banner136

Santrallere 2022’ye kadar çevreyi kirletme zırhı tanıyan madde geri çekildi

TBMM'de geri çekilen Madde 45’in yasa teklifinden geri çekilmesi ile 20 yıllığına Afşin-Elbistan A Termik Santrali'ni devralan firma da, şuan yürürlükte olan kanun doğrultusunda 2019 yılı sonuna kadar baca gazı arıtma sistemi de dahil olmak üzere tüm çevre yatırımlarını tamamlamak zorunda olacak.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) değişiklik öngören kanun teklifinin görüşülmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) devam ediliyor. Söz konusu teklifinin, termik santrallerin baca gazı arıtma tesisi, kül barajı gibi çevre yatırımlarını yapmaları için 2022 yılına kadar süre tanıyan 45.maddesi, başta çevre örgütleri olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ile termik santrallerin yer aldığı bölge halkının tepkisine neden olmuştu. Söz konusu teklife karşı, termik santrallerin bulunduğu illerdeki yerel grupların başlattığı kampanyada 60 binden fazla insan ‘temiz hava hakkı’ talebiyle imza toplamıştı. Temiz Hava Hakkı Platformu’nun ve yasa kapsamındaki santrallerin bulunduğu beş ilden yerel platformların siyasi parti grup başkan vekillerine yönelik başlattığı imza kampanyasına 60 binden fazla kişi katılmış, 12 Şubat günü imzalar, meclisteki tüm siyasi parti grup başkan vekilleri ve bu santrallerin bulunduğu illerin vekilleri ile paylaşılmıştı.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ve yılda binden fazla kişinin erken ölümüne neden olabilecek Maden Kanunu Teklifi'nin 45. Madde'si meclisteki tüm siyasi partilerin verdiği ortak önerge ile geri çekildi.

TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, bu tür bir maddenin tekrar gündeme gelmemesi temennisinde bulundu. Doğuç, şöyle konuştu:

“Madde 45, meclis genel kurulunda, tüm partilerin ortak önergesiyle yasa teklifinden çıkarıldı. Filtresiz termik santralleri, sene sonuna kadar çevre yatırımlarını tamamlamak zorundalar. Çatalağzı, Seyitömer, Tunçbilek, Afşin Elbistan, Muğla Yatağan, Soma için emek veren, imza kampanyasına destek veren herkese ve tüm duyarlılıklarıyla bu maddenin yasa teklifinden çıkarılması için oy veren tüm vekillerimize çok teşekkür ederiz. Dileriz ki bundan sonra böyle bir madde tekrar gündeme gelmez ve yasa teklifine önerilecek maddeler aynı duyarlılıkla değerlendirilir. Kahramanmaraş vekillerimize ve tüm illerdeki vekillerimize duyarlılıkları için, Elbistan’ımız ve diğer yörelerimiz için tekrar teşekkür ederiz.”

Türk Tabipler Birliği adına 45.maddenin geri çekilmesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Gamze Varol, bulundukları bölgelerde insan sağlığını olumsuz etkileyen bu santrallerin çevre yatırımlarını daha fazla ertelemesine müsamaha gösterilmeyecek olmasının önemli bir adım olduğunu söyledi.

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram ise, “Meclis genel kurulu, büyük bir yanlıştan döndü ve belki de Anayasa Mahkemesi’nden, Anayasa’nın 56. Maddesi’nde yer alan Sağlıklı ve Dengeli bir Çevrede Yaşama hakkının ihlali nedeni 3.kez geri dönecek bir 45. Madde düzenlemesini geri çekti. Madde bir daha gündeme gelmesin ve tüm santraller derhal yatırımlarını yaparak, hava kirliliği nedeni ile daha fazla erken ölümün nedeni olmasın” ifadelerini kullandı.

 

Çevreyi kirletme zırhının süresi 31 Aralık 2019’da bitiyor

 

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı. Madde 45’in yasa teklifinden geri çekilmesi ile kirliliğin iki yıl daha devam etmesinin önüne geçildi.  Bu sayede Elbistan-Afşin, Çanakkale, Karabük, Kütahya, Manisa, Muğla, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan en az 10 santral 2019 sonuna kadar tüm çevre yatırımlarını tamamlamak zorunda.


Anahtar Kelimeler: