banner136

‘Norovirüs’ salgınında 11 kişi ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan yargılanacak
banner143

Kamunun yanı sıra 13 de vatandaşın şikayetçi olduğu davada 11 kişi, suçlu bulunması halinde 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve kamu görevinden mahrum bırakılma cezası alabilecek.

Elbistan’ın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kaynarca Terfi İstasyonu’ndaki keson kuyulara ‘norovirüs’ bulaşması sonucunda resmi kayıtlara göre 52 bin 65 kişi bulantı, ateş ve kusma gibi şikayetlerle hastaneye akın etti. Elbistan’daki sağlık kuruluşlarının yanı sıra Afşin, Ekinözü, Nurhak ve Malatya’nın Darende ilçesinde bile Elbistan’dan gelen hastalara müdahale edilmeye çalışıldı. 26 Ağustos 2016 Cuma günü ilk başta çocuklarda etkisini gösteren virüs, hava yoluyla da bulaşınca neredeyse ilçedeki tüm vatandaşları etkiledi. Salgın, 1 haftadan fazla süre devam etti. Elbistan’da keson kuyulara karışan ve yaklaşık 60 bin insanı etkileyen norovirüs kaynaklı salgının başlangıcından 8 gün sonra musluklara sağlıklı içme suyu verilmesine başlandı.

Salgının sebebinin belirlenmesinin ardından keson kuyuların olduğu bölgede kapsamlı bir inşa çalışması başladı. Kaynarca Su Terfi Merkezi’ndeki keson kuyular, çepeçevre izole edildi. Keson kuyuların üst kısmından geçen ve 1960’lı yıllarda ilçenin elektriğini üretmek amacıyla yapılan kanalı da kapatan KASKİ, çevredeki diğer kaynak sularını da borularla uzak alanlara taşıdı. Çevreden geçen kanalizasyon borularını eksiz plastik borularla yenileyen ve yönünü de değiştirip uzak bir alana götüren ekipler, kirli alanları da kireç ile kaplayarak, mikroplardan arındırılmasını sağladı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından şebeke ve depoların dezenfektasyonu için süper klorlama yöntemi kullanıldı. Şebekeye yüksek dozda klor basılarak dezenfekte edilmesi sağlandı ve buralardaki su tekrar deşarj edildi. Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı ekipleri, her işlemden sonra hem keson kuyulardan hem de depolardan su numuneleri aldı. Yapılan tahlillerin ardından depolara verilen içme suyunun sağlık açısından herhangi bir sorun taşımadığı tespit edildi. Elbistan’da musluklardan akan sular salgından 8 gün sonra içilebilir hale geldi.

On binlerce insanın zehirlenmesi ile ilgili olarak Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayın hemen ardından soruşturma başlatılırken o dönemde Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü olan Mustafa Altınok ve KASKİ Elbistan Şube Müdürü Soner Demirci görevden alındı. Başlatılan soruşturmanın üzerinden geçen 2 yıl 3 ay sonra su zehirlenmesi olayı ile ilgili aralarında o dönem görevden alınan Altınok ve Demirci'nin de bulunduğu toplam 11 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan hazırlanan iddianame, Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dava kapsamında, Türk Ceza Kanunu’nun 257/2 ve 53/1 maddeleri doğrultusunda iddianame hazırlandı. İddianamede, davalıların görevi kötüye kullanma eylemlerinin sabit olduğu vurgulandı. Kamu davasının yanı sıra salgından etkilenen 52 bin kişiden 13’ü de KASKİ görevlileri hakkında şikayetçi oldu. 11 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

Sanıkların işledikleri suçlar Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) şu şekilde tanımlanıyor.

TCK 257/2: “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir (DEĞİŞİK İBARE RGT: 19.12.2010 RG NO: 27790 KANUN NO: 6086/1) menfaat sağlayan kamu görevlisi, (DEĞİŞİK İBARE RGT: 19.12.2010 RG NO: 27790 KANUN NO: 6086/1) üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

TCK 53/1: “Mahkumiyetin kanuni/zorunlu sonucu olan belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma tedbiri TCK’nın 53. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenmiştir. Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden (Anayasa Mahkemesinin iptal kararı nedeniyle uygulanmamaktadır.1),

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.”

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 8 ay önce

52000 kişiden sadece 13'ü şikayetçi olmuş
O 13 kişiyi tebrik ederim.

Avatar
Hasan 8 ay önce

Biz de yedik. Milletin gazını seçime 3 kala almaya kalkışıyorsunuz

Avatar
Milli iradeye saygı 8 ay önce

Asıl cezayı Elbistan halkı 31 martta verecek

Avatar
Çiçek Mahellesi 8 ay önce

Kimseye bir şey olmaz
Olan hep vatandaş a Elbistan halkına oluyor
Çiçek Mahellesinde daha henüz sondaj suyu iciliyor
Bir gün olsun depo nun içi temizlenmiyoor
Deponun ici hep yosun tutmuş

Misafir Avatar
Elbistanlı 8 ay önce @Çiçek Mahellesi

Köyünüzde Akp yönetiminde 2 kişi var harıl harıl sağa sola koşuyorlar oy için ,bir zahmet onada baksınlar

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ugur 8 ay önce

Yuh olsun sizlere,o kadar sure zarfinda nerdeydiniz?ama yook siz milletin akli ile dalga geciyorsunuz.ama goreceksiniz sizleri oraya bizler sectik bizlerde indirecegiz emin olun

Avatar
D 8 ay önce

Klor ihalesi alıp milleti zehirleyen celadan başkan adayı.

Avatar
Veli 8 ay önce

Zahmet etmeyin yahu ne gerek var 3 yıl olmuş

Avatar
Elbistanlı 8 ay önce

Zamanlama müthiş
Kalkış:2 yıl 3 ay, Varış: 3 ay 18 gün

banner129

banner116

banner119