banner136

Maraş savunması belgeselinin çekimleri Elbistan’dan başlayacak
banner145
banner143

Cinekare Film A.Ş. kurucusu ve yöneticisi, Yapımcı-Yönetmen Mustafa Çakıroğlu; 2019 ve 2020 yılları Milli Mücadelenin ilk savunma zaferinin de 100. yılı. Bu nedenle detayları neredeyse unutulmaya yüz tutmuş Maraş savunmasını yeniden hatırlatmak amacıyla önemli bir projeye giriştik. Cinekare olarak “Ateşler İçerisinde Maraş” isimli 100. yıla yakışan bir belgesel oluşturmak amacıyla 2018’de yola çıktık. Geçen süre içerisinde oluşturduğumuz donanımlı ve profesyonel ekiple temel yaklaşımı belirleyerek çalışmaları önemli bir noktaya getirdik. Bu noktada ilimiz ve ilçelerimiz yönetimlerinin değerli katkıları, Kahramanmaraş milletvekillerinin gönülden destek beyanları, yürüdüğümüz yolun değerini daha da arttırdı. Özellikle Elbistan bölgesinin stratejik konumu dolayısıyla Maraş savunması kapsamında önemli kararlara ev sahipliği yaptığını gördük. Gerek ulaşım yolları güzergahında bulunması gerekse işgal altına alınmamış olması nedeniyle bu bölge stratejik bir önem taşıyordu. Bugün maalesef yıkılmaya yüz tutmuş Nakipoğlu Konağı, Kılıç Ali’den Arslan Bey’e kadar çok sayıda kahraman öncünün karargahı niteliğindeydi. Aynı zamanda Elbistan Kuva-i Milliyesi’nin toplantı ve karar alma merkezi olan bu konağın yakın zamanda restore edilmesi ve müze haline dönüştürülmesi konusunda belediyeden söz almış olduğumuzu belirtmek isterim. Bu kapsamda kuracağımız dernek ile elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri bu müzede sergilemek, şehre bir belgesel kazandırmak kadar anlamlı diğer bir hadise olacaktır. Bu bağlamda bir beylik kenti olan Elbistan’ın aynı zamanda bir Cumhuriyet kenti de olduğunu vurgulamış olacağız. Üstelik 100.yıl bunun için en anlamlı zaman” dedi.

  Uzman kadroyla, akademik bilgiye, orijinal belgelere dayanan donanımlı bir belgesel hazırladıklarını kaydeden Çakıroğlu, şöyle devam etti:

“Oluşan bilgi kirliliğini gidermek amacıyla çıktığımız yolda, temel prensibimiz akademik bilgi ve belgeye dayalı bir belgeseli hayata geçirmek. Temel yaklaşımında, savaşı ve dramı yaşayan halkı, bilgi ve belgeye dayanarak ortaya çıkartmak, Maraş’ı Kahramanmaraş yapan saygın insanları onore etmek, Aslan Bey başta olmak üzere yerel kahraman liderlerin yanı sıra, Mustafa Kemal, Kılıç Ali, Yörük Selim gibi önemli isimlerin stratejik, kilit rollerini işlemek istiyoruz. Adı bugüne dek hiç anılmayan önemli çete liderleri, ya da münferit kahramanları da bu vesileyle anmış olacağız. Yalnız eli silah tutan erkeklerin değil kadınların ve çocukların da Maraş savunmasına katkıları oldukça büyük olduğunu da unutmamak gerekli. Maraşlı fedakar anneler ve çocukları da belgeselimizde yer alacak.

Bugüne dek ana hatlarıyla temele inme fırsatı bulamayan önceki çalışmalardan farklı olarak, ilçelerin Maraş savunmasına katkılarını da vurgulamayı temel bir görev olarak görüyoruz. Bu bağlamda mesela işgal altında olan Maraş’a nazaran daha güvenli bir stratejik bölge olan Elbistan’da yaptığımız çalışmalarda, dönemin önemli Kuva-i Milliye karargahı Nakipoğlu Konağı’nın yıkılmak üzere kaderine terk edilmiş olduğunu görmek içimizi burktu. Gerek İl Kültür Müdürümüze gerekse Elbistan Belediyesi’ne bu binanın önemini anlatarak, bir Milli Mücadele müzesi haline getirilmesi gerektiğini belirttik. Elbistan Belediyesi’nin bu noktada harekete geçmesi takdir edilecek bir davranıştır. Bunun gibi bir çok bölgede önemli konak ve karargah niteliğindeki yapılar maalesef günümüze ulaşamamış durumda.

Bugünkü Maraşlının yeniden hatırlama şansı bulacağı, gençlerimizin ve çocuklarımızın belki de sıfırdan yeniden öğreneceği, yüz akı bir belgesel çıkartmak, dün bu topraklara kanını akıtmış kahramanların emeğini hatırlamak ve hatırlatmak zorundayız. Birinci dereceden şehit ve gazi yakını olanların tarafımıza ulaşmalarını, ellerinde belge ve döneme dair eşyalar bulunduranların bizimle temasa geçmelerini rica ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116