banner136

“Sorunlar bir bir çözülecek”
banner17
banner43

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi birimlerinin Elbistan’daki çalışmalarına ilişkin olarak bilgilendirmelerde bulundular. Meclis Üyeleri, Büyükşehrin şuanda 3 ayrı biriminin ilçedeki sorunların çözümü için çaba sarf ettiğini vurguladılar.

Kahramanmaraş’ın 30 Mart 2014’te Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmasının ardından oluşturulan yeni birimlerin ilçe belediyesinin sorumluluğunda olan birçok görevi devraldığını belirten Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Ali Demir, Fikri Aydın ve Turgut Akbaş, Kanalizasyon ve Su İdaresi (KASKİ), Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Ulaşım Müdürlüğü olarak çalışmaların sürdürüldüğünü söylediler.

KASKİ’nin Elbistan’daki su ve kanalizasyon çalışmalarında görev aldığını belirten Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, altyapı ve içme suyu sorunlarının çözümü noktasında gereken adımların atılmaya başladığını hatırlattılar.

Elbistan Belediyesi’nin daha önce hizmete sunduğu 5 adet halk otobüsünün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini anlatan Meclis Üyeleri, söz konusu otobüslerin Elbistan’da çalışacaklarına işaret ettiler.

KASKİ’nin Ferhatpınarı Grubunda bulunan mahallelerdeki içme suyu probleminin ortadan kaldırılması noktasında buradaki kurulu bulunan içme suyu birliğinin feshedilmesi gerektiğini hatırlatan Meclis Üyeleri, KASKİ’nin şuanda bu soruna müdahale şansının bulunmadığını ifade ettiler.

Daha önce Özel İdare’nin kullandığı şimdi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın hizmet alanına dönüşen bölgede çalışmalara ilişkin süreci ve planlamayı anlatan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Demir, şunları söyledi:

“Elbistan’ın hizmet alanında KASKİ Genel Müdürlüğü, tamamen Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşuyor. Büyükşehir KASKİ şuanda Elbistan’da Yeni Sanayi Sitesi’nde çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir haftadır çalışmalar sürüyor. Bir hafta içerisinde 850 metre yapılacak olan yağmur atık su hattının yarısı tamamlanmış durumda. Bir haftaya kadar da 850 metre tamamlanacak. Tamamen Büyükşehir KASKİ bünyesinde yapılan bir iş. Bunun dışında daha önce köy olup mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde içme sularında bazı sorunlar oluştu. Bu sorunlar da yine Büyükşehir KASKİ marifetiyle çözümü için uğraşlar devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek.”

 

Halk otobüsleri Elbistan’da kalacak

Elbistan Belediyesi’nin satın aldığı 5 adet halk otobüsünün büyükşehre devredilmesine rağmen Elbistan’da kalacağının altını çizen Demir, “Ulaşımda, Büyükşehrin sorumluluk alanında olan konu. Yollarla ilgili değil sadece taşımayla ilgili çalışmalardan bahsediyoruz. Elbistan Belediyesi’nin daha önce almış olduğu ve halk otobüsü olarak ilçede görev yapan 5 otobüs tamamen Elbistan içerisinde çalışacak. Bunlar Büyükşehre devredildi. Çünkü bu araçlar, ulaşım alanı büyükşehrin sorumluluk alanında olduğu için devredildi. Bunlar Elbistan’ın dışında hizmet vermeyecek. Bu otobüsler, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde tamamen Elbistan bölgesinde hizmet vermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Mahallelerin yol problemleri çözülecek

Kahramanmaraş Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın Elbistan’daki çalışmalarına ilişkin olarak da bilgi veren Demir, Ekinözü ve Nurhak’ın da bu alandaki hizmetlerinin Elbistan’daki şubeden yürütüleceğini hatırlattı.

Demir, “Mahalleye dönüşen köy ve kasabalarımızın şuana kadar stabilize olan yollarının tamamında greyder bakımı yapıldı. Bazı bölgelerimizde stabilize çalışmaları devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde asfalt yolların yamaları ve gerekiyorsa kaplamaları Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacak. Araç sayımız yeterli. Kamyonlarımız, greyderlerimiz, loderimiz, ekskavatörümüz ve kazıcı-yükleyici araçlarımız mevcut. Burası sadece Elbistan’a değil Ekinözü ve Nurhak’a da hitap edecek. Bu üç bölgenin hizmeti Elbistan’daki şubeden yürütülecek” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı için kapsamlı bir planlaması bulunmadığına işaret eden Demir, “İl Özel İdaresi veya belediyeler programlarını on birinci ayda yaparlar. Ama seçimler Mart ayında yapıldığı için şuan kuruluş aşaması devam ediyor. Bu yıl çok kapsamlı bir planlama yapılmıyor. Ama neticede elbette ki bu yıl boş geçmeyecek. 2014 yılını da en mümkün olduğu kadar verimli çalışmayla değerlendireceğiz. On birinci ayda da 2015 yılı programları yapılacak” diye konuştu.

Son olarak ilçeye bağlı Ovacık, Hacıhasanlı, Evcihüyük, Küçükyapalak, Çatova, Eldelek, Akveren ve Çıtlık mahallerinde yaşanan içme suyu problemiyle ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Demir, “Elbistan’da iki adet içme suyu grubumuz vardı. Bir tanesi Ferhatpınarı, diğeri de Doğan Grubu idi. Doğan Grubu, AEL çevresinde yer altında çekilen sulardan destekleniyor. Orada bir sıkıntı yok. Ferhatpınarı Grubunda 31 litre olan su kaynağı şuanda 7-8 litreye kadar düşmüş durumda. Bunun sebebi de bu yılın kurak geçmesi. Onunla ilgili olarak KASKİ gerekli çalışmaları yapıyor. Köylerimizin su problemi bir şekilde çözülecek. Ya termik santral bölgesinden desteklenecek ya da yer altı kuyularından desteklenecek. Ama Ferhatpınarı Gurubunda ciddi bir sıkıntımız var. Burası 2009 yılında yapıldı. Bu grupta içme suyu birliği faaliyet gösteriyor. Büyükşehrin buraya müdahale edebilmesi için bu birliğin feshedilmesi gerekiyor. Bazı mahalle muhtarlarımız bu birliğin feshedilmesine karşı çıkıyorlar. O yüzden Büyükşehrin ve KASKİ’nin müdahale şansı kalmıyor. Yoksa şuana kadar Ferhatpınarı Grubundaki su sorunlarını çözerdik. Ya da birlik tamamen kendisi toplayacak, sorunu da kendisi çözecek” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fikri Aydın da, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un Elbistan’ın sorunlarını yakından takip ettiğini belirtti. Aydın, sorunların çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi’nce gerekli adımların atılacağı yönünde Başkan Erkoç’un özel ihtimam gösterdiğini kaydetti.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdurrahman yıldız 6 yıl önce

Maraş bize ne zaman dost oldu ki bugün de sahip çıksın....İşimiz zor

Avatar
Mustafa ÇOBAN 6 yıl önce

Çalışmalarınızın devamını dilerim verdiğimiz oylar helal olsun

Avatar
ALPER 6 yıl önce

Belediyemizin araçlarının azalacağı korkusu taşıyorum, otobüs işletme işi ise luzumsuz bir işti , binenlerden para bile alınamıyor , keşke bu otobüsler şehir içi değilde, eskiden köy olan mahallelerimize hizmet verse. Şehir içi otobüslerinin yeterli olduğunu düşünüyorum. yapılacak hizmetleri bekliyoruz.