banner108

Platform üyeleri, ‘Enerjinin ecelimiz olmasına izin verme’ broşürü dağıttılar

Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyeleri, esnaflara ve vatandaşlara broşür dağıtarak, termik santrallerin insan ve doğal yaşam üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Bölgede yaşayan insanlara çağrı yapılan broşürlerde, kurulacak yeni santrallerin yol açacağı tahribatı anlatmak için kullanılan en can alıcı cümle ise, “Canına-cananına, taşına-toprağına, azıcık aşına-ağrısız başına, mezar taşına sahip çık!” oldu.

Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyeleri, Ahmet Karacabey Caddesi üzerindeki esnaflara ve vatandaşlara dağıttıkları broşürde, termik santrallerden çevreye yayılan kirliliğin sadece insanları değil yeraltı sularını, arazileri, canlıları ve akarsuları yok ettiğine dikkat çekti.

Termik santrallerin sağlık dışında doğurduğu en önemli olumsuzluktan biri olan göçe de dikkat çekilen broşürde, istimlak bedelinin kazanç olarak görülmesinin yanlış olduğuna vurgu yapılarak, “Gittiğin yerin hangisinde, neresinde memleketin var?” ifadesi kullanıldı.

Yaşam hakkının kutsal olduğu ve hiçbir şeyin insan hayatından önemli olmadığının da vurgulandığı broşürde, “Sevgili kardeşim; kimseyi suçlama! Suç sende, bende, hepimizde! Kendi sağlığını mı kaybettin? Oğlunu, kızını, torununu mu? Hangi canını canından ayırdı kanser? Evet, tam 32 yıldan beri içimizde bir yakınını bir kanser türüne kurban vermeyen var mı acaba? Üstelik sadece sevdiklerimizi değil; evimizi, bağımızı, bahçemizi, verimli arazilerimizi, akarsularımızı, yeraltı sularımızı, ormanlarımızı, hayvanlarımızı, her tür canlılarımızı, hasadımızı-harmanımızı, alın terimizi, emeğimizi, ecdadımızın mezarlarını bile kaybediyoruz. Yani; toplumsal hafızamızı kaybediyoruz.

Bir düşünelim lütfen; eğer bizler yani bölge insanları, gerçekten söyledikleri gibi önemli olsaydık, bizleri gerçekten samimi olarak düşünselerdi tam beş yıl önce Çöllolar kömür cehennemi çukuruna gömdükleri 9 canımızı oradan çıkarıp bize verirlerdi değil mi? Hâlbuki bu canlarımız değil de birkaç kilo altın kalmış olsaydı o cehennemden şimdiye kadar yüz kere çıkarmışlardı. Canım kardeşim, sevgili hemşerim; üzerinde insanı yaşayamayan bir şehir, yurtluk olmaktan çıkmıştır, basit bir toprak parçasıdır artık. Bu yüzden önce kendi sağlığına, sonra da sağ kalanlarına sahip çık! Unutma; asıl olan-asil olan sensin! Yaşam hakkı kutsaldır ve hiçbir şey insan hayatından daha üstün değildir!” cümleleri yer aldı.

‘Geçmişi getiremezsin ama geleceğini kurtarabilirsin’ denilen broşürde, “A ve B Termik Santralleri yıllardan beri enerji üretirken-ömrümüzü tüketiyor. Enerji devleri sürekli ceplerini doldururken-bizler canlarımızı kaybediyoruz. Kirli enerji ecelimiz oldu. Bu yetmezmiş gibi biri Küçükyapalak ve civarında, diğeri Akbayır bölgesinde olmak üzere ilk etapta iki termik santral daha yapılmak isteniyor. Arkasından kim bilir kaç santral daha gelir bilmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Enerjinin bölge için ecel anlamına geldiği görüşünün de yer aldığı broşürde, “Şimdi sizlere soruyoruz? Diyelim ki birkaç kuruşa evini, tarlanı, toprağını, bağını-bahçeni sattın. Başka bir yaşam için yerini-yurdunu terk ettin. Ya sonra? Gittiğin hangi şehirde, kaç gün, ay, yıl yaşayabilirsin hiç düşündün mü? Gittiğin yerin hangisinde, neresinde memleketin var? Hangisinde çocukluğun geçti? Neresi senin köyün, hangi mahallede kaldı arkadaşın, dostun, komşuların? Yardıma muhtaç mı kaldın, başına bir şey mi geldi? Kim halinden anlar da elini uzatır sana, kim yardım eder?

Elbistanlım, Afşinlim, köylüm-kentlim, hemşerim, can kardeşim iyi düşün. Canına-canan’ına, taşına-toprağına, azıcık aşına-ağrısız başına, mezar taşına sahip çık! Yeni kurulacak santrallere dur de! Enerjinin ecelimiz olmasına izin verme!” denildi. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer 2 yıl önce

Dünya da doğayı en çok bozan ülkeler sanayileşmiş en güçlü ülkelerdir. Doğayı kirletmeyen geri kalmış ülkeler ise gelişmiş ülkeler tarafından sömürülerek doğal kaynakları ellerinden alınıyor ve o kaynaklar yine gelişmiş ülkeler tarafından kullanılarak yine doğa kirletiliyor. Ülkede bir doğal kaynak var ise kesinlikle en iyi şekilde degerlendirilmelidir. Ornegin Amerika daki çok sayıda nükleer santrale sesi cikmayipta turkiyede ki santrale çevrecilik yapmak ne aptalca. Ne demek azicik asım ağrısız basım. Uzay çağında insanları taş devrine özendirmek bu toplumun geride kalmasını istemekten başka birşey değildir. Sen doğal kaynaklarını kullanmazsan biri gelir kafana vura vura senin kaynaklarını kullanır

Avatar
mevlüt erden 2 yıl önce

Doğa dostu platform üyelerini candan kutluyorum.Kuru kuruya kutlama değil banada bir iş düşerse yerine getireceğim bir iş is gönülden katkı vermeye hazırım.Ben Ankara da yaşıyorum,memleket sevdalısıyım.Her şeyden önce acilen doğal gazın bir an önce gelmesi için mücadele etmeliyiz.İlk etap ta Elbistan'ı kurtaracak bu.Bundan sonra kurulacak yeni termik santirallere mani olmak için mücadele edelim.Elbistan;T.C 'nın yaklaşık 1/4 enerjisini sağlıyor.Alıp da vermemek kasptır..Enerjiyi alıyorsun o zaman doğal gazı acilen vermelisin Şimdiye kadar havayı kirlettiler, telafisi olarak temiz yakıt vermeleri gerekirdi .Geciktiler ama daha fazla gecikmeye meydan vermeden bu iş tamamlanmalı.Bunun için de siyasi parti gözermeden tüm elbistanlılar elıni taşın altına koyarak mücadel etmeliler.

Avatar
murat 2 yıl önce

Candan kutluyorum.

Avatar
Gerçekler 2 yıl önce

Belirtmediğiniz üstünü orttugunuz bişeler var oda işsizlik,elbistanın gençleri kahveler de orda burda issiz geziyo çoğuda biri de benim kardeşim 10 yıldır gurbette yüzüne hasret yıllar geçiriyoruz.nice cocuklar eşler buda toplumda bir yaradır mutlaka,zira göçlerde oluyo zaten santrallerin açılmasıyla bunlar azalacaktır.saglığa gelince once sigara ve doğal gaz sorunları daha etkili mücedele edilmeli bence...!

Sağlık sorunlarına gelince ço

banner110