banner136
banner191
banner162

Santral ve AEL için Ağustos ayı bekleniyor
banner167

            Afşin-Elbistan A Santrali ile Afşin Elbistan Linyit İşletmeleri (AEL)’in devri ile ilgili henüz kesin bir tarih açıklanmazken şirketin Ağustos ayında her iki işletmeyi devir alacağı ileri sürüldü.

            Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın geçtiğimiz ay içerisinde Afşin-Elbistan A Santrali ile Afşin Elbistan Linyit İşletmeleri (AEL) ile ilgili ERG firmasıyla imzaların atıldığı açıklaması sonrası hızlanan devir çalışmaları Temmuz ayı sonu itibariyle şekillenecek. Uzun süredir çalışma yapan alt komisyon Temmuz ayı sonu itibariyle yaptığı çalışmayı rapor halinde ERG firmasına sunacak.  

            Yapılan anlaşma nedeniyle bir süredir yeni yatırımın yapılamadığı A Termik Santrali ile AEL İşletmesinin Ağustos ayı içerisinde devir alınması gündemde. Belirlenen tarihte alınması durumunda işletmeler 6 ay boyunca deneme üretimi yapacak.  Yapılan anlaşma çerçevesinde çalışanların hakları saklı kalacak.  İsteyen çalışan EÜAŞ’a bağlı farklı işletmelerde değerlendirilebilecek. İsteyen işçilerse ERG firmasıyla anlaşıp çalışmasına devam edebilecek. Bu durum yapılan anlaşmada özel bir şart olarak karara bağlandı.  

           

Bakan Yıldız devir anlaşmasının imzalandığını açıklamıştı

            Mayıs ayında Doğalgaz Projesinin sözleşmesi için Afşin-Elbistan bölgesine gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, işletmelerin devri ile ilgili açıklama yapmış detayları hakkında bilgiler vermişti.

            Bakan Yıldız, "Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin rehabilite edilmesi ile alakalı 13 yıl süren mahkeme kararları vardı. Ve şimdi imtiyaz hakkı sözleşmesi ile beraber biz buranın da anlaşmasına imza koyduk. Bunun için de buraya tekrar gelinecek. Burada hangi şahıs olursa olsun burada hizmetleri devam ettirecek. Bir firmayla Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin 20 yıllığına imtiyaz hakkıyla beraber bütün yatırımları başlatmış olacak. Bu yatırımın tutarı 3,6 milyar Dolar. 10 milyar TL'nin üzerindeki yeni yatırım burada 7-8 kilometrekarelik bir alana yapılacak.

            Burada 1350 MW'lik kısmen yaşını doldurmuş, ömrünü tamamlamış ve çevreye zararlı olmasını kesinlikle istemediğimiz bir tesisten bahsediyoruz. Buranın çok ekmeğini yedik. Buradan çok insan gelip geçti. Türkiye'de buranın çok ekmeğini yedi ama burayı bu haliyle bırakamayız. Çiftçi kardeşlerim EÜAŞ'ın aleyhine bir dava açtılar ve 21 milyon TL tazminat kazandılar. Haklarıydı helal olsun. Biz de şuan buranın baca gazı analizleriyle alakalı her türlü çevreye duyarlı bir işletmecilik kuruyoruz. Yalnızca bununla bitmiyor. 1350 MW'lik rehabilitasyonla birlikte buraya 2 tane 360 MW'lik ünite daha kuruyoruz. 720 MW'lik ek ünite tesis edilecek. Kömür daha fazla çıkartılacak ve buradaki işletme daha fazla elektrik üretmiş olacak. 20 yıl sonra biz bunların her birisini tekrar geri alacağız." Açıklamasını yapmıştı.

            Yapılan açıklamaların ardından devirle ilgili tüm detaylar ortaya çıktı ve devir komisyonu devir için çalışmalarını hızlandırdı. ERG Şirketi ile EÜAŞ santralin bir an evvel devri noktasında görüş birliğine varırken raporların sunulacağı Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başı devir için önemli bir eşiğin aşılacağı tarih olarak aktarılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
H Özer 6 yıl önce

Yetkililere bir soru iletmek istiyorum.
Çöllolar kömür sahasındaki göçükten sonra B santralı kömür ihtiyacı da Kışlaköy sahasından karşılanıyordu. Kışlaköy kömür sahası da ERG firmasına devredilecekse, B santralı kömür ihtiyacı nasıl karşılanacak?

Avatar
yetkili olmayan açıklama 6 yıl önce

B santrlinin kömür ihtiyacınıda belli bir süre ERG şirketi kışlaköy kömür sahasından verecek