banner136

Seçim için ortak deklarasyon yayınladılar
banner145
banner143

Toplantıda, özellikle seçim sonrasındaki kutlamalarda silahla yapılacak sevinç gösterilerinin kesinlikle karşısında olduklarını belirten siyasiler, vatandaşlar ve seçmenlerden de bu konuda özellikle hassasiyet göstermelerini istediler.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir de, kısa bir süre önce düğünde ateşlenen silahla 8 yaşındaki bir çocuğun ağır yaralandığını hatırlatarak, “Sevinç gösterilerini silahla yapmamamız gerektiğini bu acı örnekte görüyoruz” dedi.

Elbistan’da, seçimin güvenlik, huzur ve esenlik ortamı içerisinde idrak edilmesi, yasa dışı eylem ve durumların önlenmesi, kamu güvenliğinin sağlanması, seçim iş ve işlemlerinin düzen içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbir planı oluşturulması amacıyla Kaymakam Özkan Demir’in başkanlığında seçim güvenliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Hasan Sungur, CHP Elbistan İlçe Başkanı Tayfun Barış Arslan, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Yemliha Özcan, Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Ali Eminoğlu ile BBP Elbistan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Erkan katıldı.

Seçim güvenliğinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı toplantıda bir değerlendirmede bulunan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, vatandaşların huzur ve güven ortamı içerisinde oy kullanmalarını sağlamak, seçim öncesinde ve sonrasında herhangi bir aksaklığa, olumsuz bir duruma ya da güvenlik zafiyetine meydan vermemek için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade etti.

Görevli tüm birimlerin, birbirleriyle koordinasyon içerisinde çalışmasını seçim günü ve sonrasında da sürdüreceğini belirten Kaymakam Demir, sonuçların ne olursa olsun dostluk ve kardeşliğimizin daim olması temennisinde bulunarak seçimlerin Elbistan’a ve ülkeye hayırlı olması dileğinde bulundu.

Şuana kadar Elbistan’a yakışır bir seçim atmosferi geçirildiğini vurgulayan Kaymakam Demir, aynı atmosferi seçim akşamında da görmek istediklerinin altını çizerek, “Şuana kadar Elbistan’a yakışır bir seçim atmosferi içinde bugüne kadar geldik. Seçim esnası ve seçim sonrası için de gereken güvenlik tedbirlerimizi aldık. Vatandaşlarımızın huzurlu ve medeni bir şekilde oylarını kullanabilmeleri için gerekli tedbirlerimiz alındı. Sayın başkanlarımız da bu konuda bizlere çok büyük destek verdiler. Seçim güvenliği toplantılarımızın 3.’sünü gerçekleştiriyoruz. Toplantılarımız verimli geçti bugüne kadar” dedi.

Son seçim güvenliği toplantısında özellikle sonuçların açıklanmasının ardından yapılacak kutlamalar üzerinde durduklarını ifade eden Kaymakam Demir, silahlı kutlamaların doğurabileceği kötü sonuçlara dikkat çekti.

İnsanların, sevinçlerini medeni şekillerde ifade etmesi noktasında herhangi bir engel olmadığını ancak silahlı kutlamalar yönünde de Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da gerekli işlemleri yapacağının altını çizen Kaymakam Özkan Demir, “Seçim sonuçları ile ilgili olarak kutlamaların silahlı vesaire şekillerde cereyan etmemesi noktasında alınabilecek önlemleri konuşuyoruz. Bunu söylemeye bile gerek yok ama bu şekilde kutlamaların silahla yapılmaması gerekiyor. Malumunuz, birkaç gün önce de ilçemizde bir düğün töreninde kutlamayı kendince silahla yapmaya çalışan bir vatandaşımız, 8 yaşındaki çocuğumuzun yaralanmasına neden oldu. Sevinç gösterilerini silahla yapmamamız gerektiğini bu acı örnekte görüyoruz. Bu acı olay bizlere bir kez daha hatırlattı. Bu konuda, ilçe başkanlarımız ve vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Sevincini, medeni şekillerde ifade etmenin türlü türlü yolu var. Bunu silahla yapmayalım. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığımız da bu konuda gereken yasal ve adli işlemleri yapacak” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan siyasi parti başkanları ve temsilcileri de tüm vatandaşları sağduyuya davet ettiler. Silahla yapılacak seçim zaferi kutlamaları için hep bir ağızdan karşı olduklarını üstüne basarak söyleyen siyasi parti temsilcileri, “Biz vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Bu konuda da gerek kaymakamlığımıza gerekse de güvenlik güçlerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Abartıyla ve taşkınlığa yol açarak silahla yapılacak seçim zaferi kutlamalarına karşıyız. Davulla zurnayla şölen havasında bir kutlama yapılmasını istiyoruz. Bu yönde de gerek seçmenlerimizi ve gerekse de vatandaşlarımızı sükunete davet ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Silahla yapılan kutlamaların telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabileceğini belirten siyasi parti temsilcileri, Bir kişinin bile zarar görmesini asla istemiyoruz. Silahla kutlama yapmak, çok kötü ve telafisi asla mümkün olmayacak sonuçlar doğurabilir. Sevincin acıya dönüşmemesi için başta bizler olmak üzere tüm vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Ortak deklarasyonumuzda da altını çiziyoruz, tek bir kişin dahi burnunun kanamasını bile istemiyoruz. Bu tüm vatandaşlarımıza ortak çağrımızdır” dediler.  
Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116