banner136

Prof Dr. Dağlı: “Türkiye’de 1 tane bile termik santral açılmamalı”
Balik Dunyasi Reklam
banner43

Uluslararası Katılımlı Türk Toraks Derneği (TTD) 22. Yıllık Kongresi, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te bulunan bir otelde düzenlendi. Kongrede, değinilen en kritik konular iklim değişikliği ve hava kirliliği tehlikesi oldu. 2018 yılı hava kirliliği ölçümlerine göre Türkiye’nin en kirli ve en temiz havasına sahip iller açıklandı. Kahramanmaraş, Partikül Madde (PM10) kirliliği noktasında 2018 yılı genelinde 92 PM10 değeri ile en kalitesiz havaya sahip 1.il oldu.

Kongrede yer alan Türk Toraks Derneği Çevre ve Akciğer Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı ise ‘Isınan ve Kirlenen Gelecekte Çocuk Olma’ konusunu anlattı. Elbistan ve Afşin bölgesinin yıllardır iç içe yaşadığı termik santral kaynaklı hava kirliliğine de değinen Prof. Dr. Dağlı, dünyanın, sanayi devriminin başından itibaren 1 derece ısındığını hatırlattı.

Prof. Dr. Elif Dağlı, dünyanın bir buçuk derece daha ısınması sonucu yaşanılacak olan felaketleri ise şöyle anlattı:

"Eğer biz bugün frene çok hızlıca basmazsak sıcaklık nedeniyle önemli bir canlı türünü dünya üzerinden kaybolacak. 2100 yılında 2 dereceye ulaşacağı görülüyor. 2 dereceye ulaştığı zaman dünyada bulunan omurgalı canlıların yüzde 8’i, bitkilerin yüzde 16’sı, böceklerin yüzde 18’i kaybolacak. Bu şu demek; canlı türleri kaybolunca bitkilerin tozlaşması olmadığı için gıda tüketimi mümkün olmayacak. Sıcaklık yükselmesi çeşitli doğal afetleri ortaya çıkaracak. Bununla birlikte yangın, sel felaketleri, fırtınalar olacak. Bu kazalarda birçok çocuk yaralanacak. Çocukların daha hassas olması nedeniyle sıcağa bağlı ölümler olacak. Çeşitli ishal ve enfeksiyon hastalıkları meydana gelecek. Çocuklar kendilerini koruyamadıkları, yüzmeyi bilmedikleri için boğulacaklar ve daha çabuk yaralanacaklar. Bu afetlerde kaybedilmiş büyükler de olduğu için çocukların bakıcıları olmayacak. Göç etmeye zorlanacaklar. Çünkü 2 derece sıcaklık artışında deniz seviyesi 77 santimetre yükseliyor. Bu çok uzun değilmiş gibi görünüyor, su belinize kadar geliyor. Bu yükseklikte tarım arazileri yok oluyor, şehirlerin birçoğu yok oluyor. Dolayısıyla insanlar içe doğru, dağlara doğru göç etmeye zorlanıyorlar. Ama oranın nüfusu da zaten olduğu için çatışmalar olmaya başlıyor. Çatışmalar ile kaybedilen insanlar oluyor. Tarım arazileri kaybolduğu için tahıl ekiminde eksiklikler meydana gelecek. Su bozulacak. Su bastığı zaman temiz su kaynakları ortadan kaybolacak. İçme suyu, gıda bulunamayacak, çatışmalar olacak, ısınan dünyada nefes alamayacağız. Çocuklarda akciğer ve beyin gelişmesi bozulacak."

Sıcaklığın 2 dereceye varması durumunda insanın dünyada var olamayacağını ifade eden Elif Dağlı, bugün doğmuş olan çocukların yaşanılacak olan felaketleri göreceğini dile getirdi. Dağlı, "Yani bugün doğmuş olan bir çocuğun kendi çocuğu dünyada barınamayacak. Çünkü gezegen insan yaşantısına elverişli olmayacak" dedi.

Öngörülen felaketlerin yaşanmaması için bir an önce çözüm üretme aşamasına geçilmesi gerektiğini vurgulayan Dağlı sözlerini şöyle noktaladı:

"Fosil yakıtları yakmamamız gerekir. Benzin ve kömür yakmamız gerekir. Bırakın kömür benzin dağıtmayı, biz benzin tüketmemek için yürümemiz lazım. Kendi vücudumuzun kalorisini yakmak için. Her keyfimiz gösterdikçe uçağa atlayıp gitmememiz lazım. Yiyemeyeceğimiz yemekleri alıp çöpe atmamamız lazım. Dünyada yiyecekler için çok büyük su kaybı meydana geliyor. Çin’in var olduğu toprak parçası kadar her sene ekiyoruz, onu yemeyip çöpe atıyoruz. Hâlbuki aynı yiyecek miktarıyla bir milyar aç beslenebilir. Korkunç bir israf tüketimi içerisindeyiz. Uyanıp bunu durdurmamız lazım. Biraz daha 1920’lerin yaşam modeline dönmemiz lazım. Daha çok yürüyelim. Eski yıllarda kimsenin arabası yoktu. Daha az benzin tüketelim. Daha az üretip onu tüketelim, ziyan etmeyelim. Ziyan ettiğimiz her şeyle çocuklarımızın geleceğini ziyan ediyoruz. Onlar bize, ‘bizi yok etmeye ne hakkınız var’ diyerek çok kızıyorlar. Türkiye su kaynaklarını, yakıt kaynaklarını dikkatli kullanmalı. Termik santral açmamalı. Bir tane bile açmamalı. İklim sözleşmesini imzalamalı ve koşullarını yerine getirmeli" ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emine 1 yıl önce

:(Açıkçası değinilecek birçok şey var ama ben üzülerek şunu söylemek istiyorum, hani insanlar torun torba sahibi olmak istiyorlar ya hangi ortama acaba havanın tadı yok,insanların tadı yok herkeste bir sinir bir kaos....

Avatar
Mehmet GÜLLÜ 1 yıl önce

Bu tür araştırmaları bölgemiz adına çok önemsememiz gerekli.Lütfen herkes biraz duyarlı olsun.Bı ne siyasi ,ne ideolojik sadece insani bir mesele olarak bakmalı.

Avatar
figen 1 yıl önce

bu ülkenin sizin gibi bilinçli insanlara çok ihtiyacı var

Avatar
Dr 1 yıl önce

Biz termik santral açmayalım ki dışa bağımlı olalım. Paramızı enerji ye harcayıp gelişmeyelim. ABD iklim değişiklik anlaşmasını kabul etmedi. En çok fosil yakıt abd tüketiyor. Hocam keşke milli düşünse

Avatar
Mikail 1 yıl önce

Şehir merkezinde bulunan hava kirliliği ısınmada kullanılan kalitesiz yakıtlar ve denetimsizlik kaynaklıdır mevcut santrLlerin dumanı şehir merkezini etkilemiyor. Kapatmak veya yeni yapmamak çözüm değildir. Yapılı olana ve yapılacak olanlara baca arıtma sistemlerinin kurulması esas alınmalı..

Avatar
Melih 1 yıl önce

Dünyadaki çoğu gelişmiş ülkeye ait onlarca nükleer santral onlarca termik santral gibi doğaya zararlı tesisler var.Şimdi kalkmışlar çevre önemli diye naralar atıyorlar.Kendileri sanayi inkılabından beri doğayı önemsemiyorlardı.Şimdi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı öğrenince başımıza greenpeace kesiliyorlar.O büyük devletlere soralım nükleer santralleri ve diğerlerini kaldırıyorsunuz da o santraller aracılığıyla yaptığınız silahları da imha edebilecek misiniz ? Türkiyenin nükleer füzeye ihtiyacı var ya da olası bir savaşa karşı enerjisini kendi üretebilmeli.Çevrecilik oynamaya gerek yok.İnsan ister ki doğaya karşı bu zulüm bitsin ama bu zulümü onlar başlattı.

Avatar
Mikail 1 yıl önce

Melih beye teşekkürler.