banner136

Nacar’dan ekonomik krizden çıkış açıklaması
 Elbistan’ın il olması gerektiğini belirten Emek Partisi Elbistan İlçe Başkanı Samet Nacar, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“2019 yılı krizin daha çok artacağı bir yıl olacak. Elbistan, 2001 krizinde bile bu kadar kötü duruma düşmemişti. Küçük esnaf siftah etmeden dükkanını kapatıyor, iflaslar başlıyor. Köylü ise bankalara borçlanmış, arazilerine haciz konmuş. Sattığı ürün para etmez hala gelmiş; mazot, gübre, ilaç fiyatları artmış, toprağını ekemez hale gelmiş. AKP hükümeti 16 yıldır hiçbir fabrika açmadığı gibi var olan şeker fabrikasını ve termik santraline özelleştirmiş Elbistan’ın gelirleri düşmüştür.

Elbistan; Kahramanmaraş'tan ayrılıp kendi gelirlerini Elbistan'a harcaması ile organize sanayinin bulunduğu yere demir yolunun getirilip cazibe merkezi haline getirilmesi ile üniversite kurulması ile krizden çıkabilir. Son on altı yılda Elbistan'a hiçbir fabrikanın yapılmadığı gibi var olan fabrikalar da özelleştirilerek Elbistan ekonomisine gelen sıcak para azalmıştır Elbistan’da beş yıllık tarım ve hayvancılık planlaması yapılması organik tarıma geçilmesi, süt birliğinin kurulması Elbistan’ın krizden daha az etkilenmesini sağlayacaktır. Elbistan, göç alan değil göç veren gençlerin iş bulamadığı için gurbete gittiği kendi memleketlerinde iş bulamayan gençler ancak Elbistanlıların kendi memleketlerine sahip çıkarak yatırım yaparak Elbistan’ın il olma hakkını bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte seçilen belediye başkanı ile birlikte il olma hakkımızı istersek alırız.”

 

banner141

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119