banner136
banner162

SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA

Elbistan Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Aslan, Türkiye'de özellikle çikolata ve şeker ürünlerinin tamamına yakınında kısa adı NBŞ olan nişasta bazlı şeker kullanıldığını ve bütün uyarılara rağmen bu yönde henüz bir önlem alınmadığını söyledi. Şeker pancarından üretilen şekerin son derece sağlıklı olduğunun altını çizen Aslan, NBŞ'lerin ise başta obezite, alzheimer, kalp, astım, baş ağrısı ve kansere kadar birçok hastalığın nedeni olabileceğini söyledi.

Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların yetişen yeni nesil çocukların geleceğini körelttiği yönünde uyarıda bulunan Aslan, başta aspartam olmak üzere nişasta bazlı şeker ve çoğunluğunu çocukların tükettiği şekerleme, bisküvi, çikolatalar ile pek çok gıda ürününde kullanılan NBŞ'lerin, kansere davetiye çıkardığını kaydetti.

Türkiye'nin şeker pancarı tarımı için çok elverişli topraklara sahip olmasına rağmen, kotalar nedeniyle şeker pancarı ekiminin sınırlandırıldığını ifade eden Aslan, sağlıklı bir ürün olan pancar şekerinin üretimi kısıtlanırken, nişasta bazlı tatlandırıcıların her yıl daha fazla oranda ithal edildiğini belirtti.

Aslan, şunları söyledi:

''İçtiğiniz kolada, meyve suyunda, gazozda, yediğiniz çikolatada, tatlıda, kekte, pastada dondurmada kısacası yüzlerce üründe mısırdan elde edilen şeker kullanılıyor. Tüm dünya ülkelerinde sağlığa zararlı gerekçesiyle yasaklanan tatlandırıcılar, her yıl yüzde 50 oranında kota artışıyla ülkemize sokuluyor. Siklamat adı altındaki yapay tatlandırıcıların ise kanser yapıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlandığından Amerika ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede kullanımı yasak. AB müktesebatına göre uyum çerçevesinde Türkiye bu gidişle çok yakın zamanda bir tatlandırıcı istilasına uğrayacak. Türkiye'de çikolatadan, meşrubata kadar hemen her üründe nişasta bazlı şeker kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu tatlandırıcıların kullanılmasının artmasına bağlı olarak bazı hastalıklar da daha sık görülecek. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda yapay tatlandırıcı kaynaklı hastalıkların ortaya çıkacağı uyarısını yapmaktadır.''

Nişasta bazlı şekerlerin asla şeker pancarına alternatif olamayacağını dile getiren, Elbistan Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Aslan, ''NBŞ'lerin şeker pancarına alternatif olamayacağını söylüyoruz. Buna rağmen, bugün ülkemizde bir taraftan şeker fabrikaları özelleştirilmeye çalışılırken, bir taraftan da GDO'lu ürün ithalatına izin verilmektedir'' diye konuştu.

Ülkemizde pek çok pastanenin de aynı şekilde ürettikleri tatlılarda daha ucuz ama daha sağlıksız tatlandırıcılar kullandığını ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

''Dış ülkelere baktığımızda tatlandırıcılar, nişasta bazlı şekerler kanserojen olduğu için yasaklanmıştır. Ülkemizde de yüzde 10′luk kısmına müsaade ediliyordu. Bakanlar Kurulu kararıyla bu rakam yüzde 15′e çıkarıldı. Avrupa'da kişi başına 1.5 kilo tatlandırıcı düşerken ülkemizde 6 kilo düşmektedir. AB tarımının lokomotifi konumunda olan Fransa, Hollanda ve İngiltere'de NBŞ üretilmezken, Almanya'da bu oran pancar şekerinin yüzde 1.9'u kadardır. Yaklaşık 300 milyon nüfuslu olan AB'nin 15 ülkesine bakıldığında NBŞ üretimi 300 bin ton civarında iken, 70 milyon nüfuslu Türkiye'de bu rakam 406 bin ton civarındadır. Şeker pancarı dururken GDO'lu mısırdan şeker üretimi halk sağlığını daha da olumsuz etkileyecektir. O nedenle NBŞ'lerin kullanımının en kısa zamanda yasaklanmasını istiyoruz. Türk halkının sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi içir pancar şekerine ağırlık verilmelidir.''


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
H.Osman Kurt 10 yıl önce

Halkımızın sağlığını ve gelir düzeyini artırıcı tedbirleri almak yerine, bilhassa tarım ürünlerine konulan kota ve sanayi ürünlerindeki ithal uygulaması bizi dışa bağımlı hale getirmenin dışında sağlığımıızı ve gençliğimizi ciddi boyutlarda tehdit etmektedir.Bu konuyu ŞEKER PANCARI bazında doyurucu açıklamanızla çok güzel ifade etmişiniz.Sizi tebrik ediyor,düşüncelerinizin beyanat düzeyinde kalmaması dileklerimle saygı ve selamlarımı sunuyorum.