banner67

Susuzlaştırma ve şev tasarımı için testler sürüyor

Afşin-Elbistan bölgesinde yapımı planlanan, Afşin-Elbistan C, D ve E Termik Santrallerine yönelik olarak yapılan çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’nde, E sahasının susuzlaştırma planı ve şev tasarımıyla ile ilgili olarak yapılan protokol kapsamında, yeraltı yapısını inceleyen akifer testleri masaya yatırıldı.

            ‘Afşin-Elbistan Kömür Havzası E Sahası Hidrojeolojik ve Jeoteknik Değerlendirme, Susuzlaştırma Planı ve Optimum Şev Tasarımı Yapılmasına Dair Danışmanlık Protokolü’ kapsamında, EÜAŞ Maden Sahaları Daire Başkanlığı ile Cumhuriyet ve Hacettepe Üniversiteleri Danışmanlık Heyetleri arasında, havza sahasında yürütülen akifer testleri ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.

EÜAŞ Maden Sahaları Daire Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Maden Sahaları Daire Başkanı Cumali Taştekin, Maden Etüt Proje Müdürü Ebru Ata, Maden Mühendisleri Özge Güçiz, Melike Er, Azime Ceylan Kara, Begüm Ceren Erkoç, Mesut Özdemir, Ömercan Ceylan ile Jeoloji Mühendisi Hanife Demir, İlknur Karakuş, Yusuf Karakuş, Sevda Canbaz, Ümit Yüksek, AEL İşletme Müdürlüğünden Maden Mühendisleri Nazım Çimen, Akgün Uçar, Jeoloji Mühendisi Mehmet Çiçek, Abdultalip Gür, Esma Yabalak, Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Kazım Görgülü, Yrd. Doç. Yavuz Gül, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Durutürk, Arş. Gör. Bahadır Şengün, Hacettepe Üniversitesinden Necati Kalaycıoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Levent Tezcan katıldı.

Toplantıda Hacettepe Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Levent Tezcan tarafından sahadaki çalışmaların ilerleyişi ve testlere katılan mühendislere verilecek eğitim ile ilgili sunum yapıldı.

12 Ocak 2015 tarihinde, Kışlaköy A, Çöllolar B ile C, D ve E sektörleri olmak üzere 5 sektöre ayrılan Afşin-Elbistan Kömür Havzası, E sektörünün yatırıma açılması amacıyla eksik etütlerin tamamlanarak kavramsal maden işletme planı hazırlanması için MTA ve üniversiteler ile işbirliğiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü ile EÜAŞ arasında ‘Afşin-Elbistan Kömür Havzası E Sahası Hidrojeolojik ve Jeoteknik Değerlendirme, Susuzlaştırma Planı ve Optimum Şev Tasarımı Yapılmasına Dair Danışmanlık Protokolü’ imzalanmıştı. 

Bu protokol kapsamında; 4,8 milyar ton linyit rezervine sahip ve Türkiye linyit rezervinin yüzde 33'üne karşılık gelen Afşin-Elbistan Kömür Havzasının, yine sahip olduğu 1 milyar 217 milyon ton kömür rezervi ile 35 yıl boyunca 3000 MW kurulu güçteki bir termik santrali besleyebilecek kapasitede olan E Sektöründe; güvenli ve sürdürülebilir madencilik faaliyetlerinin yürütülebilmesi için, hidrojeolojik parametrelerin bilimsel gerçekler doğrultusunda yeniden belirlenmesi amacıyla EÜAŞ tarafından, akifer testlerinin gerçekleştirilmesi ve akifer parametrelerinin belirlenmesi kararlaştırıldı.

Daha sonra ise, Cumhuriyet Üniversitesi Danışmanlık Ekibi ile Maden Sahaları Daire Başkanlığı ve AEL İşletme Müdürlüğü personeli tarafından, E sektörünün hidrojeolojik modelinin kurulması ve akifer parametrelerinin belirlenmesine yönelik gerçekleştirilecek akifer testleri için karotlu sondajlardan elde edilen karot örnekleri ve kuyu logları esas alınarak, kuyu dizaynları ve teçhiz planları hazırlandı.

Yapılan planlama doğrultusunda, 3 Mayıs 2016 tarihinde; 1 adet pompaj ve 3 adet gözlem kuyusundan oluşan 9 adet test grubunda başlayan akifer testlerine, danışman heyetinin gözetiminde EÜAŞ mühendisleri tarafından devam ediliyor. İlk olarak kademeli pompa testleri ile başlanan testlerde, veriler doğrultusunda kullanılacak optimum debi miktarı belirlenerek, sabit debili 1. testler yapılarak pompaj ve gözlem kuyularına ait düşüm zaman grafikleri elde edildi.

Elde edilen akifer test verileri sonrasında değerlendirme eğitimi, Yrd. Doç. Dr. Levent Tezcan tarafından akifer testlerde görevlendirilmiş mühendislere, testlerden elde edilen düşüm-zaman grafiklerini değerlendirmek amacı ile ‘Aquifer Test Pro 2016’ programı kullanılarak, uygulamalı eğitim verildi.

2. sabit debili test ve 3. sabit debili testlerinin yapılması için Afşin-Elbistan E Sektöründe arazi çalışmaları devam ediyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET 2 yıl önce

ALLAH ISLAH EYLESİN ....

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Bu susuzlaştırma sonucunda doğan köyde sinyallerini gördüğümüz büyük obrukların elbistan yerlrşim merkezinde olmayacağı garantisini veriyorlarmı kıymetli hocalarımız.

banner116

banner115