banner136

Öksüz: “Hedefimiz, veremsiz bir Kahramanmaraş”
Balik Dunyasi Reklam
banner43

Verem hastalığına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Nuri Öksüz, “Verem hastalığı, kalıtsal değil bulaşıcı bir hastalıktır. Hastaların öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tedavi süreci en az 6 ay süren bu hastalıkta düzenli ve eksiksiz ilaç kullanımı önemlidir. İlaç tedavisine başladıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmaktadır. Tüberküloz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tüberküloz hastaları ilaçlarını düzenli kullandıklarında yüzde 90’nın üzerinde iyileşebilmektedir” dedi.

Ülkemizde uygulanan başarılı tedavi programı ile yeni tüberküloz hasta sayısının her yıl yaklaşık yüze 6-7 oranında azaldığını kaydeden Dr. Öksüz, şöyle devam etti:

“2015 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 12.772’dir. Bu vakaların 230’u çok ilaca dirençli tüberküloz hastasıdır. Ülkemizde verem hastalarının tedavileri doğrudan gözetim altında uygulanmakta olup yeni vakalarda tedavi başarısı oranları yüzde 90’a yakındır. Bakanlığımız bu hedefe ulaşmak için gereken her türlü çalışmayı başarıyla yürütmektedir. Ülkemizde bütün sağlık kuruluşlarında tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara ulaştırılmaktadır. Dünya da tüberkülozla ilgili yaşanılan bütün gelişmeler ülkemiz tarafından yakından takip edilmekte ve kullanıma başlanan yeni ilaçların tedavi programlarına dahil edilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Hastalarımızın tedaviye uyumlarının artırılabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında psikososyal destek ve ekonomik yardım tedbirlerini kapsayan projeler 2018 yılında uygulamaya geçirilmiştir.”

Bireylerin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli hususun erken tanı ve tedaviye başlanması olduğunu hatırlatan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Nuri Öksüz, “Bu nedenle iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olan vatandaşlarımızın verem açısından kontrollerinin yapılabilmesi için aile hekimine ya da en yakın sağlık kuruluşuna beklemeden müracaat etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 


Anahtar Kelimeler: