banner108

Tapu ve Kadastro’da 169. yıl coşkusu

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün kuruluşunun 169. Yıldönümü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Elbistan’da da kutlanıyor.

Kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Elbistan Tapu ve Sicil Müdürü İsmail Atakan, Elbistan Kadastro Müdürlüğü Birim Sorumlusu Kontrol Mühendisi Murat Güner ve personelleri saygı duruşunda bulundular.

Elbistan Tapu ve Sicil Müdürü İsmail Atakan, vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için teknolojinin tüm imkanlarını kullandıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüzün 169. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yoğun ve özverili çalışmalarıyla zor şartlarda üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti ve azmi içindeyiz. Ülkemizde ilk Tapu Teşkilatı 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve Cumhuriyete kadar çeşitli isimler altında görevini sürdürmüştür. Tesis edilen ilk kayıtlar tamamen mülkiyete ve tapu işlemlerine yönelik olmuş ve bu dönemlerde hiçbir harita çalışması, kadastro tesisi ve güncelleştirilmesi konusunda da bir çalışma yapılmamıştır. Cumhuriyetin kurulmasından sonra bağımsız bir tapu teşkilatının oluşturulması konusu; özel bir dal olması, bu hususta özel bir deneyim gerektirmesi ve kapsamının genişliği sebepleriyle önem kazanmıştır. Yoğun ve özverili çalışmalarıyla zor şartlarda üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti ve azmi içindeyiz.”

Atakan, “Online Randevu Sistemi, https://webposta.tkgm.gov.tr adresinden hizmet vermektedir. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBIS) Projesi kapsamında TKGM-TURKSAT işbirliği ile tapu bilgilerinin e-Devlet kapısından vatandaşlara sunulması çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu hizmet kapsamında; e-Devlet şifresi, mobil imza veya elektronik imzaya sahip tüm vatandaşların www.turkiye.gov.tr. Adresinden kendilerine ait taşınmaz bilgilerine ulaşması imkanı sağlanmıştır. Bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın T.C. girilmeyen gayrimenkullerin tapu müdürlüklerine başvuruda bulunarak T.C. Kimlik Bilgilerinin TAKBiS sistemine girişini sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca TAKBiS Sistemi ile tapu işlemleri Türkiye'nin her yerindeki Tapu Müdürlüklerinden yaptırılabilir” dedi.

Atakan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan bilgilendirme ile yaşanan olumsuzluklar ve sorunlarda toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla Alo Tapu 181’den randevu hizmet hattı uygulamasına geçilmiştir. Tapu müdürlüğümüzün arşiv çalışması projesi devam etmektedir. E-arşiv sistemine günlük yapılan işlemlerin evrakları taranıp dijital arşive günlük olarak kayıt edilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yürütmüş olduğu Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi Kapsamında Gaziantep Tapu ve Kadastro 13. Bölge Müdürlüğü tarafından projeye dahil edilen Elbistan Tapu Müdürlüğü, TSE tarafından 2012 yılında TSE-ISO-EN9000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini almıştır. Kalite yönetim süreçlerinde gelişmeleri takip edilmektedir. Vatandaşlarımızın gayrimenkul alış verişinde yaşanan güven problemi sahte para, hırsızlık ve dolandırıcılık risklerine karşı tapu takas uygulamasına başlandı. Alıcı ve satıcılar güvenli bir ortamda alım, satım bedelini ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Elbistan Tapu Müdürlüğümüz, insanlara bireysel bir hak olarak tanınmış olan mülkiyet hakkı var oldukça işlevini sürdürecek ve önemli hizmetler yapmaya devam edecektir. Elbistan Tapu Müdürlüğü 2015 yılında 13 bin 849 yevmiye işlem yapılmıştır. Gaziantep Tapu ve Kadastro 13. Bölge Müdürlüğünün Hizmet Takip Masası Anket ve Performans sonuçlarına göre Elbistan Tapu müdürlüğünün performans ve vatandaş memnuniyeti açısından Gaziantep Tapu ve Kadastro 13. Bölge müdürlüğünün belirlemiş olduğu puan bölge müdürlüğü ortalamasının üzerinde olan müdürlükler sıralamasında yer aldığı gözükmektedir. Vatandaş memnuniyeti yüzde 94 olup, gün içerisinde kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların talepleri karşılama oranı yüzde 93’tür. Elbistan tapu ve kadastro binası yapımı devam etmektedir. Kaba inşaat çalışmaları biten yeni binamızın Ağustos sonu itibarı ile bitirilmesi hedeflenmektedir.”

Elbistan Kadastro Müdürlüğü Birim Sorumlusu Kontrol Mühendisi Murat Güner ise, Elbistan’ın yanı sıra, Ekinözü ve Nurhak ilçelerinde de kadastro çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, kuruluş yıldönümünü kutladı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110