banner136

Tarım arazileri ‘görüş’ alınmadan satılamayacak
banner17
banner43

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile ilgili yapılan değişikliklerle tarlasını satmak isteyen çiftçilerin devir işlemlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün onayını alması gerekecek.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun resmi gazete yayımlandı. Uygulamaya konulan yeni sistemle birlikte tarım arazileri "Asgari tarımsal arazi büyüklüğü" ile "Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü" şeklinde iki yeni kavramla tanımlanacak. Yeni düzenlemeye göre, asgari tarımsal arazi büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak. Elbistan’da ise sulu arazilerdeki asgari tarımsal arazi büyüklüğü 60 dönüm olacak. Kıraç araziler ise 140 dönümün altında bölünemeyecek. Yeter gelirli tarımsal arazilerin ekonomik bütünlüğe sahip olmayan kısımları Bakanlığın izni ile satılabilecek.

Tarım arazilerinin "Asgari tarımsal arazi büyüklüğü" ile "Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü" biçiminde iki yeni kavram ile tanımlanarak sınıflandırılması ile devir, ifraz ve bölünmelerinin önlenmesi amaçlayan kanuna göre, satış, bağış, trampa, ökba vb. mülkiyeti aktarıcı nitelikteki (cebri satış ve mahkeme kararlan hariç) işlem taleplerinde ve satış vaadi veya bağışlama vaadi sözleşmelerinin şerhi taleplerinde; taşınmazın imar planı kapsamı dışında kaldığı veya imar planında tarımsal niteliği korunacak alanda yer aldığının tespiti halinde, tarla/bağ/bahçe/zeytinlik vb. tarımsal nitelik taşıyan tüm taşınmazların müstakilen veya hisseli olarak devrine yönelik il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğünden görüş alınacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün onay vermemesi halinde satış gerçekleşmeyecek. Ancak, devir talebinde bulunan taşınmaz malikinin ilçe bazında tarımsal niteliğe haiz hisseli veya müstakil tek taşınmazının bulunması ve bu taşınmazın iktisabının intikalden oluşmaması kaydıyla tekrar hisselendirilmeden aynen devri, ilgili kuruma soru konusu edilmeksizin mümkün olacak.

İntikal işlemleri de 5403 sayılı Kanunda değişiklik yapan 6537 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 15.05.2014 tarihinden itibaren tarımsal nitelik taşıyan taşınmaz malların (tarla, bağ, bahçe, zeytinlik vb.) intikal taleplerinin elbirliği halinde mülkiyet (iştirak halinde mülkiyet/verasette iştirak olarak) olarak yapılması, paylı mülkiyet (müşterek mülkiyet) olarak yapılan intikal taleplerinin ise il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğünün kararı doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Diğer yandan yeni kanuna göre satış işlemlerini belirleyecek yönetmeliğin henüz yayımlanmaması ise tarım arazilerinin devrinde sıkıntılar doğuruyor. Tarım arazilerinin şuan da satış ve devir işlemleri gerçekleştirilemiyor. Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de bu konudaki talepleri karşılaması bekleniyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.