banner136

Mutlucan Şeker, çiftçiye yeni sözleşme sunacak
banner145
banner143

Çiftçiye sunulacak yeni sözleşmede, şirket, pancar alım fiyatını Türk-Şeker’in belirlediği rakam olacağı yazılırken, küspe yerine bedel ödenmesi kararından da vazgeçildi. Çiftçiden kesilen boşaltım ücretinde artışa gidilmezken, tohum ve gübre noktasında da pancar çiftçinin seçme hakkının olacağı sözleşmede açıkça yazıldı.

Mutlucan Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel, pancar çiftçisine sunulacak yeni pancar yetiştirme sözleşmesine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Tunçel, pancar çiftçisine, 2019 kampanya dönemi için Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi’nin (Türk-Şeker) tip sözleşmesi sunulduğunu ancak sözleşmedeki bazı hususların netlik taşımadığı yönünde eleştirilerle ve endişelerle karşılaşıldığını hatırlattı. Yönetim kurulunun, konunun ciddiyetini kavrayarak yeni bir sözleşme hazırlanması yönünde çalışma başlattığının altını çizen Genel Müdür Ali Şükrü Tunçel, “Mutlucan Şeker A.Ş. yönetimimize iletilmişti. Yönetim kurulumuz, konunun ciddiyetine müdrik olarak 2019 yılı için üreticilerimizin imzasına açılan Pancar Yetiştirme Sözleşmesinde aşağıdaki değişikliklerin yapılması uygun görmüştür” dedi.

Çiftçiye, sözleşmede de açıkça yazdığı gibi Türk-Şeker’in açıkladığı fiyattan pancar bedeli ödeneceğinin altını çizen Tunçel, “Sözleşmede, pancar alım fiyatında avans fiyat ifadesi, ‘Pancar alım fiyatında avans fiyat ifadesi, firesi düşürülmüş, yüzde 16 polar şeker ihtiva eden, net 1 ton A kotası şeker pancarı için, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türk-Şeker) tarafından belirlenecek olan fiyat, kampanya sonunda ödenecek kesin fiyat olacaktır.’şeklinde değiştirilmiştir” dedi.

Küspe konusunda da çiftçinin talepleri doğrultusunda bedel ödeme uygulamasından vazgeçildiğini ifade eden Tunçel, pancar boşaltma ücretlerinde de herhangi bir artışa gidilmediğini bildirerek, şunları söyledi:

“Önceki sözleşmede ‘pancar posası için 25 TL bedel ödenir’ ifadesi, "Şirket tarafından; üreticilerin teslim edecekleri firesiz A kotası pancarının yüzde 10'u kadar olan miktarı için, pancar posası bedelsiz olarak verilecektir" şeklinde değiştirilmiştir. Pancar boşaltma bedelinde 2019 yılında da herhangi bir ilave yapılmamış, lift veya damperli boşaltmalar için 5 TL+KDV hükmü sözleşmemizin 8.a maddesine ilave edilmiştir.”

Çiftçilere verilecek taban gübresinin fiyatının ton başına 2.300 TL olacağının da bilgisini aktaran Tunçel, ekimden sonra da kotaya göre ton başına 5 kilogram yaprak gübresinin firma tarafından verileceğini anlattı.

Çiftçilerin, bu gübreleri alıp almamakta serbest olduğunu kaydeden Tunçel, “Üreticilerimize pancar kota ton başına 6 kg avans olarak verilecek olan Hexafen organomineral gübrenin pancar bedelinden kesilecek ücreti 2.300 TL/Ton olarak belirlenmiş olup bu fiyat üreticilerimize duyurulacaktır. Üreticilerimiz bu gübreyi alıp almamakta serbesttir. Ancak, almak istemeyenlere bu gübre yerine başka bir taban gübresi verilemeyecektir. Kota tonuna yeterli alanda pancar eken üreticilerimize ise pancar ekimi sonrası ise kota ton başına 5 kg yaprak gübresi verilecektir. Yaprak gübresi için üretici firmalar ile görüşmelerimiz devam etmekte olup yaprak gübresi fiyatı da dağıtım öncesinde üreticilerimize duyurulacaktır. Yaprak gübresini de üreticilerimiz alıp almamakta serbesttir. Bu gübreyi almak istemeyenlere yerine başka bir gübre verilemeyecektir” ifadelerini kullandı.

Pancar tohumunda da gübre uygulamasına eşdeğer bir yöntem izleneceğini anımsatan Tunçel, “Pancar tohumu tedarikimiz devam etmekte olup, gerek kendi tedarikimiz, gerekse Türk-Şeker tarafından fabrikamıza tahsis edilen tohum bedelleri, kampanya sonu üreticilerimizin pancar bedellerinden kesilecek olan tohum fiyatları, tohum dağıtımı öncesinde duyurulacaktır” dedi.

Mutlucan Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel, son olarak nakliye bedellerine ilişkin de şu açıklamayı yaptı: “Nakliye bedeli, kilometre bazında ödenecek. Bakanlık birim fiyatları doğrultusunda her 15 günde bir bizzat çiftçiye ödeme yapılacak. Nakliye bedelleri, firesiz pancara göre yapılacak.”

Tunçel, çiftçilerin sözleşme ile ilgili kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesi için Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Bozkurt, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Hasan Sungur, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan Özcan ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Demir’le gerçekleştirdikleri toplantıdaki görüşleri firma yönetim kuruluna sunduklarını hatırlattı.

 


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116