banner136
banner162

MASUMA KILIÇ ÇEKMEDİK
banner43

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü törenlerine katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, "İstiklal mücadelemize yakışır bir istikbal mücadelesi veriyoruz" dedi.

Geceyi Kahramanmaraş'ta geçiren Bakan Çelik, saat 10.00'da kurtuluş törenlerinin yapıldığı Trabzon Caddesi'ndeki tören alanına geldi. Bakan Çelik, burada Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Sadık Yıldız ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'la birlikte halkın bayramını kutladı.

Mahalli çete kıyafeti giyen çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Çelik, bir gazinin verdiği hediyeyi kabul ederek elini öptü. Buradaki törenler ise Belediye Başkanı Poyraz'ın Kahramanmaraş'a verilen İstiklal Madalyası'nı bayrağa takması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. İstanbul Türk Tarihi Müzikler Topluluğu Mehter Takımı'nın da bir gösteri sunduğu törende Bakan Çelik sözlerine, Afşin-Elbistan Termik Santrali'ndeki göçük ve kent merkezinde meydana gelen fabrika yangını nedeniyle Maraş halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. 91 yıl önce Maraş halkının milletin namusunu çiğnetmediğini, ezanın dinmesine, bayrağın inmesine müsaade etmediğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Bu destanı yazanlar Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğimizi bütün dünyaya gösterdi. Onun için bu destanı değil 91 yıl, yüzlerce yıl geçse de asla unutmayacak her geçen yıl daha büyük bir şevkle haykırmaya devam edeceğiz. Bizler, Orta Asya'dan Balkanlara, Afrika'dan Ortadoğu'ya kadar gittiğimiz her yere yıkımı değil imanı, ayrıştırmayı değil kucaklaşmayı, nefreti değil sevgiyi götüren bir millet olduk. Savaş meydanlarında dahi insanlığımızı vevicdanımızı kaybetmedik. Masuma kılıç çekmedik, kadınlara, yaşlılara, çocuklara silahsızlara silah doğrultmadık, tabiatı tahrip etmedik. Bizden önceki medeniyetlerin dünyaya emanet ettiği eserleri tahrip etmedik koruduk. Hiç kimsenin diline dinine ırkına dil uzatmadık. At koşturduğumuz tüm coğrafya da üç kıtada 7 denizde farklılıklarla barış ve huzur içerisinde yaşadı. Ama biz ne kadar hoşgörülü davrandıysak, hoşgörülü davrandıklarımız da bize o kadar zalim davrandı. Balkanlarda orta Asya'da, Ortadoğu'da Afrika'da yaşayan kardeşlerimiz zulümlere maruz kaldı. Anadolu'muzun her karışı istilaya uğradı. İşte o zaman yine biz ortaya çıktık. Bizim olanı bizden almak isteyenlere karşı bir varoluş ve yok oluş mücadelesi başlattık. Bizler dönemin en güçlü silahları ile donatılmış ordulara karşı iman dolu göğüslerini siper erden kahraman bir ecdadın torunlarıyız. O ecdat bütün yokluklara rağmen Çanakkale'de, Dumlupınar'da Sakarya'da ve Başkomutanlık Meydan Muhaberesinde bütün dünyaya unutulmayacak dersler verdi. Bu dersleri verirken millet olarak çok ağır da bedeller verdik. Bu ülke için her ocaktan bir şehit verdik, her bahçeden bir gül soldu. Mehmet Akif'in dediği gibi 'bir hilal uğruna ne güneşler battı.' 15'lik delikanlılar, 70'lik dedeler çelikten ordulara karşı, çelikten duvar oldular. Onlar düşmanların top seslerine karşı Allah Allah sesleriyle karşılık verdiler."

"DÜNÜNÜ UNUTAN YARINI İNŞA EDEMEZ"

Ecdadın bu gün yaşayan millete gurur duyulacak bir geçmiş bıraktığını ifade eden Bakan Çelik, geçmişini unutanın ise ilelebet var olamayacağını vurguladı. Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Aksine onur duyacağımız, gururla yad edeceğimiz bir geçmiş bıraktı. Bu gün bu topraklar üstünde huzur içerisinde yaşıyorsak, huzurumuzu bu topraklar için toprağa düşenlere borçlu olduğumuzu asla unutamayız. Borcumuzu ancak ecdadımızdan aldığımız Türkiye'yi ancak daha güçlü bir şekilde çocuklarımıza telsim edersek ve ilelebet yaşatırsak ancak ödeyebiliriz. İşte bu gün biz bunun mücadelesini veriyoruz. İstiklal mücadelemize yakışır bir istikbal mücadelesi veriyoruz. Eğitimde, ulaşımda, tarımda sanayide, adalette, sağlıkta, insan haklarında ecdadımıza yakışır hamleler gerçekleştiriyoruz. Bölgede ve dünyada barışı esas alan bir anlayışla geleceğe yürüyoruz. Biz 780 bin kilometre karede hapsolacak bir medeniyete sahip değiliz. Onun için bu gün ecdadımızın hüküm sürdüğü 22 milyon kilometre kare coğrafyada bize miras bıraktığı eserlere gönülden sahip çıkıyoruz. Onun için orta Asya'dayız, onun için Balkanlardayız, onun için Ortadoğu'da Afrika'dayız, Lübnan'dayız Sudan'dayız, Filistin'deyiz. Olmamız da gerekiyor.

Geçmişte dünya Türk milletini konuştu, bugün yine dünya Türk milletini konuşuyor. Hiç şüpheniz olmasın ki, gelecekte dünya yine Türk milletini konuşacaktır."

Bakan Çelik, Türk milletini silah zoruyla esir edemeyenlerin nifak tohumları ekmenin gayreti içerisinde olduğunu kaydederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizi biz yapan değerlerimizi bize karşı kullanarak Türkiye'nin huzurunu kaçırmak, çocuklarımızın geleceğini karartmak için akla hayale gelmeyen yöntemlere başvurdular. Ama bizi ayrıştırmayı başaramadılar başaramayacaklar. Çünkü Türk milletinin gücü birliğindedir, beraberliğindedir. Çok şükür ki milletimiz de bunun farkındadır. "

Belediye Başkanı Poyraz da, Maraş'ın Türk Milli Mücadelesi'nin başladığı yer olduğunu söyledi. Poyraz, 12 Şubat'ta Maraş halkının tarihte görülmemiş bir azim ve kararlılıkla kendisinden kat be kat üstün düşmana karşı galip geldiğini belirterek, "12 Şubat Maraş'ın düğün günüdür, 12 Şubat 'Ya istiklal ya ölüm' ahdinin verildiği gündür. Bu gün geçmişle geleceğin buluştuğu gündür" diye konuştu.

Törenler Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan Sütçü İmam ve Bayrak Olayı'nın temsil edilmesi ve geçit töreni ile devam ediyor. (İHA)

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.