banner136

Pancar çiftçisi, yeni sözleşme ile ekim yapmak istiyor

Kendilerine sunulan sözleşmede pancar fiyatı başta olmak üzere birçok hususun net şekilde ifade edilmediğini savunan çiftçiler, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut’un başkanlığındaki görüşmede bu durumun ileride mağduriyetlere yol açacağını dile getirdiler.

Başkan Bulut ise, hem firmanın hem de çiftçinin mağdur olmayacağı yeni bir sözleşme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda çiftçilerin pancar sözleşmesi ile ilgili olarak taleplerini dinledikten sonra değerlendirme yapan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Şeker fabrikamız, Mutlucan Şeker A.Ş.’ye satılarak özelleştirildi. Biz, o zaman da özelleşmesine karşıydık. 2018’de devletle yaptığımız 36 maddelik sözleşme doğrultusunda ekim yaptık. Bu sözleşmedeki maddelerin birçoğu çiftçinin aleyhineydi. 2019’un ekim zamanı geldi. Pancar paraları ve gübreyle ilgili sıkıntılar var.

Şimdi Mutlucan Şeker’le çiftçimizin bu ekim dönemi için sözleşme yapması gerekiyor. Birçok özel fabrika, çiftçilerle sözleşmesini yaptı. Amasya’da firma 4 maddelik sözleşme yapmış ve fiyatta çok yüksek belirlenmiş. Biz üreticiyiz, firma da işletmeci. Biz, 60 yıldır bu pancarı ekiyoruz. Çiftçilerimiz şuanda pancar ekimi için çok ciddi ekipman aldı. Biz, sözleşme yapmadan önce pancarın fiyatıyla ilgili anlaşma yapmak istiyoruz. Şuanda Türkiye’de yüzde 20’nin üzerinde enflasyon var. Bu enflasyonu üzerine ekleyelim fiyatımız da bu olsun. İkincisi, gübrenin tonunu çiftçiye kaç liradan vereceksin? Çiftçimiz belki de piyasadan alacak. Bunu açık açık bilmek istiyoruz ama imzalamamız için sunulan sözleşmede bu yok. Tohum fiyatı da açık açık yazılmamış. Boşaltma için alınacak 6 lira ücret konmuş. Küspe konusu ne olacak? Parasını mı ödeyecek, küspemizi mi verecek?” sorularını yöneltti.

Başkan Bulut, “Keyfi bir hareketle bu fabrika işlemez. Canınız isterse ekin, canınız istemezse ekmeyin dediği zaman bu hem ülkemize hem de Elbistan’a zulüm demektir. Bu firma, 5 yıl pancar alıp şeker üretecekse, çiftçiyle kendisinin de çiftçisinin de zararına olmayacak yeni bir sözleşme yapalım ve bu işi çözelim. Biz, daha önce de sözleşmeyle ilgili fabrika sahipleri ile görüşmüştük. Bu sene iyi bir sözleşme imzalarsak pancarımızı eker ve üretiriz. 14 bin kayıtlı çiftçimiz var. 70 bin kişiye tekabül ediyor. Çiftçimizi eski sözleşme konusunda uyarıyoruz. Bu sözleşme ile çiftçimiz sıkıntıya düşer. Bu şartlarda ekip yapma takdiri de çiftçimizin” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Bu sene devletimiz birçok ürünü ithal etmek zorunda kaldı. Biz bunlara üzülüyor ve bunu hazmedemiyoruz. Biz üretemiyor muyuz da başkalarının çiftçilerine döviz ödüyoruz? Biz, her zaman inadına üretim diyoruz. Tarım kesimi ve Türk çiftçisi olarak bizim önümüz açılmıyor. 350 bin dönüm yerde sulu tarımı elektrik enerjisi ile yapıyoruz. Barajlarımız yapılmamış, elimizdeki fabrika satılmış. Biz ne yapacağız şimdi?” şeklinde konuştu.

Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Seyfullah Pamuk ise, geçen sene rezil olduklarını belirterek sözleşmeyi görmeden ekim yapmanın doğru olmadığını ifade etti.

 

 

banner141

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119