Pınarbaşı’ndaki kirliliğe doğal taş tabakası engel olacak

Bilimsel olarak yapılan detaylı bir çalışmanın ardından başlayacak çalışma kapsamında ilk olarak göl alanının suyu boşaltılacak. Su boşaltıldıktan sonra göl tabanındaki mil tabakası iş makinesi ile temizlenecek. Bu işlemlerin ardından taş blokaj çalışması yapılacak. Proje kapsamında göl alanının tekrar dolmasıyla birlikte suya ot sazanı balığı bırakılacak.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, Ceyhan Nehri’nin kaynak noktası olan Pınarbaşı göl alanında yosunlardan oluşan çevre kirliliği ve göl tabanındaki kirliliği ortadan kaldırmayı amaçlayan kapsamlı çalışma öncesinde, toplumun tüm kesimlerinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Selçuklu Sofrası’ndaki toplantıya, siyasi parti temsilcileri, esnaf odalarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Koordinatörü Ali Mazhar Türk, Ceyhan’ın, Elbistan’ın gerdanlığı olduğunu söyledi.

Türk, “Ceyhan, bizim için çok değerli. Elbistan’dan başlayıp Akdeniz’e kadar ulaşan, insanlarımızın yaşam kaynağı haline gelmiş çok kıymetli bir nehir. Bu anlamda yapacağımız çalışma hakkında istişarede bulunmak ve görüş alışverişinde bulunmak istedik. İnşallah memleketimize faydalı bir iş olacağını düşünüyoruz. Sizlerin fikirleri ve düşünceleri bizler için çok değerli. Ceyhan, Elbistan’ın gerdanlığıdır. Bu gerdanlığın bozulmadan insanlarımıza daha faydalı olarak korunması bizim ve bizden sonraki nesillere bırakılması gereken asli bir görev. Bu memleketin insanlarına hizmet etmek bizim asli görevimiz. Ceyhan’ımızın gözünde yapılacak çalışmalar, park çalışmasını da yaparak hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Biz yaptık oldu değil, hep birlikte, toplumun bütün paydaşları ile birlikte yapacağız. Bize düşen görevleri son derece titizlikle yerine getiriyoruz. Genel müdürlüğümüze bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, Pınarbaşı göl alanının tabanının temizlenmesi ve yosun oluşumunun önüne geçilmesi için hayata geçirilecek projenin detaylarını anlattı.

Söz konusu temizlik projesinin, İstanbul Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) yaptığı bilimsel çalışmalar ışığında başlatılacağının altını çizen Uzunlar, 2 yıldır süren kısmi temizliğin çözüm getirmediğini anlattı.

KASKİ Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, şunları söyledi:

“Pınarbaşı kaynak noktasında KASKİ olarak bir temizlik ve iyileştirme ile yosunla mücadele anlamında bir çalışma yapmak istiyoruz. Pınarbaşı gölü, 90 bin metrekare alana sahip. 2 yıldır burada görsel kirliliği önlemek için ciddi anlamda çaba harcıyoruz. Ama ciddi çalışmalara rağmen kesin bir sonuç alamadık. Bir yere varamadık. Bu konuda kalıcı bir çözüm bulabilmek için İstanbul Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), jeoloji mühendislerimiz ve teknik ekibimizle bir çalışma yaptık. Bütün bu çalışmalar, daha nezih ve temiz bir göl aynası oluşturma amaçlıydı.

Burası, Elbistan’ın en güzide yeri. Pınarbaşı’ndaki yosunu bilimsel olarak inceledik ve türünü belirledik. Bu yosun türünü doğal olarak yok edebilmek için yöntem arayışına girdik. Kökünden ve gövdesinden de suyla beslenen bir yosun türü. Yüzeye çıkıp da sudan kurtulduğu zaman çürüyerek yüzey alanını kapatıyor. Bir kirlilik görüntüsü oluşturuyor. Bu yosunun temizlenmesi için Katamaran adı verilen bir makine kullandık. Ama suyun tersine yüzmeye çalışıyormuş gibi bir yol alamadık. Bu yosunlar, güneş ışığından beslendiği için yaz sezonunda daha çok artıyor. Su altı kamerasıyla çektiğimiz görüntülerde de çok ciddi bir kirlilik olduğunu gördük. Bu kirliliğin nedeni yosun da değil aslında. Aklınıza ne geliyorsa göl tabanında var. Göl alanının tabanı çok kirli. Burada jeolojik bir araştırma yaptık. Suyun tabanı aslında tamamen mil ağırlıklı. Bu da bir bataklık oluştuğuna işaret ediyor. Bu yosunlar da daha iyi besleniyor.”

Pınarbaşı göl alanının tabanının, yosun oluşumuna izin vermeyen doğal taş tabakası ile kaplanacağını belirten Uzunlar, “Bizim yapacağımız çalışmada ilk olarak göl alanının tabanı fiziki olarak mutlaka temizlenecek. Yosun oluşumunu önlemek için de yetişmesine engel olabilecek bilimsel çalışmaları yaptırdık. Sütçü İmam Üniversitesi laboratuarında yapılan uzun süreli bilimsel çalışmada, kimyasal ve biyolojik olarak temizlik yapma zorunluluğumuz olduğunu bilerek, doğal yollarla yapmanın çarelerini aradık. Bazı elementlerin, bu yosunların aynı ortamda bulunmadığını tespit ettik. O elementler üniversitemiz tarafından belirlendi. Bu elementleri doğal ortamda bulmak için çalışma yaptık. Volkanik kayaçlarda, silisyum içerikli malzemelerde ve kalker yapılı malzemelerde bu tespit edildi. Bu malzemelerden karışım yapıldı ve harmanlanmış bir malzeme serildiği zaman yosunların eridiği görüldü.

Bizim ilk olarak göl tabanındaki çalışmamızda yosunları kökünden söküp atmamız lazım. Hem mille ilgili hem de insan kaynaklı kirlilikle ilgili malzemeleri temizlememiz gerekiyor. Temizlendikten sonra doğal taşlarla, 30-40 santimetre kalınlığında tamamen göl tabanına malzeme sereceğiz. Bu malzeme, hem yosunun yetişeceği taban alanını azaltacak hem de içinde barındırdığı elementlerle yetişmesini engelleyeceğiz. Tam anlamda çözmez ama ciddi bir üstünlük sağlamış oluruz. Bu yosunları, ot sazanı cinsi denilen bir balığın yediğini tespit edik. Çalışmanın sonrasında olası çıkacak yosunları yemesi için de bu balık cinsini bırakmayı düşünüyoruz” bilgilerini aktardı.

Söz konusu taşların su gözeneklerini kapatmayacağını, aksine tabandaki kil ve mil tabakasının da temizlenmesi ile daha geniş gözeneklerin oluşacağını ifade eden KASKİ Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, “Suyun üzerindeki kil ve mil bandı kalkınca gözenekler açılacak. Bu da daha geniş çaplı gözenekler oluşmasını sağlayacak. Taşla doldurmayacağız, sadece sereceğiz ve gözeneklerin kapanmasına hiçbir etkisi olmayacak. Doğal taş olduğu için de suya da herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak. Suyu boşaltacağız. Doğal zemine dokunmadan mil dediğimiz serbest malzemeyi alacağız ve doğal taşları sereceğiz. Esas yapıda çok ciddi bir değişikliğimiz yok” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın 2-3 aylık bir zaman dilimini kapsayacağını anımsatan Uzunlar, “Bu çalışmamız, 2-3 ay sürecek. Kış döneminde olmasını arzu ettik. Şuandaki göl olarak kullandığımız su kütlesi, aslında suyu akıtmamaya yönelik bir baskı unsuru. Bu suyu göl olarak tutmadığınız zaman kendiliğinden akışa geçecektir. Tabanda, şuanda bile yer yer 2 metre su yüksekliğini yenebilecek bir su basıncı görebiliyoruz. Ama bu su, göl aynasıyla bunaltılmış durumda” şeklinde konuştu.

Katılımcılar da, Ceyhan’ın göz alanında yapılacak çalışmaların doğurabileceği olumsuzluklarla ilgili endişe ve düşüncelerini dile getirdi. Katılımcılar, iş makinelerinin göl alanına girmesiyle su gözelerinin kapanması ihtimali başta olmak üzere, gözdeki su debisinin düşmesinin doğurabileceği tehlikeye dikkat çektiler.

Katılımcıların soruları, KASKİ Genel Müdürü Mustafa Uzunlar tarafından tek tek cevaplandırıldı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Akp belediyesi gelene kadar suda hiç sorun yoktu pınarbaşının etrafına yüksek binaların dikilmesine izin verdiler kaskide geldi su ile oynadı birde taşları döşeyin su felan kalmasın sizde kurtulmuş olursunuz kökten Önümüzdeki seçimde de vaadiniz pınarbaşının suyunu çıkartmak olur..

Avatar
EMRAH 1 yıl önce

YEMEKSİZ BİR TOPLANTI DÜZENLENEMİYORMU

Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Bu kaski pınarbaşını kökünden halledecek demedi demeyin

Avatar
Ergül Kaynak 1 yıl önce

Doğa ile fazla oynamaya gelmez özellikle su bu haftayı hiç kabul etmez.
Eğer bir değişiklik istiyorsanız gözünüzü ya da daha kolay olanı yani bakış açınızı değiştirin.
Doğayı olduğu gibi kabullenin ve öyle sevmeye çalışın.
Eğer Ceyhan nehrini gerçekten düşünüyorsanız yıllardır beceripte yapamadığınız atık suların karışmasını engelleyiniz (şeker fab.)

Avatar
Abdulkadir 1 yıl önce

Sonuç olarak suyu kökten kurutacaklar

Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Bu iş yanlış bir nehrin kaynağı doldurulmaz. Eğer Pınarbaşı’nın kaynağının dibini kaya ile doldurursanız su çıkmaz , suyun yeraltından çıkmasını engellemiş olursunuz zemine yerleştirdiğiniz kayaların arası zamanla dolacak yıllardır yeraltından kaynayarak su yüzüne çıkan su birdaha çıkmaz olacak. Sadece zemini temizleyin yeter. Sayın yetkililer bu kayaları Pınarbaşı’nın zeminine yerleştirmeyin bu çok yanlış ve bilinçsiz bir çalışma vazgeçin tez günde

Avatar
Huseyin 1 yıl önce

Ne yaparsanız yapın ceyhanın doğal dokusunu korumaya özen gösterin çünkü ceyhan elbistanın can damarıdır

Avatar
Medini karpuz 1 yıl önce

Afiyet olsun çok teşekkür ederizzz.

banner124

banner116

banner119