banner136
banner162

ÖZEL PROJE HAYATA GEÇİYOR

Elbistan Belediyesi tarafından hazırlanan ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) kabul ederek desteklediği, 'Ben de Parkta Oynamak İstiyorum' projesi uygulamaya geçirildi.

Düzenlenen proje tanıtım toplantısına, konuyla ilgili yetkililer, özel eğitim kurumları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Elbistan Belediyesi'nde yapılan toplantı, Elbistan Belediyesi Başkan Vekili Fidan Aksu'nun konuşmasıyla başladı.

Elbistan Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Özcan ise, projenin tanıtımını yaptı. Özcan, ''Projenin genel amacı; Elbistan'da engellilerin yararlanabileceği, onların fiziksel, bilimsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak örnek bir park yapılarak, kent içinde engelsiz yaşam çevreleri oluşturulmasına ve bu çocukların engelleri nedeniyle kısıtlanmadan toplumsallaşmalarına katkıda bulunmaktır'' dedi.

Özcan, "Elbistan Belediyesi tarafından hazırlanan projenin amacı; Elbistan'da engelli olan ve olmayan çocuklar için yapılacak bir oyun parkıyla, çocukların birlikte oyun oynama ve paylaşım içerisine girmelerinin, deneme-yanılma ve gözlem yoluyla öğrenerek, hayal gücü, yaratıcılık ve psikomotor becerilerini geliştirmelerinin, 100 engelli ailesinin birbirleriyle iletişim kurarak kaynaşmalarının ve örgütlenerek toplumsal yaşama aktif bir biçimde uyumlarının sağlanmasıdır. Projenin hedef kitlesi ise, Elbistan'da yaşayan 100 engelli çocuk ve ailesidir. Ayrıca 5 kamu kurumu temsilcisi, 8 yerel yönetim temsilcisi, 20 özel sektör ve 15 STK'nın temsilcileridir'' dedi.

Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İnsan hak ve özgürlüklerinin temelinde eşitlik, özgürlük ve katılım olgusu yer almaktadır. Bunlar birbirinden ayrılmaksızın, demokrasi ve hukuk temelinde ortak toplumsal bir yaşamın asgari standartlarını oluştururlar. Kentleri temel insan hak ve özgürlükleri, demokrasi bağlamında değerlendirdiğimizde, insanlar arasında ayrımcılık yaratılmaksızın, herkesin sağlanan olanaklardan, kent yaşamından eşit olarak yararlanması gerektiği sonucuna ulaşırız. Oysa yaşam hiç de bu şekilde değildir, hemen her düzeyde gizli veya açık bir ayrımcılık kendisini ortaya koymaktadır. En gelişmiş ülkelerden, Birleşmiş Milletler normlarında insani yönden en alt düzeyde gelişme gösteren ülkelere varıncaya kadar ayrımcılık, hak ve özgürlüklerin kullanımında kısıtlamalar görülmektedir. Bu kısıtlamaların, ayrımcılığın önde gelen mağdurları, zarar görenleri, eşitsizleri ise en genel tanımıyla engellilerdir.

Engelli insanların kentsel yaşama katılım alanındaki ihtiyaçları, engelli olmayanlarla farklı olmakla birlikte benzerdir. Engelli bireylerin, kendi kendilerine yetebilmelerinin sağlanması, fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesi ve topluma, aktif ve üretken bireyler olarak katılımlarının sağlanması kendilerinin ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun içinde öncelikle fiziksel çevrede bulunan engellerin kaldırılması gerekmektedir. Engelli olarak tanımlanan bireyleri, toplumun ayrı bir kesimi olarak niteleme yerine bütünleşmiş bir parçası olarak algılayabilmek ve mekânda da buna olanak sağlayabilmek amacıyla fiziksel çevreye ulaşılabilirliğini sağlamak ve engelsiz yaşam alanları oluşturmak gerekmektedir. Elbistan Belediyesi tarafından hazırlanan projenin genel hedefi; Elbistan'da engellilerin yaralanabileceği, onların fiziksel, bilimsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak örnek bir park yapılarak, kent içinde engelsiz yaşam çevreleri oluşturulmasına ve bu çocukların engelleri nedeni ile kısıtlanmadan toplumsallaşmalarına katkıda bulunmaktır. Elbistan Belediyesi 'Tüm çocuklar eşittir, engelli çocukların da oyun oynama hakkı vardır' düşüncesiyle hazırladığı proje kapsamında bir engelli parkı inşa edecektir.''

Daha sonra söz alan Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ise, özrün bedende değil düşüncede olduğunu vurgulayarak, ''Toplumun çeşitli kesimlerinde çeşitli şekilde engeli olan vatandaşlarımız var. Medeni toplum, toplumun her kesimine hitap eden toplumlardır. Bizlerde engellileri unutmamak adına bu projeyi yapan Elbistan Belediyesine ekipman ve fikir desteği olarak yardımcı olduk. Tabii ki birlik beraberlik içerisinde olacağız. Çünkü bu memleket hepimizin. Engelli olmak kimsenin arzu ettiği bir durum değil ama bazı engellerde yapılan tedavi sonucu ortadan kaldırılabiliyor. Ben insanların düşünce özürlü olmamasından yanayım. Önemli olan sağlıklı düşünmektir. Projede yapılacak olan parkımız hem sağlıklı hem de engelli öğrencilerimizin kullanacağı bir park olarak inşa edilecek. Bununla da tüm çocuklarımızın birlikte oynamaları sağlanacak. Bu bağlamda projede emeği geçen herkese teşekkür ederim'' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından proje hazırlanmasında yoğun çaba sarf eden Elbistan Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Suat Utku ve Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Sorumlusu Özgür Cerit'e, Elbistan Emniyet Müdürü Mehmet Adalı ve İlçe Tarım Müdürü Recep Yılmaz tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
latif dogan 10 yıl önce

güzel millet