Tarihi ‘Elbistan Evleri’ restore edilecek

            Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın, ‘Elbistan’ı Yeniden Hayal Etmek’ sloganı ile başlattığı çalışmalar kapsamında, geleneksel konut mimarisini yansıtan ve 19. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin edilen iki ayrı yapı, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından koruma altına alınırken, restorasyon projesinin ise ivedilikle hazırlanmasına karar verildi.

            Elbistan’ın karakteri olan bir şehir olduğunu dile getiren Bakan Ünal, daha önce katıldığı toplantılarda, şehrin tarihi yapısının ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılacağını belirtmişti.

            Ünal, yaptığı açıklamada, “Sadece bu değil, aynı zamanda asıl şehrin merkezi olan Ulucami, Selçuklu Hamamı, Ümmetbaba, Ceyhan Camisi, Çarşı Atik Camisi o adanın tarihi karakterinin de ortaya çıkması gerekiyor. Çünkü bir şehri anlamlı kılan o şehrin karakteridir. Elbistan karakteri olan bir şehir. Ama bu karakteri ortaya çıkarmak gerekiyor. Elbistan’ın bir Beypazarı gibi, bir Safranbolu, Odunpazarı gibi karakterinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü Elbistan başkentlik yapmış bir şehir” demişti.

Bakan Mahir Ünal, Elbistan’ın geleneksel konut mimarisinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalar yapılacağını belirtirken, bu amaçla ilk etapta 2 yapı için koruma kararı alındı.

Bakan Ünal, Elbistan’da düzenlenen çalıştayda yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu:

“Bizim derdimiz bu şehri ayağa kaldırmak. Bu şehirlerin hafızasını, kimliğini ayağa kaldırmak. Avrupa’nın değişik şehirlerine gittiğim zaman kıskanıyorum. Küçücük bir şehir olan Salzburg’a gittiğim zaman kıskanıyorum. Elbistan, tarihiyle, hikâyesiyle, karakteriyle, hafızasıyla Salzburg’dan daha çok kültürü olan bir şehir. Elbistan neden bir Salzburg olmasın. Biz artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Elbistan’ın rakibi 150 bin nüfuslu Salzburg olmalı.” 

Koruma Kararı alındı

            Elbistan’ın geleneksel konut mimarisini yansıtan iki ayrı yapı üzerinde çalışmalar yapılırken, bu iki yapının aslına uygun olarak restore edilerek, gelecek kuşaklar aktarılması amaçlanıyor.

            Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan kararlar Resmi Gazetede yayımlanırken, ilk yapıyla ilgili kararda şu cümlelere yer verildi:

            “Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Güneşli Mahallesi, 10 ada, 6 parselde kayıtlı, özel mülkiyete ait taşınmazın tescilinin değerlendirilmesi talebine ilişkin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 11/12/2015 tarih ve 19623 sayılı yazısı, Elbistan Belediye Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 02/02/2016 tarih 1097 sayılı yazısı, Bölge Kurulu Müdürlüğü Uzmanlarının 11/02/2016 tarihli raporu okundu, konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Güneşli Mahallesi, 10 ada, 6 parselde kayıtlı, özel mülkiyete ait taşınmazın geleneksel konut mimarisi özellikleri gösterdiğinden korunması gerekli kültür varlığı olarak tesciline, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Gruplanması, Bakım ve Onarımı” başlıklı ilke kararı gereği yapı grubunun 2. Grup olarak belirlenmesine, hazırlanan kararımız eki koruma alanını gösterir haritanın ve tescil fişinin uygun olduğuna (OLUMLU), tapu kütüğünün beyanlar hanesine ‘2. Grup korunması gerekli kültür varlığıdır.’ şerhinin konulmasına koruma alanının imar planına işlenmesine, yapının korunarak geleceğe taşınabilmesi için acil onarım gerektiği anlaşıldığından taşınmazların rölöve-restitüsyon etüdüne dayalı restorasyon projesinin ivedilikle hazırlanmasına karar verildi.”

            Kurul’un ikinci yapıyla ilgili olarak aldığı karar ise şöyle:

            “Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Ceyhan Mahallesi, III. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde, özel mülkiyete ait, 316 ada, 5 parselde kayıtlı taşınmazın tescilinin değerlendirilmesi talebine ilişkin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın11/12/2015 tarih ve 19623 sayılı yazısı, Elbistan Belediye Başkanlığı’nın 21/01/2016 tarih 779 sayılı yazısı, Bölge Kurulu Müdürlüğü Uzmanlarının 11/02/2016 tarihli raporu okundu, konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Ceyhan Mahallesi, III. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde, özel mülkiyete ait, 316 ada, 5 parselde kayıtlı taşınmazın geleneksel konut mimarisi özellikleri gösterdiğinden korunması gerekli kültür varlığı olarak tesciline, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Gruplanması, Bakım ve Onarımı” başlıklı ilke kararı gereği yapı grubunun 2. Grup olarak belirlenmesine (OLUMLU), tapu kütüğünün beyanlar hanesine ‘2. Grup korunması gerekli kültür varlığıdır.’ şerhinin konulmasına, hazırlanacak tescil fişinin Kurulumuza sunulmasına, koruma alanına ilişkin haritanın Kurul üyelerince yerinde incelenmesinin ardından değerlendirilmesine karar verildi.”
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EMRE ÖZDEMİR 2 yıl önce

Memleketimiz adına çok güzel haberler, sayın bakanımıza müteşekkiriz, umarım Kızılcaoba Mahallesi de restore alanına dahil edilir. Elbistan' ın Sanat Tarihi ortaya çıkarılır.

banner1