banner136

Mutlucan Şeker, çiftçilerden özür diledi
banner143
banner43

Toplantıda, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, çiftçilerin, sözleşmelerini yenilenmiş bir şekilde yapacağını kaydetti.

Mutlucan Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu da, pancar çiftçisinin merakla beklediği yeni sözleşmelerin ve gübre ile tohum dağıtımı işlemlerinin de Mart ayı içerisinde bitirileceğini dile getirdi.

 Elbistan’da şekerpancarı çiftçisinin, yeni ekim dönemi için kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi ve sorunların minimum seviyeye indirilmesi için Elbistan Kaymakamı Özkan Demir başkanlığında, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Bozkurt, Mutlucan Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan Özcan, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, diğer ilçe ziraat odası başkanları, muhtar derneklerinin başkanları Hayri Kale, Mazhar Alagöz ve mahalle muhtarları ile çiftçilerin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Ziraat Odası toplantı salonundaki organizenin açılış konuşmasını Elbistan Kaymakamı Özkan Demir yaptı. Kaymakam Demir, “Daha önceden yaşadığımız sıkıntıları asgariye indirme anlamında bu tür toplantıları yapıyoruz. Beklentileri alacağız. Daha önceden yaşanan konular bakanlığımıza iletilmiş. Vatandaşlarımızın beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. Çiftçilerimizin aklındaki soru işaretlerini gidermek istiyoruz. Firmayı Ankara’da bakanlık Şeker Dairesi denetliyor. Çiftçimiz, bu yıl sözleşmesini yenilenmiş bir şekilde yapacak. Yeni sezona sorunları en asgari düzeye indirecek şekilde bakanlığımız da gerekli tedbirleri alacak. Konuşulan konuların tatminkar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş ise, “İnşallah yeni düzenlemelerle birlikte çiftçimizin rahat edeceği bir sistem oluşturulur. Özellikle nakliye ücretleri konusunda değişiklik yapılması gerekiyor. Firmanın nakliyeyi kendisi yapabilir. İhaleye verir ve çekimini firma üstlenebilir. Yeni dönemde bunun hazırlanması lazım. Kota noktasında da gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mustafa Bozkurt da, çiftçilerin dile getirdiği yaş küspe, alım politikası ve ödemeler gibi ana başlıklardan sorunların Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığı’nda görüşüldüğünü hatırlattı.

Bakanlıktaki toplantıda görüşülen konularla ilgili olarak bilgi aktaran Bozkurt, “Çiftçilerimizin sorun ve sıkıntılarını daha önce tespit etmiştik. Bu konuda da bakanlığımızda bir toplantı düzenlendi. İlk etapta sözleşme konusunu gündeme getirdik. Sözleşmenin, çiftçinin alıcı noktasına değinilmesi konusunda mutabık kaldık. Teslim-tesellüm noktasındaki sıkıntının kalkması için önerilerimizi sunduk. Bakanlığımız, özellikle nakliye ücretleri noktasında şeker fabrikalarının CBS sisteminden pancar ekili arazilerin parsellerini görebilmelerine imkan tanıyacak. Böylece de nakliye ile ilgili sorunlar ortadan kalkacak. Ödeme şartlarının iyileştirilmesini görüştük. Biz, çitçinin sorunlarını elimizden geldiğince en aza indirmek istiyoruz” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut da, daha önceki sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini vurguladı. Yeni sözleşmenin çiftçi lehine olması gerektiğinin altını çizen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, sözleşmedeki esnekliğin çiftçiyi mağdur ettiğini dile getirerek, “Daha önceki sözleşmeyi kabul etmeyeceğiz. Özel sektör, buradaki esnekliği kendi lehine kullanmaya çalıştı. Çiftçimiz, yaşadığı sorunlar nedeniyle Malatya ya da Sivas’a pancar ekmenin yollarını arıyor. Temennimiz bu sene sorun yaşamamak. Kendileri de bunu gördü” şeklinde konuştu.

Mutlucan Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu ise, firmalarının ekonomik sorun yaşadığına ilişkin iddialara değinerek, “Mutlucan, ekonomik olarak sıkıntıda değildir. Bizden herkes parasını gününde ve saatinde alır. Bu tür şeyler dedikodudur. Benim depomda 40.000 ton şeker duruyor. Depomda 120 milyon liralık şeker var” cümlelerini kullandı.

Yeni ekim sezonuyla ilgili de açıklama yapan Mutlu, “Pancarın 2019 yılı fiyatını çiftçimiz 260-270 TL/ton olarak bilin. Randevu sistemindeki sıkıntıyı giderdik. Kantar giriş-çıkışları düzeltilecek. Grupları önümüzdeki günlerde açacağız. Sözleşme yapacağımız çiftçiye tohum ve gübre teslimatını Şubat ayı içerisinde yapacağız. Küspe yerine de ton başına çiftçiye bir bedel ödeme konusu gündeme geldi. Ama burada açık kapı da var. Çiftçiye kota devri imkanı tanıyacağız. Kendi aranızda bu kota devrini  halledebilirsiniz. Bu sene çiftçimizi bekletmeyeceğiz. Geçen sene için özür dileriz” ifadelerini kullandı.

Toplantı, çiftçilerin sorularının cevaplandırılması ile sona erdi. 


Anahtar Kelimeler:

banner116