Söğütlü’de sel olayı tarihe karışıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Afşin 204. Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz yıllardaki sel felaketi ile gündeme gelen Söğütlü Çayı’ndaki bu riski ortadan kaldırmayı amaçlayan özel projeyle ilgili çalışmalara başladı.

İş makineleri, Elbistan-Çoğulhan karayolu ile Söğütlü Mahallesi arasında kalan 5 kilometrelik bölümde hummalı bir çalışma içerisine girerken, çayın yatağı da bu proje doğrultusunda büyük oranda değişikliğe uğruyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Afşin 204. Şube Müdürü Hikmet Böke, 40 metre genişliğe ulaşacak çay yatağının Ceyhan Nehri’nin şehir içerisindeki debisinden 20 kat daha fazla su taşıma kapasitesine ulaşacağını söyledi.

Nurhak Dağı eteklerinden doğan ve çok sayıda yerleşim alanını geçtikten sonra Elbistan’da Ceyhan Nehri ile buluşan Söğütlü Çayı, 2 yıl önce yaşanan sel olayı ile gündeme geldi. Uzun süredir kapsamlı ıslah çalışması yapılmayan çay yatağı eriyen kar ve yağmur sularını taşıyamadı. Çayın Sevdilli Mahallesi civarından Ceyhan Nehri’ne döküldüğü noktaya kadar etkili olan selde yüzlerce dönüm ekili alan zarar görürken, yükselen su mahalle aralarına kadar ulaştı. Devlet Su işleri 20. Bölge Müdürlüğü de bu gelişme üzerine çayda taşkın ve sel riskini ortadan kaldıracak çalışmanın startını verdi. DSİ Afşin 204. Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü kapsamlı çalışma ile çay yatağının büyük bölümü, mevcut halinden kat kat fazla su taşıyacak şekilde genişletildi ve seddeler yükseltildi.

Islah çalışması yapılmayan son bölge olan Termik Köprüsü ve Söğütlü Mahallesi arasında kalan 5 kilometrelik güzergah için de Mart ayı başında harekete geçen Devlet Su İşleri Afşin 204. Şube Müdürlüğü, çok sayıda dozeri ve iş makinesini bölgeye sevk etti. DSİ ekipleri, çakıl ve ağaçlarla kaplanan çay yatağını, genişliği 40 metre, sedde yüksekliği de 2,5 metre olacak şekilde yeniden düzenlemeye başladı. Ekipler, özel olarak hazırlanan proje dahilinde çay yatağının düzgün bir şekilde olması için ellerinden gelen hassasiyeti ve özeni gösteriyor.

Söz konusu çalışmaları yerinde görmek için bölgeye giden AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ve Elbistan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tıraş, DSİ Afşin 204. Şube Müdürü Hikmet Böke’den geniş kapsamlı bilgi aldı.

Söğütlü Çayı’ndaki bu hummalı ıslah çalışması hakkında bilgiler aktaran DSİ Afşin 204. Şube Müdürü Hikmet Böke, yeni projenin 5 kilometrelik alanı kapsadığını söyledi.

Son çalışmayla birlikte Söğütlü Çayı’nın Elbistan şehir merkezine kadar olan bölümünde taşkın ve sel olasılığının büyük ölçüde ortadan kaldırıldığını belirten Böke, şöyle konuştu:

“Özellikle 2014 ve 2015 yılı bahar aylarında meydana gelen taşkınlar nedeniyle DSİ Afşin Şube Müdürlüğümüzce Söğütlü Çayında kapsamlı bir ıslah çalışması yapılması gereği duyulmuştur. 2014 ve 2015 yılları içerisinde Elbistan’a bağlı Söğütlü ve Türkveren Mahalleleri arasında kalan kısımda Söğütlü Çayı yatağında gerekli ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. Elbistan-Çoğulhan karayolu üzerinde bulunan Söğütlü Çayı köprüsü ile Söğütlü Mahallesi arasında kalan yaklaşık 5 kilometrelik kısımda Şube Müdürlüğümüzce gerekli ıslah projeleri hazırlanarak çalışmalara 1 Mart 2016 tarihinde başlanılmıştır. Islah çalışmaları tamamen kurumumuza ait iş makineleri ve personellerle yürütülmektir.”

Islah çalışmasının tamamlanması ile birlikte çay yatağının 200 metreküplük debiyi kaldıracak hale geleceğinin de altını çizen DSİ Afşin 204. Şube Müdürü Hikmet Böke, “Islah Projesine göre Söğütlü Çayı yatağı taban genişliği 40 metre, kenar sedde yükseklikleri 2,5 metre, her iki tarafta bulunan işletme bakım yolu genişliği 6 metre olarak projelendirilmiştir. Daha önce Söğütlü çayında meydana gelen 30 metreküplük debi değerlerinde dahi taşkın problemleri yaşanmakta ve tarım arazileri ile yerleşim yerleri büyük zararlar görmekteydi. Yeni Islah Projesi ile Söğütlü Çayı yatağı 200 metreküplük debi değerlerinde dahi taşkına sebebiyet vermeyecek şekilde projelendirilmiştir.

Söğütlü Çayı ıslah çalışmalarımızı yakından takip ederek Şube Müdürlüğümüze her türlü araç ve ekipman yönünden tam destek veren DSİ 20. Bölge Müdürümüz Sayın Emrah Köleoğlu’na, Şube Müdürlüğümüz ve yöre halkı adına çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Böke, son olarak bölgede çalışan iş makinesi ve ekipman sayısının da önümüzdeki günlerde takviye edileceğini sözlerine ekledi.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ise, ıslah çalışmasının olası sel durumunda yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçmesi açısından büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

Bu projenin hayata geçmesinde büyük katkısı bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a teşekkür eden Başkan Kısaca, “Söğütlü Çayı’nda Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ın desteği ile DSİ ekiplerimizin yürüttüğü çalışmayı inceledik. DSİ Afşin 204. Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz, gerçekten en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bu projeyi hayata geçirmek için çalışıyorlar. Bu proje, ilçemize bağlı mahallelerde özellikle bahar aylarında yaşanması muhtemel sel olaylarının önüne geçilmesi için büyük önem arz ediyor. En son 2 yıl önce böyle bir felaketi hep beraber yaşadık. Herhangi bir can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz oldu. Çok sayıda hemşerimizin ekini zarar gördü. İnşallah bu çalışma ile artık çayın geçtiği yerde yaşayan hemşerilerimiz sel korkusundan kurtulacak. Daha önce çayın üst kısmında bu ıslah çalışması yapılmıştı. Şimdi de şehrimizin girişi ile Söğütlü Mahallemiz arasındaki bölüm yapılıyor. Bu projenin hayata geçmesindeki desteğinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal Bey’e teşekkür ediyoruz. DSİ 20. Bölge Müdürümüz Sayın Emrah Köleoğlu’na, DSİ Afşin 204. Şube Müdürümüz Sayın Hikmet Böke ve çalışan personele teşekkür ediyoruz” dedi.

Elbistan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tıraş da, yaşanması muhtemel bir sel olayının yol açacağı tahribatın çok ciddi sonuçlar doğuracağını belirterek, “Bu çalışmayla hemşerilerimizin can ve mal güvenliği daha çok artacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yaşar okur 2 yıl önce

Su , nehir, ırmak Elbistanda olmasina rağmen DSi Şube Müdürlüğü Afşin'e kurulmuş. .zamanında bürokrasi teşkilatının çarpık yapılanmasının tipik bir örneği. .bence DSi müdürlüğünün Su'lar bölgesi olan Elbistan'a kurulması lazım. .

Avatar
vatandaş 2 yıl önce

sekili köprüsü ne zaman yapılacak

Avatar
murat KILINÇ 2 yıl önce

SÖĞÜTLÜ GERGADAN GİBİ SÜSLENMELİ.PIRIL PIRIL OLMALI.SU ŞİŞİRİLMELİ.HER DÖNEM SO ULMALI.

Avatar
VATANDAŞ. 2 yıl önce

DSİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN NERDE OLADUĞU ,DEĞİL HİZMET EDİP ETMEDİĞİ ÖNEMLİ OLMALI.ÖNEMLİ OLAN YETERLİ HİZMET SUNMASI DEĞİLMİDİR.TÜM PERSONELİNİ TEBRİK EDİYORUM ÖZVERİLİ ÇALIŞMALRINDAN DOLAYI.

Avatar
Fikri AYDIN 2 yıl önce

Söğütlü için en önemli ve faydali çözüm çayın yatağını genişletmek değil BARAJ dır.Bunu artık siyasetçiside, STK da görmeli. Diğer işler erozyonu arttırmaktan toprağı denize daha rahat ulaştırmanın dışında bir işe yaramaz

banner110

banner1