banner136
banner162

Okullarda pandemi hazırlığı başladı

2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk ders zili için geri sayım sürerken okul yöneticileri ve tüm öğretmenler son hazırlıklarını yapmaya başladı. 21 Eylül’de başlaması planlanan yüz yüze eğitim süreci öncesinde okul binasında, sınıflarda, tuvaletlerde, bahçede ve tüm ortak kullanım alanlarında uygulanacak sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları, öğrenci, öğretmen ve velilerle ilgili süreç, en ince ayrıntısına kadar planlanıyor.

Bu çerçevede, okul binalarının girişleri ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılıyor. Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği konuluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" kapsamında eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılıyor. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları yerleştiriliyor. Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılıyor. Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenleniyor.

Okulların, planlanan tarihte açılması durumunda ise, velilere, özel hazırlanmış “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” iki nüsha halinde imzalatılacak, bir nüshası velilere verilecek. Taahhütnamede, “Çocuğumun ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu ile aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığında ya da Kovid-19 tanısı alan kişi bulunması durumunda çocuğumu kuruma getirmemem ve bu durumu okula bildirmem gerektiği konusunda bilgilendirildim. Yukarıda belirtilen durumlarda çocuğumu okula getirmeyeceğimi ve getirmeme sebebimi okul yönetimine bildirmeyi kabul ve taahhüt ederim.” ibareleri yer alacak.

Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyacak, maske takacak. Mümkünse her gün aynı velinin öğrenciyi alması ve bırakması, büyükanne, büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanların öğrencileri bırakıp almaması sağlanacak. Okula giriş/çıkış saatlerinde öğrenciler, veliler tarafından okul dışında teslim alınıp bırakılacak. Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak. Okulda bulunan kişilerin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.

Okullara salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmeyecek. Salgın döneminde zorunlu olmayan toplu etkinlikler yapılmayacak. Yapılması gerekli etkinliklerin açık alanda yapılması tercih edilecek. Etkinliklerde maske takılacak, sosyal mesafe kurallarına uyulacak. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan veya gelişen, Kovid-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, sağlık kurumuna yönlendirilecek. Okuldayken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilecek.

Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil, çapraz oturma şeklinde olacak. Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturmaları sağlanacak. Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacak. Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla ders araları, teneffüsler sınıflar sıraya konularak düzenlenecek. Kurum bünyesinde bulunması halinde kantin, büfe ve benzeri yerlerde maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak benzeri malzemeler kullanılacak.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Neyin Hazırlığı ? 5 ay önce

Neyin hazırlığı kardeşim bu ? şaka mısınız herkese bulaşmış virüs ortalık duman hastanede yer yok, covid test yaptıramıyoruz o kadar çok sıra var herkes aynı sırada pozitif olan da negatif olan da aynı sırada.

Adam pozitif çıkıp çarşıda geziyor herkese bulaştırıyor , hastane doldu taştı personelinden tut çaycısına herkese bulaşmış durum ciddi .

ÇIKMAYIN GEZMEYİN SOKAKLARDA YETER.

Okullar da açılırsa halimiz duman olur, biteriz . Yetkililerin bir önlem alması ŞART artık

Avatar
Ali Demir 5 ay önce

Hiç zahmet etmeyin ! İşte şuraya yazıyorum ! O küçük çocuklara bu tedbirleri anlatıp, uygulamak imkansızdır ! Aksini iddia edenlerle, (okullar açılırsa şayet ) okul açıldıktan 3 hafta sonra salgının ne boyutlara ulaştığını görmelerini isterim. Tabii bu asla gerçekleşmemesi dileklerimle ama levha ile, broşür ile, nefes tüketme-anlatma ile imkansız bir olay. Ancak her 3 çocuğun başına bir öğretmen dikebilirseniz bunları uygulayabilirsiniz ! Tuvalete de öğretmen eşliğinde gidip, gelmeleri şartıyla tabii. Buyrun görelim ! Kötü şeyleri asla temenni etmiyorum ama " perşembenin gelişi, çarşambadan " çoktaan belli durumda !!! Allah herkesi korusun, durum hiç iyi gitmiyor !!!

Avatar
Vatandaş 5 ay önce

Eğitim gerekli fakat sağlık olmazsa eğitim de öğretim te anlamsızdır.Ne kadar tedbir alınırsa alınsın bunlar çocuk ,hasta sayısı 400-500 e düştüğünde okul alınacak denmeliydi,21 eylül diye tarih diye kesin tarih vermek ne kadar doğru,hasta sayısı artıyo ama okulları da açıyoruz. İnsan hayatından değerli hiçbirşey yoktur!

Avatar
Ahmet 5 ay önce

Bir haftalık sürede 24 -29 ağustosTürkiyenin her şehrinde yüzlerce öğretmen virüse yakalandı,öğretmenler kurala uymadıklarından acaba küçük çocuklara sosyal mesafe ve hijyeni öğretmek sorunu çözmeyecektir.pandemi döneminde topluluklar gruplar hep tehlike saçacak ,sınıfta mesafeyi ayarladınız servisler ne olacak,kantin ,yemekhaneler vs.ne olacak?

Avatar
vatandaş 5 ay önce

Acin acin elbistandaki durumu gizleyin okullari acin bununun sorumlulugu kime cikar bilmiyorum once elbistandaki virus olayini halkla paylasin bu durm ciddi ama kimse onemsimiyor yalniz büyük vakalar oldugu zaman kim bunun sorumlulugunu üstlenecek sasaiyorum

Avatar
Elbistanli 5 ay önce

Bu kadar cok vaka varken Allah yardimcimiz olsun

Avatar
Adem 5 ay önce

Cocuklar okula giderse bulasma riski %100 artacak ne uygularsaniz uygulayin
1 haziranda tedbirlerin kaldirilmasi ve su anki halimizi dusunun bu karar da daha kotu bir etki yapacak

Avatar
Adamın Teki 5 ay önce

Okulumuz sokaktan güvenli InşAllah çocuklarımız ıçin büyüklerimiz de pandemi kurallarına uymaya özen gösterirler.