Söğütlü Barajı’nın ismi, Tapkırankale olarak değiştirildi

Elbistan'a bağlı Tapkırankale Mahallesi sınırları içerisinde yapılması planlanan Söğütlü Barajı’nın adı, Mahalle Muhtarı Mehmet Yapıcı’nın girişimleri sonucunda, Tapkırankale Barajı olarak değiştirildi.

Elbistan Ovası'nda 70 bin dekar tarım toprağının suya kavuşturulması amacıyla DSİ 20. Bölge Müdürlüğü'nce Söğütlü Çayı üzerinde ‘Söğütlü Barajı’ adıyla bugüne kadar planlaması ve Çevre Etki ve Değerlendirme (ÇED) çalışmaları tamamlanan barajın gerçekleşmesi durumunda, 450 yıllık tarihe sahip Tapkırankale Mahallesi, sular altına gömülecek ve haritadan da silinecek. Mahalle ise yeni bir alana taşınacak.

Tapkırankale Mahalle Muhtarı Mehmet Yapıcı, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü'ne geçen yıl konuya ilişkin dilekçe ile başvurarak, baraja verilen Söğütlü adının, Tapkırankale olarak değiştirilmesi talebinde bulunmuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü Etüt, Planlama ve Tahsisler Daire Başkanlığı, Muhtar Mehmet Yapıcı'nın dilekçesini özetleyerek, ‘Olur’ları için DSİ Genel Müdürlük Makamına havale etti.

Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Dr. Bülent Selek imzasıyla Genel Müdürlük Makamına 9 Şubat 2016 tarihinde gönderilen ‘Olur’ yazısında, şu cümlelere yer verildi:

"Tapkırankale Mahallesi Muhtarı Mehmet Yapıcı’nın,12 Aralık 2015 tarih ve bila sayılı dilekçesinde, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından, Yukarı Ceyhan Havzası, Söğütlü çayı üzerinde yapımı planlanan Söğütlü Barajının köylerini su altında bırakacağı belirtiliyor. 450 yıllık geçmişi olan 70 haneli köyün coğrafi konumu ve doğası ile Elbistan'ın en güzel köyü olduğu ve baraj yapımıyla Tapkırankale Köyünün adıyla birlikte yok olacağı belirtilerek; Söğütlü Barajı'nın adının; Tapkırankale Barajı olarak değiştirilmesi hususunu Olur'larınıza arz ederim.”

Daire Başkanı Dr. Bülent Selek'in ‘Olur’ talebi, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu tarafından aynı gün onaylandı.

DSİ 20. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, isim değişikliği konusunda, barajın Söğütlü adının resmen Tapkırankale Barajı olduğunu ancak, yazışmalarda bir süre yumuşak bir geçiş dili kullandıklarını, yani SöğütIü yazarken tırnak içinde Tapkırankale'ye yer verdiklerini belirttiler. DSİ yetkilileri, bir müddet sonra Söğütlü yazımının tümden bırakılarak gerçek adı olan Tapkırankale Barajı'nın ön plana geçeceğini ifade ederken, “Bugüne kadar Söğütlü Barajı dediğimiz yere birden Tapkırankale Barajı dersek, vatandaşın kafasını karıştırmış oluruz” dediler.

Söğütlü Çayı’nın, sınırları içerisinde doğduğu Tapkırankale'nin, doğası, buz gibi içme suyu ve bol oksijenli temiz havasıyla Elbistan’ın en güzel yerleşim birimlerinin başında geldiğini yineleyen Tapkırankale Muhtan Mehmet Yapıcı, “Biz bu güzelim yurt köşesinin baraja kurban edilmesine razı değiliz. Halkımızdan tek bir kişi dahi bu barajdan yana değildir. Geçen yıl yapılan ÇED bilgilendirme toplantısında hep bir ağızdan baraja karşı olduklarını haykırmışlardı. 'Benim sorunum, ‘baraj yapılsın adı da Tapkırankale olsun’ değil. Benim isteğim bu barajın asla yapılmamasıdır. Yapılmaması için bütün hukuki yolları zorlayacağız ama bütün çabamıza rağmen yapılacaksa da adımız yaşasın diye bu isim değişikliği talebinde bulundum. Bu isteğimizi yerine getiren DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ 20. Bölge Müdürlüğü üst yönetimine de, şahsım ve Tapkırankale halkı adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
H.osman Kurt-Üsküdar /İst. 2 yıl önce

Söğütlü taştı,Söğütlüden sel uyarısı,Söğütlü bu sene kurudu,Söğütlünün suyu azaldı,Söğütlü Köprüsü,su Çatı,Söğütlü de çimdik,sulama suyumuz söğütlüden,alabalıkları Söğütlünün yukarısından tuttuk... daha çok örnekleri ile kültürümüze yerleşmiş Söğütlü çayı üzerine kurulan Barajın adından Söğütlü Çayını nasıl soyutlayabiliyorsunuz.YAZIKLAR OLSUN .

Avatar
tapkırankale 2 yıl önce

kim tanır tapkırankaleyi bırakın söğütlü kalaydı

banner1