banner136
banner162

SANTRALLER ÖZELLEŞECEK

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinin tamamlanmasının ardından, gözler elektrik üretim özelleştirmelerine çevrildi. Özelleştirilecek santraller 9 portföye ayrılırken, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrali 2 bin 975 MW kurulu güç ile en yüksek kapasiteye sahip olarak, 1. portföyü oluşturuyor.

Üretim özelleştirmelerinde öncelikli 4 termik üretim tesisi portföy gruplarından ayrı olarak, 13 termik ve 28 hidroelektrik santral ise 9 portföye bölünerek özelleştirilecek.

Özelleştirilecek elektrik üretim tesislerinin toplam gücü 16 GW'ın üzerinde bulunuyor. Özelleştirilecek tesisler toplamı EÜAŞ kurulu gücünün yüzde 68'ini, Türkiye'deki kurulu gücün yüzde 39'unu oluşturuyor.

Termik santrallerin mülkiyet satışıyla, hidrolik santrallerin ise işletme hakkı yöntemiyle özelleştirilmesi öngörülüyor.

EÜAŞ 2009 yılında tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 46'sını üretirken, ürettiği elektriğin yüzde 68'ini, kurulu kapasitenin yüzde 52'sini oluşturan termik santrallerden üretti. Özelleştirilecek elektrik üretim tesislerinin toplam gücü 16 GW'ın üzerinde bulunurken, 28 hidrolik tesisin 12 tanesi 100 MW üzeri kurulu güce sahip bulunuyor.

Yüksek kapasiteli hidrolik santraller Türkiye'nin iç ve doğu bölgelerinde toplanmış bulunuyor. 18 termik santralin büyük çoğunluğu da Türkiye'nin batı bölgesinde yer alıyor. Termik santrallerin en büyükleri de doğal gaz kullanıyor.

141 MW kapasiteye sahip ADÜAŞ üretim varlıkları 510 milyon dolar karşılığında özelleştirilirken, 52 adet akarsu santrali 19 gruba bölünerek ihaleleri tamamlandı.

Elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesine ise öncelikle 4 adet termik santral ile başlanacak. Bu santraller arasında, Hamitabat, Kangal, Seyitömer, Soma A-B santralleri yer alıyor. Kırklareli'nde bulunan Hamitabat santrali yakıt olarak doğal gaz kullanırken, Sivas'ta bulunan Kangal, Kütahya'da bulunan Seyitömer ve Manisa'da bulunan Soma A-B santrali linyit kullanıyor. Söz konusu 4 santral EÜAŞ toplam termik santraller brüt üretiminin yüzde 28,5'ini oluşturuyor.

Kapasite artırım potansiyeli olan santraller arasında Soma, Tunçbilek, Seyitömer ve Orhaneli termik santralleri bulunurken, bu termik santralleri besleyen havzalarda yeni kapasite için minimum 45 senelik linyit rezervi bulunuyor.

Portföylerin farklı ilgi alanlarını kapsayacak ve geniş yatırımcı yelpazesine hitap edecek şekilde hazırlandığı ifade edilirken, portföyler oluşturulurken coğrafi konumlar dikkate alındı. Aynı akarsu üzerinde bulunan hidroelektrik santraller, ileride doğabilecek olası anlaşmazlıkların ortadan kaldırılması ve operasyonel kolaylık sağlanması adına aynı portföyde yer aldı.

356 MW ile 2 bin 795 MW aralığında 9 portföy oluşturulurken, 3 adet sadece termik santralden oluşan portföy, 2 adet termik ve hidroelektrik santrali içeren karma portföy, 4 adet sadece hidroelektrik santralden oluşan portföy bulunuyor.

Bu arada, elektrik üretiminde özelleştirilecek porftöy grupları kapsamındaki santraller, yakıt tipleri ve kapasiteleri şöyle:

1- Afşin-Elbistan A linyit 1.355  

Afşin-Elbistan B linyit 1.440    2- Ambarlı D.Gaz 1.351   Ambarlı F.Oil 630     3- Aliağa Doğalgaz 180   Kangal Linyit 457   Tunçbilek Linyit 365   Çatalağzı Taş Kömürü 300    4- Bursa Doğalgaz 1.432      Orhaneli Linyit 210      Gökçekaya HES 278      Sarıyar HES 160      Yenice HES 38     5- Kemerköy Linyit 630      Yatağan Linyit 630      Yeniköy Linyit 420      Demirköprü HES 69      Adıgüzel HES 62      Kemer HES 48      Karacaören-1 HES 32      Gezende HES 159    6- Altınkaya HES 703      Derbent HES 56      Hirfanlı HES 128      Kesikköprü HES 76      Kapulukaya HES 54    7- Hasan Uğurlu HES 500      Suat Uğurlu HES 69      Almuş HES 27      Köklüce HES 90      Kılıçkaya HES 120      Çamlıgöze HES 32  8- Çatalan HES 169      Aslantaş HES 138      Menzelet HES 124      Kısık HES 189      Karkamış HES 10     9- Doğankent HES 75      Kürtün HES 85      Tortum HES 26      Özlüce HES 170   


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meslek lisesi 10 yıl önce

özelleştirinde alın oy.u

Avatar
Mustafa TÜRKMEN 10 yıl önce

ÖZelleştirin Tabiki Canım.Santrallere Eleman Yetıstırmek İçin Bölüm Açın İnsanlar orada Bi Umutla Okusun Sonrada 3 Senedir Alım Yapacaz Diye Milleti Oyalayın Sonrada Çıkın Özelleştirin.Ama Bizim İnsanımıza Bunlar Az Bile.Ne Demişler Siz NAsılsanız Yöneticilerinizde Öyle Olur.Bu Ülkede Adelet Diye Bi Şey Yok.Sadece Bu Hükümete Oy Verenlerin İşinin Bittigi Bi Devirde Yasıyoruz.Geri Kalanı kimse Umursamıyor.Kim Bilir Kimlere ....O Santraller.Kimler Ultra Zenginlik Düzeyine Cıkacak.Ben Ve Benim Gib

Avatar
Murat KAĞAN 10 yıl önce

Yurdumuzun çoğunluk elektrik üretimi yapan ilçemizde elektriğin bedava, doğalgazın getirilip ucuz fiyattan verilmesi gerekli.
Elbistan'ın il olması için terör mü estirelim.Hava kirliliğinden dolayı insanlarımız ölüyor.Görülmüyor.
Siyasilerin birleşip hep beraber meydanlara insanları indirmeleri şart.

Avatar
ömer 10 yıl önce

ne varsa özelleştirin bakalım daha nereler gidecek bakalım

Avatar
muhamet dernek 10 yıl önce

bu haberde yeni olan bişey yok !!!
bende eüaş ta çalışıyorum,ben işe girmeden öncede bu özelleşme haberleri çıkardı,şimdi de aynı değişen bişey yok

Avatar
0000 10 yıl önce

inşallah satılırda kurtuluruzla inşallah tamamen yabancıya geçer

Avatar
osman boyraz 10 yıl önce

en sevdiğm heber bu işte bunn yanı sıra şeker faprikalarıda özeleşse keşke işte oyum apk ye o zaman

Avatar
hakan 10 yıl önce

Yaşım 20 ben kendimi bildim bileli A santrali özelleşecek zamanında özelleşme car diye bir çık çalışan tayin istedi gitti ama özelleşme olmadı halen aynı haberler.Mantıklı düşünün A santralini artık hangi şirket alır kelepir malı kim alır ancak bit pazarındakiler :)))