banner136

Mutlucan Şeker’e 252 bin TL çevre kirliliği cezası

Devlet bünyesinde faaliyet gösterirken de birçok kez ceza alan tesise, özelleştirildikten sonra kesilen bu ceza, bugüne kadarki en yüksek miktar oldu.

1985 yılında kurulan Elbistan Şeker Fabrikası, 33 yıl devlet tarafından işletildikten sonra 2018 yılında Mutlucan Tuz A.Ş. bünyesinde bulunan Mutlucan Şeker’e satıldı. Elbistan’da binlerce çiftçi tarafından üretilen şekerpancarını işleyerek ilçe ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunan dev tesis, çevreye verdiği zararlar nedeniyle de hep gündemde kaldı. Özellikle de fabrikadan çıkan atık suların karıştığı Ceyhan Nehri’nde 2016 yılında ve daha önceki dönemlerde toplu balık ölümleri yaşandı. Fabrikanın kazan bacasından çıkan siyah dumanlar ise özellikle tesisin hemen yanı başındaki mahallelerin üzerini kaplayarak buralarda yaşayan insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürdü. Çamur havuzlarından yayılan pis koku da vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında geldi.

2018 kampanya döneminde Mutlucan Şeker adı altında özel sektör tarafından pancar alımı yapan fabrikayla ilgili vatandaşların hava ve çevre kirliliği noktasında yoğun şikayetleri devam etmişti. Bu şikayetler üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Ceyhan Nehri ve fabrika genelinde inceleme başlattı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, tesiste 2872 sayılı Çevre Kanunu ve buna dayalı çıkarılan yönetmelikler doğrultusunda fabrikada denetimlerde bulundu. Mutlucan Şeker’in sahibi olduğu tesiste hava kirliliği, atıksu ve atıklar, kül, cüruf konusunda alınması gereken tedbirler raporlandı. Hazırlanan rapor doğrultusunda atıksu ve çevreye yaydığı atıklardan dolayı Mutlucan Şeker’e kesilen idari para cezasının miktarı belli oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, firmaya Atıksu Arıtma Tesisi ve Atık Depolama Tesisini teşkil etmediği nedeniyle 31.01.2019 tarihinde atıksu kirliliğinden 180 bin 509 ve atık kirliliğinden de 72 bin 197 TL olmak üzere toplam 252 bin 706 TL idari para cezası kesildi. Söz konusu ceza, fabrika yöneticilerine tebliğ edildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tesisteki inceleme ve denetimlerinin bu yılda aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

 

banner141

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119