banner136
banner162

RAPORLARA KAYITSIZ KALAMAYIZ

EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Çöllolar kömür sahasında yaşanan göçük olayları hakkında bazı ulusal gazetelerde yer alan haberlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Alış, "Öyle bizim arkadaşlarımızın yazdığı rapora kayıtsız kalmamız mümkün olamaz" dedi.

EÜAŞ'ın önceki yıllarda yaptığı denetimler ve yazışmalar hakkında bilgi veren Alış, bir gazetede yer alan ve belge diye adlandırılan yazışmaların gereğinin yerine getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Afşin-Elbistan Çöllolar Kömür Sahası Açık Maden İşletmesi'nin güneybatı şevinde oluşan kaymaların önlenmesi için Park Teknik A.Ş. ile yapılan görüşmeler neticesinde alınması öngörülen tedbirleri belirlenerek ekte gönderilen tutanak imzalanmıştır. Şevde çatlaklar olduğunu söylüyor ve şu anda toprak altında bulunan Maden Mühendisi Nail Yılmaz ile yani Park Teknik ve EÜAŞ'dan görevli arkadaşlar 'ne yapılması lazım' diye çalışmalar yapılıyor ve iç döküm ile topuk yapılmasına karar veriliyor. Bunun için de tutanak tutuluyor. Şimdi burada yapılanlardan hiç bahsetmiyorlar. Yalnız 'belgeler bulduk' diyorlar. O belgeleri de bizim arkadaşlar vermiştir büyük ihtimalle yoksa erişmeleri mümkün değil. Alper Bey yokken onun yerine vekâlet eden Arif Şahin 28 Ocak 2010'da bir yazı yazıyor. Tedbirlerin alınmasından bir ay önce yazı yazmış. Biz Park'a ulaşıyoruz ve 'burada çatlaklar var' diyoruz. Arif şahin yazısında Afşin-Elbistan Çöllolar Açık Maden İşletmesi'nin takibi ve kontrolü kapsamında kontrol teşkilatı olarak kömür ocağında yapılan incelemeler sonunda oluşturulan rapor ekte sunulmaktadır. Rapor, güneybatı şevinde çatlaklar olduğunu yazıyor. Bunun üzerine EÜAŞ Park Teknik'e yazıyor.

Daha sonra da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden gelen ekipler iç dökümün hızlandırılmasını, şev açıklarıyla ilgili çalışmanın yapılmasını ve de topuk diye tabir ettiğimiz güçlendirilmesinin yapılmasını istiyor. Bunların hepsi yapılıyor. Bunun dışında EÜAŞ Genel müdürü Süha Dinç'e 'git gör ve bana bilgi ver' diye talimat veriyor. Bunun üzerine Süha Beyde inceleme yapıyor ve tespitlerini 16 Şubat 2010'da EÜAŞ Genel Müdürlüğü'ne bir yazıyla bildiriyor. Yazıda, 'Güneybatı şevinde gelişen çatlak yerinde görüldü. Çatlağın güneybatı şevine paralel 350 metre uzunluğunda olduğu görüldü. Ocak tabanında da yukarıdaki çatlağa paralel kabarma hattı gözlendi. İlk çatlağın 8 Ocak 2010 tarihinde fark edildiği ifade edildi. İlk çatlağın fark edilmesinin ardından sahanın muhtelif yerlerine konulan rasat noktalarından aletli ve manüel olarak periyodik normal ölçümler yapılmaktadır. Muhtemel bir şev hareketini önlemeye yönelik olarak da kömür kazısı bitirilmiş alanlarda taban kili üzerine iç döküme başlamıştır. Bu dökümün de kömür kazısıyla birlikte sürdürülmesi gerekmektedir' deniliyor. Yani bir şeyler yapılıyor. Sanki burada 'bir şeyler yazılmış ama EÜAŞ kulağının üzerine yatmış' gözüküyor. Biz, isimsiz ve imzasız bir şikâyet geldiğinde dahi hemen üzerine gidiyoruz. Öyle bizim arkadaşlarımızın yazdığı rapora kayıtsız kalmamız mümkün olamaz. Mademki buraya yazıyorsun, ne yapıldığını da yazman lazım. İç döküm yapılmış. Yeterli yapılmış mı, bu işten bizde sorumlu olduğumuz için iç dökümün projesine uygun olarak yeterli bir şekilde yapıldığını görüyoruz. Buna rağmen bu olaylar oldu. Ama buna rağmen bu olaylar oldu, artık onu ilim sahiplerine bırakalım. Onlar araştırmalarını, incelemelerini bitirsinler, ondan sonra yapılması gerekli her şeyi yapacağımızı taahhüt ediyoruz EÜAŞ olarak. Enerji Bakanlığı da bunu taahhüt ediyor, iş nereye varacaksa, bunun sonucunda ne olacaksa. İş müfettişleri ile diğer müfettişlerle görüştüm ve bu sürecin ne kadar süreceğini sordum, onlarda bir hayli süreceğini söylediler. Bugün savcılığın İstanbul Teknik Üniversitesi'nden atadığı 3 profesör ve 1 doçent geldi. Şu anda onlar sahada çalışıyorlar. Onların hazırlayacağı raporları göreceğiz. Zaten bizim önümüzü görmemiz için de böyle bir raporun çıkması lazım."

"Kışlaköy içinde üniversiteden bir rapor hazırlatacağız yaptığımız işin doğru olup olmadığını, bu şekilde devam etmenin bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağını görmek için. Çöllolar'da da eninde sonunda bir karar alınacak ve bu sahada tekrardan kömür çıkarılmaya devam edilecek. Ama bu göçüğün sebebini bilmeden oraya adam sokmanın veya sözleşmenin devam etmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Önce onun sebebi olacak ve bize birileri 'sizin çalışmanız şu ana kadar doğruydu ama buna rağmen bu tamamen olağan dışı bir olaydı ve oldu, sebebi de tamamen aşağı yukarı şunlar tetikledi' veya da 'burada hem işletmecinin kusuru şudur, sizin kontrol mekanizmanız da bunu atlamıştır' derler ve de biz bir daha bunun olmaması için tedbirlerini alırız ama ona sebebiyet verenlerinde mutlaka kanun önünde bir karşılığı vardır, onu da yaparız."


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Poyraz POYRAZOĞLU 10 yıl önce

kömürün suyunu dışarı atmak için, yüzlerce sondaj kuyuları açılmaktadır. Sondaj kuyularının derinliğinin kömür alınan kottan yüksekte olması düşündürücüdür Altta biriken suların konumu iyi incelenmelidir. Şevlerin çok dik olması ve terasların dar olması da ayrıca değerlendirilmesi gereken acı bir durumdur Kömür alınan alanın doldurulmaması da çok vahim bir durumdur
Olayın 5 saniyede, 50 milyon m3 lük 50 metre yükseklikteki enkazında 5 dakikada dolması bu husustaki endişelerimi destekliyor.

Avatar
A.Coşkun 10 yıl önce

peki Sn.Alış, İlk çatlak oluştuğunda oraya gidilip bakıldı mı yazışmalardan bahsediyorsunuz hep ama, ve kayıtsız kalmamız mümkün değil diyorsunuz da hani... daha önce gidilip kontrol edilseydi o bölge önlenebilirdi belki de Şimdi o 3 tane profesörleri ilk çatlağın oluştuğunda 8 ocak 2010 da gönderseydiniz ya...?

Avatar
melih akarca 10 yıl önce

EÜAŞ tan AEL den baysediyorsunuzda,şu park teknigin ihmali yok mu sayın genel müdür,bu kadar şey olmasına rağmen başta siz ve tüm yetkililer hep bu şirketin masum olduğunu yakından ve uzaktan hiç bir alakaları yokmuş gibi davranıyorsunuz,sebebi ne acaba bu ayrıcalık nerden kaynaklanıyor

Avatar
sılhattin 10 yıl önce

Sayın müdür park biran önce kömüre ulaşsın diye çok düzensiz çok proğramsız çok bilinçsiz kazı yapılmadımı... Hele A santralin yani fernas gökçe şirketinin kazı yaptığı yere bakında bir firmanın nasıl iş yaptığını görün. Adamlar iyi çalıştılar biz o adamlara haksızlık ettik yeri haklarını helal etsinler. Müdür bey gelin görün ve her iki işe bakın.