Santrallerdeki sıcak su, Elbistan’ı ihya eder

            Afşin-Elbistan bölgesinde bulunan 4.3 milyar tonluk linyit rezervi ile elektrik üretimi yapan, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerindeki sıcak su ve atık buharın, seracılık alanında kullanılması halinde, Elbistan ve bölgesinin, Türkiye’nin en önemli seracılık merkezleri arasına gireceği belirtiliyor.

            Seracılıkta en önemli girdilerin başında ısıtma sorunu gelirken, her iki termik santralin atık ısısının binlerce dönüm serayı çok düşük maliyetlerle ısıtacağı belirtilirken, santral çevresinde bulunan verimli toprakların ise, yine kömürün üst katmanında yer alan gidya ile daha da verimli hale geleceği ve organik tarım yapılabileceği açıklanıyor.

            Elbistan ve Afşin’in, santrallerin atık ısısından ısıtılması amacıyla başlatılan projeler rafa kaldırılırken, sivil toplum örgütleri ise, bölgede seracılığın yapılabilmesi için yıllardan beri çağrıda bulunuyorlar.

            Elbistan ve bölgesinde hem sıcak su, hem de organik tarım yapılabilmesine imkân sağlayan gidyanın bulunduğunu ifade eden sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, hem sıcak su, hem de gidyanın çok düşük maliyetlerle çiftçinin istifadesine sunulabileceğini belirtiyorlar.

            Türkiye’nin seracılık merkezi olan Antalya’da, seraların ısıtılmasının ciddi maliyetler oluşturduğunu anlatan STÖ temsilcileri, Elbistan’da ise bu imkânın neden çiftçilerin kullanımına sunulmadığını soruyorlar.

            Seracılığın Elbistan’ı ihya edeceğini, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, bu amaçla birçok girişimde bulunduklarını ancak, şu ana kadar bir sonuç alamadıklarını vurguladı.

            Bulut, yaptığı açıklamalarda, “Aslında Elbistan’da termik santrallerinin atık ısısından faydalanarak en elverişli olarak kullanılabilir. O atık ısı boşa gidiyor. Bizde kışın o havaya uçan sıcak suyun buharına bakıyoruz. O sistem değerlendirildiği zaman inanın ki Elbistan’a değil, çevre il ve ilçe merkezlerine yetecek sebze üretimi yapılabilir. Hem de organik olarak seracılık yapılabilir. Organik besin bugün Avrupa’da ve Türkiye’nin batısında insanların aradığı besin maddesidir. Gidya dediğimiz toprakta bu bölgede çıkıyor. Başka bir gübre kullanılmıyor.

Seracılığın bölgede gelişmesi anlamında Ziraat Odası olarak üzerimize düşeni, yapmaya hazırız. Kışın bu seracılığı yapmamız gerekiyor. Seracılığın gelişmesi için her şeyi yapmaya hazırız. Seracılık sadece birkaç yatırımcının ilçeye katma değer sağlaması açısından değil, Elbistan için önemli bir konudur. Seracılığın ilçemizde geliştirilmesi için çalışma yapmamız gerekiyor” demişti.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Mustafa Paksoy ise, seracılığın Elbistan için dönüm noktası olacağını belirterek, “Termik santrallerin ürettiği sıcak suyu kullanma imkânımız olursa bölgede seracılık yaygınlaşır. Yeni yapılacak olan termik santrallerde sıcak suyun kullanımı için gerekli olan sistemin yapılması çok önemlidir. Hazır sıcak suyumuz var. Bu sistem kurulduğunda Afşin ve Elbistan bölgesi seracılıkta dünya merkezi olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Soma’da evler santralden ısınıyor

Elbistan ve Afşin’deki konutların santralin atık ısısı ile ısınması amacıyla başlatılan projeler rafa kaldırılırken, Manisa’nın Soma ilçesinde kurular, Soma Bölgesel Isıtma Sistemi ile 10 bin konut termik santralin atık ısı enerjisiyle ısınacak. 

Isıtma, soğutma ve motor kontrol sistemleri alanında çözümler sunan Danimarka merkezli Danfoss’un bina altı istasyonları, termik santralin yüksek sıcaklıktaki atık ısısını en verimli şekilde kullanarak düşük maliyetle Somalılar’a sunuyor. Böylece Doğalgaza göre yüzde 40 tasarruf sağlayan sistem ile 2018 yılına kadar 10 bin konut düşük maliyetle ısınacak ve Soma’da hava kirliliği azalacak.

Manisa Belediyesi ve Soma Belediyesi’nin yürüttüğü projenin ilk etabı geçen yıl tamamlandı. Projede Danfoss’un 500 adet bina altı istasyonu kullanıldı. Daire sayılarına göre kapasiteleri hesaplanmış Danfoss bina altı istasyonları, termik santralden gelen yüksek sıcaklıktaki ısıyı en verimli şekilde kullanarak, Soma halkının ısınma ihtiyacını düşük maliyette elde etmesine büyük katkı sağlıyor. Manisa Belediyesinin yürüttüğü projede 2018 yılına kadar yaklaşık 10 bin konutun bu yolla ısıtılması planlanıyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gerçekler 2 yıl önce

temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp bu haber nereden çıka neden yapılır anlamıyorum..

AFŞİN ELBİSTAN SANTRALLERİNDE BU MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Avatar
46 2 yıl önce

Tamamda kim yapacak sahibimi var memleketin

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Bu atık isı ne demek acaba

Avatar
kaan 2 yıl önce

Avrupada termik santralinin olduğu bölgelerde seracılığın yapılıyor, ısınma amaçlı kullanılıyor ne yazık ki bize sadece kirliliği düşüyor, yıllardır doğal gaz gelmesi için uğraşacağımıza Elbistana sıcak su gelmesi için uğraşsa idik gelir idi ve de bu hava kirliliğinden kurtulur idik

Avatar
elbistanlı 2 yıl önce

bir kişi çıkıp konuşursa olmuyor bu işler konuşanın peşine gitmeli binlerce insan dilekçeler yazılmalı ama nerdee ...elbistan il olma hakkını aramadıki bunu arasın

Avatar
Serkan 2 yıl önce

Elbistan maraşın mahallesi oldu sayın ünalın bakanlıgıda alındı elbistan elini açsın maraş tan sadaka dilesin bu duruma düştük bundan sonra yarım kalan isler biter ama bir fidan dikilmez elbistan a artık siz neyi tartışıyosunuz

banner110

banner1