banner136
banner162

MTA YAPIYI İNCELİYOR
banner43

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan B Termik Santralinin kömür havzasında meydana gelen heyelanla ilgili olarak ''Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün toprağın yapısını öğrenme çalışmasından sonra her noktada bulduğumuz bütün verileri değerlendirerek kurtarma çalışmalarına başlayacağız'' dedi.      Alış, Çöllolar kömür sahasında meydana gelen göçük hakkında bilgiler verdi.      MTA'nın, heyelanın olduğu bölgenin topolojik ve jeofizik yapısını incelediğini belirten Alış, 6 ve 10 Şubat'ta meydana gelen heyelanda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını paylaştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:      ''Ölen kardeşlerimizin yakınları kadar olmasa bile en az onlar kadar biz de o acıyı içimizde hissediyoruz. Maden Mühendisleri Odası başkanımızın da söylediği gibi orada çok büyük bir zorluk var. Şu anda hiçbir şey yapılmıyor söylemi çok doğru değil. Ayın 6'sı ile 11'i itibariyle olay yerine girmek savcılık tarafından yasaklanmıştır. Ancak 11'inden sonra olay yerindeki birinci hedefimiz göçük altında kalan vatandaşlarımızın çıkartılması ile alakalı çalışmalardır.      Bu çok büyük bir süreçtir. Kolay olmadığını zaten Maden Mühendisleri Odası başkanımız da söyledi. Yaklaşık 100 ile 125 milyon ton toprak ve 3.5 kilometrelik bir alanı kapsıyor ve bu alan homojen bir yapıya sahip değil. Şu anda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü orada toprağın topolojik ve jeofizik yapısını inceliyor.''      İş makinesi sokulmayacak:          EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, heyelanın meydana geldiği alana iş makinesi sokulmayacağını belirterek, ''Toprağın aralarında boşluklar var ve oraya iş makinelerini sokmak mümkün değil'' diye konuştu.      Yapılacak olan işleri bilimsel ve teknik olarak kendilerine anlatacak herkesin fikrine açık olduklarını bildiren Alış, şöyle devam etti:      ''Almanlar geldi, hatta Japonlar'a bu konuyu anlattık. Uzaktan geniş bir analiz yaptılar, ancak ellerinden bir şey gelmeyeceğini belirtiler. Fakat biz buna rağmen elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz. Önce orada susuzlaştırma çalışması yapılması lazım. Şu anda 27 adet makine orada biriken suları sondaj usulüyle boşaltmaya çalışıyor.      Bu çalışmalar bittikten sonra Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün toprağın yapısını öğrenme çalışmasından sonra her noktada bulduğumuz bütün verileri değerlendirerek kurtarma çalışmalarına başlayacağız. Gecikmeler yaşanıyor, ama bu bir şeyler yapılmadığı anlamına gelmemelidir. Çünkü bu işi devlet, üzerine görev olarak almış bulunmakta. Sayın Bakanımız her vesile ile bizden brifing alıyor.''

Alış, herkesin kendilerini anlamasını ve dinlemesini istediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:      ''42 gündür hafriyat olarak bir çalışmanın yapılmaması acısını hepimiz çekiyoruz. Şimdi oradaki toprak yapısı homojen değil. Ben aslında elektrik mühendisiyim, maden ve jeolojiden Mehmet Torun beyin anladığı kadar anlamam da mümkün değil. Ama şunu biliyorum ki oradaki göçüğün meydana getirdiği toprak bütünlüğü homojen yapıya sahip değil. Arada çok büyük boşluklar ve çukurlar bulunmaktadır. İş makinelerini çalışması için alana soktuğumuz anda yeni bir facia ile karşılamayacağımıza kimse garanti veremiyor.      Buraya savcılık tarafından atanan bilirkişiler şu anda o toprağın orada destek vazifesi gördüğünü söylüyor ve bu toprağı hareket ettirdiğimiz anda sıkıntılar yaşanabileceğini söylüyor. Bütün veriler çok yakında ortaya çıkacak. Toprağın yapısı ile alakalı çalışmalar 20 güne kadar belli olacak. Bundan sonra gerek kazazede yakınları gerek kamuoyu iş makinelerimizi göçük alanına sokacağımızı görecekler. Kazazede yakınlarının elimizden geleni yaptığımızdan emin olmalarını istiyorum.''      Alış, birinci göçükten sonra bilirkişilerin kendilerine o bölgede sıfır risk olduğunu ilettiklerini, ancak olaydan üç gün sonra daha büyük bir göçük yaşandığını belirterek, ''Sıfır risk görülen bir bölgede daha büyük bir göçük meydana geldi. Tabii şu anda bunun sebepleri araştırılıyor. EÜAŞ olarak bu göçüğün meydana geldiği sahayı çalıştırmıyoruz, bunu zaten kamuoyu biliyor'' diye konuştu.      Alış, A santralinde kömür çıkardıkları bir ocakları daha olduğunu bildirdi.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 10 yıl önce

NE OLDU TERMİK SANTRALİNE İŞÇİ ALIMI BUDAMI İNSANLARIN UMUTLARIYLA OYNAMA OYUNUYDU.

Avatar
vadandaş 10 yıl önce

İŞCİ ALIMMINDAN ARTIK SÖZ EDİLMİYOR MÜSTEŞARLIK'A YAPILAN 950 KİŞİ NE OLDU.SES SEDA YOK YİNE .ÖYLE ÇÜNKÜ BAŞVURU YOK.ODA YALANMIDIR.

Avatar
çifçi 10 yıl önce

Göçügün yaşandıgı alan bizimdilimizde berçenek özü olarakgeçer bualan çogulhan berçenek hurmanköyü arazilerinin sulu tarım yapdıgı sularında yeraltınasızıp o bülgeden çıkdıgını neden anlamıyorsunuz ben ilkokul mezunuyum bunu beniyi biliyorum kışla sahası kuru tarımsahası orda bu olayolmaz