banner136
banner138

Pancar çiftçisinin sözleşmeyle ilgili soru işaretleri gideriliyor
banner143

Fabrikayı işleten firmanın yönetim kurulu başkanının, “Bu sene pancar fiyatını 260-270 TL/ton bilin” şeklindeki beyanatı hatırlatılarak sözleşmede yazan ‘235 TL/ton’ rakamının, avans bedelini içerdiği kaydedildi.

Çiftçilerin sözleşmede en çok itiraz ettiği konuların başında gelen gübre ve tohum konularında ise, zoraki bir uygulama olmayacağı, çiftçinin kendilerine sunulan fiyatı ya da tohum çeşidinin haricinde de serbest piyasadan alım yapabilecekleri ifade edildi.

Elbistan’da, çok sayıda çiftçi, önümüzdeki günlerde pancar ekimi için tarlaya inecek. 2018 yılında özelleştirilen şeker fabrikası da çiftçilerle sözleşme yapmaya başladı. Ancak firmanın, Türk-Şeker’in tip sözleşmelerinden yola çıkılarak hazırladığı 25 maddelik sözleşmede kendilerini mağdur edecek noktaların olduğunu ileri süren çiftçilerin tepkisi Elbistan Ziraat Odası’nda yapılan toplantı ile dile getirilmişti. Çiftçiler, kendilerine yeni bir sözleşme sunulmasını isterken, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir başkanlığında bir toplantı daha gerçekleştirildi. Toplantıya Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mustafa Bozkurt, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan Özcan ile Belediye Meclis Üyesi Ali Demir ve Mutlucan Şeker Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel katıldı.

Toplantıda, çiftçiye sunulan sözleşmenin her maddesi masaya yatırıldı. Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, sözleşmede çiftçilerin çekincesine neden olan maddelerle ilgili olarak Mutlucan Şeker Genel Müdürü Ali Şükrü Tuncel’den kapsamlı bilgi aldı. Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonucunda, çiftçilerin pancar alım fiyatı, nakliye bedelleri, tohum ve gübre bedelleri ile küspe konusu üzerinde yoğunlaşıldı.

Sözleşmede yer alan pancar taban fiyatının avans bedeli olarak belirtildiği kaydedilirken, devlet tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacak pancar taban fiyatının da altında bir rakamdan çiftçinin pancarının alınamayacağı vurgulandı. Bu hususta da Mutlucan Şeker A.Ş. yönetim kurulu başkanı Birol Mutlu’nun daha önceki bir toplantıda yaptığı, “Bu sene pancar fiyatını 260-270 TL/ton bilin” şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

Çiftçilerde kafa karışıklığına neden olan bir diğer önemli husus olan tohum ve gübre noktasında da şu açıklama yapıldı, “Tohum noktasında sıkıntı olmayacak. Türk-Şeker’in fabrikaya gönderdiği  tohuma ek olarak fabrika yönetimi tarafından bölgenin toprağına uygun olan farklı çeşitler de sunulacak. Çiftçi, kendisine sunulan tohum çeşidinin de haricinde başka çeşidi alabilecek. Ancak, fabrikanın önermediği tohumların kullanılması sonucunda doğabilecek hastalıklardan fabrika yönetimi sorumlu olmayacak. Gübrenin fiyatı, çiftçiye teslim edilmeden önce açıklanacak. Üretici, fiyatı ya da kendisine önerilen markayı beğenmezse dilediği yerden alım yapabilecek.”

Çiftçilerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelen ve sunulan sözleşmede kotaya göre küspe yerine ton başı 25 TL ücret ödenmesiyle ilgili maddede ise net bir sonuç elde edilemedi. Fabrika Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel, bu konuda çiftçilerin kotaya göre yüzde 20 oranda küspe talep ettiklerini hatırlattı. Fabrika yönetiminin de bu konuda bir çalışma yapacağı; küspenin bir kısmının ayni bir kısmının da biraz daha iyileştirilmiş bir bedelle verilmesi yönünde teklifi değerlendireceği belirtildi. Sonucun da çiftçiye en kısa zamanda bildirileceği hatırlatıldı.

Nakliye bedellerinin de kilometreye göre ödeneceği yönünde fikir birliği sağlanırken, çiftçiden alınan döküm ücreti konusunda da gerekli iyileştirmenin yapılması noktasında da alınacak kararın çiftçilere açıklanacağı ifade edildi.

 


Anahtar Kelimeler:

banner116