banner136

MMO’dan hava ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için bildirge
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel yönetim seçimleri öncesinde, adayları ve vatandaşları, yerel yönetimlerin enerji alanında yapabilecekleri ve yapmaları gereken çalışmalar hakkında bilgilendirme amacıyla hazırlanan bildirgede; enerji kaynaklı hava ve çevre kirliliğinin insan ve toplum yaşamına olumsuz etkilerini azaltmanın da yerel yönetimlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener tarafından açıklanan Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’nde, Elbistan’ın da yıllardır boğuştuğu termik santral ve ısınmadan kaynaklı hava kirliliği ile ilgili önemli tespitlere yer verildi.

Bildirgede; ısınma ve ulaşımda kullanılan fosil yakıtların ve kentlerin yakınlarındaki sanayi tesislerin ve santrallerin sebep olduğu hava ve çevre kirliliğinin insan ve toplum yaşamına olumsuz etkilerini azaltmanın da yerel yönetimlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedildi.

Yerel yönetimlerin yapmaları gerekenler ise, şu şekilde sıralandı:

“Tüm çalışmalarında toplum yararı ölçütünü gözetmeli, lisans/ruhsat/izin verme vb. süreçleriyle ilgili düzenlemelere ekonomik ve sosyal fayda-maliyet analizi vb. yöntemleri eklemeli ve uygulamalı. Özelleştirilmiş doğal gaz ve elektrik dağıtımı, temizlik, ulaşım vb. hizmetleri kamusal denetime tabi tutmalı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, hizmetlerin yeniden kamu eliyle karşılanması için çalışmalı. Verimli tarımsal arazilere, ormanlara, tarihi ve kültürel sit alanlarına, yerleşim yerlerinin yakınına sanayi ve enerji tesisleri kurulmasına izin veren düzenlemelere karşı çıkmalı. Ulaşımda çok ciddi hava kirliliğine neden olan fosil yakıtlara dayalı ulaşım yerine önceliği, raylı sistemler esaslı kamusal toplu taşımacılığa vermeli. Enerji yatırımlarının yapılacağı yerlere izin verme konusunda söz haklarının olması için çaba harcamalı. Yapılması planlanan sanayi ve enerji yatırımlarının tekil olarak değil, mevcut ve planlanan benzer tesislerle birlikte kümülatif olarak yaratacakları ve/veya doğrudan ve dolaylı olarak neden olacakları çevresel ve toplumsal etkileri incelemeli. Kentsel yerleşim plan ve uygulamalarında güneşten azami ölçüde yararlanma ve güneş mimarisinin gereklerine uymayı amaçlamalı.”

Güneş enerjisinden elektrik üretimine öncelik verilmesi gerektiğinin altı çizilen Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’nde, “Öncelikle kendi bina ve tesislerinin enerji ihtiyaçlarının, daha sonra da kentin ve kentlinin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak; güneşle ısıtma ve soğutma, bölgesel ısıtma ve soğutma, güneşle proses ısısı üretimi ve ısı depolama alanlarında örnek uygulamalar başlatmalı. Atıkların elektrik üretiminde kullanımı imkânlarını araştırmalı ve uygun çözümler geliştirmeli. Enerji verimliliği alanındaki uygulamalara rehber/örnek olmalı, mühendis odalarıyla işbirliği içinde enerji verimliliği uygulamalarında kentlilere danışmanlık hizmeti ve teknik destek vermeli. Yurttaşların elektrik üretimi amacıyla kooperatif kurma girişimlerine öncü ve destek olmalı. Enerji yoksunlarına, kömür dağıtmak yerine yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak kadar elektrik ve doğal gazın ücretsiz temin edilmesi talebini, yurttaşlarla birlikte savunmalı, bu talebi devletin ilgili kuruluşlarına aktarmalıdır” tavsiyelerinde bulunuldu.

 

 

banner141

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elbistanlı 6 ay önce

16 senedir doğal gaz getiremeyenler şimdi hala tam gelmediği halde sanki doğal gaz ilk Elbistana gelmiş gibi reklam yapıyorlar

Avatar
Vatandaş 6 ay önce

Dogalgaz geldi cektirenler pişman bir cama delik acma tanesi otuz tl on delik acsa üç yuz ytl halki soyan soyana kimse ilgilenmiyor ben bu isleri görünce kömür yakacagim kim engel oluyor bilmem ya düzgünce dogalgazi verirler yada kimse karismaz

banner118

banner129

banner119