banner136
banner162

MUHALEFETİN İŞİ ZORLAŞIYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti icraatlarını ortaya koydukça muhalefetin işinin zorlaştığını söyledi.

Bakan Yıldız, partisi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''2011 Türkiye Buluşmaları'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, AK Parti'nin bugün en fazla rağbet edilen parti olduğunu belirtti.

Bunu aday adaylığı müracaatlarında da görüldüğünü, bunun aslında Türkiye'de sağlanan siyasi istikrarın sürdürülebilir hale gelmesi ile alakalı bir iradenin tezahürü olduğunu ifade eden Yıldız, ''Partimiz hem halkımızın gönlünde hem de aday adaylarının gönlünü kazanmıştır. İnşallah önümüzdeki hafta yapılacak temayül yoklaması ve bir kısım elimine kriterlerden geçtikten sonra TBMM'nin yapısı 12 Haziran'dan sonra yenilenmiş olacak'' dedi.

Türkiye'nin yakın siyasi tarihinde çok önemli gelişmeler olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu:

''Bu AK Parti ile beraber oldu. Bundan önce tabii ki ülkemize hizmet etmek isteyen çok sayıda milletvekili siyasi tarihimizden geçtiler ama Başbakanımızın ortaya koyduğu hedeflerle ve önümüze konulan vizyonla beraber çok ciddi gelişmeler oldu. Biz enkaz edebiyatı yapmayacağız diye söz verdik. Zaman zaman bu muhalefet partileri tarafından istismar ediliyor olmasına rağmen yapmadık. Ama takdir edersiniz ki yurt içinde sağlanan istikrar ve uluslararası alanda kazandığımız itibar zaman zaman bazı hırçınlıklara yol açtı. Hatırlayalım 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce bize şunu söylediler hatta seçildikten sonra da tabirimi maruz görün 'ayağı yalın, başı kabak insanlar 2 tane şirkette başarı kazanmış olmakla 3 tane belediyede başarılı olmakla bu iş yönetilmez, bu iş devlet işi acayip bir iştir herkes başarılı olamaz' dediler. Bize süre biçtiler. 6 ay sonra gider dediler. Biz halkın oylarıyla beraber geldiğimizi defalarca hatırlattık. Kazandığımız başarılarla beraber ekonomiyle olmadı, zaman zaman darbeler yapılıyordu onda da olmadı. Uluslararası krizler geliyordu onda da olmadı ama biz yolumuza devam ettik.'' 

Türkiye hızlı büyüyor

AK Parti olarak 2023 Türkiye hedefi ortaya koyduklarını hatırlatan Yıldız, ''Dünya büyüyor ama Türkiye daha hızlı büyüyor. Çin'den sonra en fazla büyüyen ülke biz olduk. 2001 yılında dünya toz pembe güllük gülistanlıktı ama Türkiye'de kriz oldu. Niçin oldu Dünyada global kriz olduğu için olmadı yalnızca bankacılık sektöründe 48,5 milyar dolar bir kayıp oldu. 2001'de 240 milyar dolar civarında tahribat oluşmuş. Türkiye'nin yurt içi gayrisafi milli hasılası 230 milyar dolardı ve 240 milyar dolar tahribat oluşmuştu'' ifadelerini kullandı.      ''Eğer siyasi istikrar olmazsa hiçbir şekilde ne işadamları ne işçimiz ne memurumuz ileriye yönelik ümit besleyemez'' diyen Yıldız, şunları kaydetti:

''Biz bütün işadamlarımızı destekliyoruz, istihdam oluşturan işçi çalıştıran AK Parti'ye oy veren-vermeyen bütün işadamlarını destekliyoruz. Ama bilmelidirler ki AK Parti ile beraber bu istikrar oldu. Hiçbir sektörün büyüklüğü de siyasi istikrarın büyüklüğünü geçemez. Bakın ABD global krizde yaklaşık 600 milyar dolarlık para bastı. Biz ise hiç para basmadık. Darphaneyi yeni para basımlarına kapattık ama 2010 yılında kriz olmasına rağmen 41 milyar liralık vatandaşımız ileriye dönük borçlanma yaptı. Neden güvendiği için. Güvenmeyen yapabilir mi Verdiğiniz parayı tasarruf eder. Bankalar 142 milyar liralık yeni kredi imkanları açtılar. O yüzde siyasi istikrar olmazsa olmaz şartımız. Ve siyasi istikrar olmadan hiçbirimiz hangi sektör olursa olsun hiçbirisi bu manada gelişemez daha ileriye atılamaz. O yüzden siyasi ve ekonomi istikrarı korumamız lazım ve 12 Haziran'dan sonra daha da artan dozlarda mutlaka yansıtabiliyor olmamız lazım.''

Türkiye'de doğru şeyler ortaya konulduğu takdirde vatandaşların bunu algıladığına dikkati çeken Yıldız, ''Bizler hangi eğitim durumunda olursa olsun vatandaşımızın sağduyusuna, sezgilerine basiretine güvendik. Eğer doğru bir şeyler ortaya koyabiliyorsanız mutlaka bunun algılandığını ve doğru şeyler yaptıkça güçlendiğimizi ve güçlendikçe daha çok doğru yapma kabiliyetine ulaştığımızı gördük. O yüzdendir ki bizim yanlış yapmaya tahammülümüz yok. Vatandaşımıza 'bidon kafalı diyenler, göbeğini kaşıyan diye ithamda bulunanlar, çobanın oyuyla benimki bir mi olacak 'diyenlerin her birisinin zamanla kaybettiğini gördük. O hakaretlerin aslında o istisnaların o küçümsemelerin kendilerine yol su köprü olarak değil ancak zarar olarak döndüğünü gördüler'' diye konuştu.

Bir kısım politikaların AK Parti dışındaki partiler tarafından da desteklendiğine dair anket çalışmaları bulunduğunu dile getiren Bakan Yıldız, şunları anlattı:

''Muhalefet bize bir şey söylüyor. Bir işin nasıl yapılacağını değil nasıl yapılmayacağını tarif ediyor. Bizim bunlara karnımız tok. Çünkü iş yapmamız lazım. Yaptığımızın mutlaka görünür olması lazım. Muhalefette olmak demek illa icraatı eleştireceğiniz anlamına gelmez. O yüzden gün geçtikte AK Parti icraatlarını ortaya koydukça muhalefetin işinin daha zorlaştığını görüyoruz. Bizler yolumuza devam edeceğiz, üretmeye, yeni şeyler ortaya koymaya devam edeceğiz.''

Petrol fiyatlarındaki artış

Son günlerde Kuzey Afrika'da petrolle alakalı bir kısım dalgalanmalar olduğunu kaydeden Yıldız, bunların hepsinin arz ve talepten kaynaklanmadığını, dünyadaki hiçbir ülke, hiçbir şirketin, ''benim bir varil petrole ihtiyacım var ondan dolayı bu petrol fiyatı yükseldi'' diyemeyeceğini söyledi. Bunların önemli bir kısmının spekülatif olduğunu dile getiren Bakan Yıldız, ''Petrol ve doğalgaz ithalatçısı ülke olarak bu fiyatların artışı bizim işimize gelmez. Ama üretici ülkelerin de işine gelmez. Çünkü onlar eğer bu şekliyle devam ederlerse tüketim alışkanlıkları değişiyor başka yakıtlar düşünülüyor onun yerine. O yüzden orta ve kısa vadede inşallah bir kısım fiyatların geri döneceğine inanıyorum'' dedi.

Afşin'deki heyelan

Afşin'de çok elim bir kaza yaşadıklarını ifade eden Yıldız, orada sıra dışı bir hadisenin oluştuğunu, Türkiye'nin linyit yataklarının yüzde 42'sinin o bölgede yer aldığını söyledi.

Yıldız, şöyle devam etti:

''Öncelikle işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerimizin olmasına rağmen birçok istemediğimiz konu orada oluştu. Hepimiz üzüntü duyduk ve başından beri oranın soruşturulması ve denetlenmesiyle alakalı arkadaşlarımız hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından çalışmalarını tamamladılar. Çok ciddi bir su oluştu çukurda. Onun sondajlarla boşatılmasından sonra yine sağlıklı bir şekilde arama faaliyetlerimize devam edeceğiz.''

Konferansa, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Cafer Tatlıbal ve Veysi Kaynak ile parti yöneticileri katıldı.

Öte yandan, 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde aday adayı olan kişileri Bakan Yıldız'a ulaşabilmek için çaba gösterdikleri gözlendi. Bir kadın aday adayı da Bakan Yıldız'a karanfil verdi. (AA)


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Hüdai ULUTÜRK 10 yıl önce

Sevgili arkadaşlar Maraş ve Elbistan bölgesi AKP'ye verdiği desteğin karşılığını alamamaktadır.Ben bir akp seçmeni olarak,ki yine vermeyi düşünüyorum çünkü altarnatif bir parti yok,Başbakana bu bölge insanının sesini duyurup verilmeyen haklarımızı istenmesini söylüyoruM.
Ne olur bir şekilde sesimizi duyuralım,gerekirse miting düzenleyelim bunlar için.

Avatar
i.Elmas 10 yıl önce

Bakan doğru söylüyor toprak altındaki cesetlerimizi hemen çıkarttılar işlerini mükemmel yaptılar mühalefetin işi zorlaştı.Laf üretmekte ustayız ne olsa şili deki göçük bizde olsa 2 günde çıkarırız diyorlardı Allah sonumuzu hayır etsin.Laf Lafffff birde insan hayatına önem verseler tedbir alsalar keşke

Avatar
COGOLHANLI 10 yıl önce

4 yıldır aldıramadıgınız termik santrallerine işçiyi daha ney ile övünüyorlarkı bunlar