Özel çocuklara özel eğitim materyali

Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Özel Çocuklara Özel Materyaller” düşüncesiyle yola çıkarak özel öğrencilere yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatılmıştı. Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullar bünyesinde açılan; zihinsel, işitsel, görme yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklar için materyaller üretildi. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlardaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlandı.

Alanda ilk olan bu çalışma ile hedefi tüm engelli öğrenciler için okullarımızı dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okullarımızın kapısını mutluluğa açmak olan özel çalışma kapsamında Elbistan’a ulaşan tırdaki özel materyaller, 15 özel eğitim sınıfına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Dal ve Elbistan Rehberlik ve Araştırma Merkezi öğretmenlerinin katılımıyla dağıtıldı.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt; ilçedeki özel gereksinimli öğrenciler için birçok çalışma yaptıklarını öncelikle bu özel çocuklarımızın eğitime kazandırılması adına okullar bünyesinde 39 özel eğitim sınıfı açıldığını belirtti. Özel eğitim sınıflarının donatım eksikliklerinin yapılan bu çalışma ile zenginleştirildiğini kaydeden Bayazıt, “Bu materyaller, öğrencilerimize yaparak yaşayarak öğrenme imkanı sunacak. Onları işitsel ve dokunsal açıdan destekleyecek ve ilgilerini derse çekerek öğrenmelerini kalıcı hale getirecek” dedi.
Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119