekilecek suyun bölgede iklim felaketlerinin daha şiddetli yaşanmasına neden olacağı, santral kaynaklı uçucu küllerin bölgede tarımı, doğal yaşamı ve insan yaşamını tehdit edeceği yönündeki itirazlara yer vererek iklim değişikliği açısından telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağı için iptali talebine cevap yazısında yer verdi. İtiraz edilen konuların ÇED raporunda ayrıntılı olarak yer alması sağlanacağını bakanlık tarafından verilen cevapta yer aldı. Böylelikle Türkiye’de iklim değişikliği açısından önemli olan azaltım, uyum ve doğa tahribatına dair 3 önemli itiraz noktasının ÇED raporlarına girmesinin önü açıldı.

Bakanlık yazısı ile ilgili olarak 350 Ankara’nın kurucularından Önder Algedik, Türkiye’de ilk defa bir kömür santrali projesinin ÇED sürecinin yerel bir sorun olmaktan öte küresel bir iklim değişikliği sorunu seviyesine taşındığını kaydetti. Algedik, zaten iklim değişikliği açısından yapılması imkansız olan bu projelerin artık ilgili mevzuatın uygulanması açısından da benzer bir değerlendirmenin yapılmasının yolunun açıldığını belirtti.

Projeye itiraz edenlerden İbrahim Yalçın da, “Proje ile havamızı, suyumuzu ve iklimi kaybedeceğiz. Türkiye’nin dördüncü büyük ovasını da kaybedeceğiz. Elbistanlılar olarak bu santrali yaptırmayacağız” diye konuştu.

350Ankara İklim Aktivizm Grubu, konunun arka planını ise şu şekilde ifade etti:

“#KömüreYerYok diyerek yeni santral projelerine karşı yaptığımız çalışmalar ilk defa böylesi bir sonuç aldı. 350Ankara olarak daha önce Gerze, Amasra, Bursa-Dosab, Balıkesir'deki projeler için yapmış olduğumuz çalışmayı Elbistan'da da yaptık. 3 temel şeye; iklim değişikliği hızlandıracak sera gazlarına, tahribatı arttıracak doğaya bırakılacak uçucu küle ve aşırı iklim olaylarında bölgeyi kırılgan yapacak doğadan çekilecek suya itiraz edip ilgili mevzuata uyulmasını talep etmiştik. Bir başka deyişle bu üç kritik noktanın önemli olduğunu, bu bilgilerin aslında yeni kömür santralleri yapımı için ciddi bir engel olduğunu ortaya koyduk. Bu nedenlerle projenin iptalini istedik. Dilekçemizi yörenin muhtarları ve Türkiye'nin dört bir yanından insanlar imzaladı ve ÇED toplantısında halk itirazı dile getirdi.

Bakanlıktan alınan yazının özeti ise, "İklim değişikliği açısından telafisi mümkün olmayan zararların oluşabileceği... projeden kaynaklı iklim değişikliği, kullanılacak su miktarı, uçucu külün tarım alanlarına etkisi vb... analizler ÇED raporunda ayrıntılı olarak yer alması sağlanacak, ayrıntılı analizler yapılacaktır” olarak açıklandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezai 2 yıl önce

Hes,res,nükler,termik santrallara hepsine karsisiniz.sonra ruslara irana yalvarin sizede bu yakışır.yapılacak o santral insahlah

Misafir Avatar
DENİZ 2 yıl önce @Sezai

Bu santralin yapılması konusunda hangi dünya görüşüne sahip olursak olalım destek olmalıyız. Bir ülke düşünün kendi yeralt kaynakları yer altında yatarken dışardan doğalgaz ithal edip elektrik üretmeye calışsın. Bu topraklarda tarımın mı enerji üretminin mi ülke katma değerine daha fazla katkı sağlayacağını hesaplayıp görüş belirtmeliyiz. Kimse atasından kaln toprakları bırakmak istemez ama asıl mesele ülkenin geieceği. O yüzden karşı durmak yerine destek olmalıyız artık ülkemizin enerjide dışarıya az bağımlı olması gerekiyor. Çevreyi kirletmesine filtrelerle önlem alınabilinir. Elbistan ilçesinin yerinin taşınması bile düşünÜLebilinir. Bu bölge enerji bölgesi. Bu kömürün çıkarılıp ülke ekonomisine kazandırılması lazım. Avrupa da termik santral kalmadı deniyor tamam kalmadı çünkü adamlar 100 yıldır kömürden elektrik üretti yeraltı kaynağı kalmadı. Avrupa değilmiydi yıllarca alsas loren deki kömür için savaşan.

Beğenmedim! (2)

banner1