banner136

Mahir Ünal: “Elbistan ve Afşin’in değil 36 ay, 1 gün bekleyecek durumu yok”
banner17
banner43

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, özel sektöre devredilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne filtre sistemi takılması noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatı bulunduğunu belirterek, “Afşin ve Elbistan bölgesinin, bırakın 36 ayı, 1 gün bile bekleyecek durumu yok” şeklinde konuştu.

Elbistan’ın kültür ve turizm noktasındaki yatırımlarına da değinen Ünal, “Kültürhan projesi, 2 ay sonra başlıyor” dedi. Elbistan’ı turizm yoluna dahil edilmesi için çalışma yapıldığını kaydeden Ünal, ilçenin bir beylik başkenti olduğuna dikkati çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Elbistan’ Belediye Başkanları’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. İlk olarak Göksun’a uğrayan Ünal, daha sonra Afşin ilçesine geçti. Afşin Belediyesi’ni ziyaret eden Mahir Ünal’ın gündeminde Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin yol açtığı hava ve çevre kirliliği vardı.

TBMM’ye sunulan ve özelleştirilen termik santrallere filtre sistemi takma zorunluluğunu 3 yıl daha erteleyen kanun teklifini değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Afşin Elbistan Termik Santrali'nin filtre sorunun en kısa sürede çözüleceğini söyledi.

Ünal, şunları söyledi:

“Afşin Elbistan A Termik Santralinin oluşturduğu ciddi bir çevre kirliliği ve vatandaşlarımızın haklı bir rahatsızlığı var. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın da en kısa zamanda filtre sorunun çözümü ile ilgili talimatı var. Afşin-Elbistan bölgesinin önemli bir enerji havzası olduğunu ifade eden Ünal, " Bilindiği üzere A Termik Santrali çok önceden özelleştirilmiş ve devrini alan firma şimdi işletme hakkını başka bir firmaya devretti. Cumhurbaşkanımız ve Enerji Bakanımız ile buranın durumunu konuştuk ve A Termik Santralinin biran önce filtre sistemini hayata geçirmesi gerekiyor. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın da en kısa zamanda filtre sorunun çözümü ile ilgili talimatı var. Afşin-Elbistan bölgesi önemli bir enerji havzası ve linyit yataklarının yüzde 45'i bu bölgede."

TBMM’de kabul edilen kanun teklifine verdikleri ek önerge ile Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin durumunun da netliğe kavuşturulduğunu kaydeden Mahir Ünal, “Termik santrallerle alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisine dün bir düzenleme geldi. Milletvekillerimizle birlikte konuyu yakından takip ediyoruz. Meclis’te, milletvekillerimizin önergesiyle yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgili ve bazı yatırımların gecikmesi durumunda onlara ek süre tanınmasına ilişkin bir düzenleme geldi. 36 ay ek sürenin, özelleştirme ve yükümlülük ifadelerinden dolayı Afşin Elbistan A Termik Santralini de kapsayabileceği ihtimali üzerine durdular. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile Grup Başkanvekillerimizle görüştük. Bunun mümkün olmadığını ve ayrıca sekizinci maddeyle Afşin-Elbistan A Termik Santralinin özelleştirilmesine ilişkin bir maddenin bulunduğu ifade edilerek Meclis’te yapılan yeni düzenlemede her ihtimale karşı Afşin'de bulunan termik santral ile alakalı açıklayıcı bir madde ekleyelim dedik. Dün milletvekillerimiz ek bir önergeyle, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilimiz Ahmet Özdemir de bunun bilgisini verdi, buranın durumu netliğe kavuştu.

Afşin ve Elbistan bölgesinin bırakın 36 ayı, 1 gün bile bekleyecek durumumuz yok. Biz bu konuyu genel başkanlık nezdinde de gündeme getirdik. Özellikle 1997 yılında özelleştirilen ve geçtiğimiz günlerde de başka bir şirkete devredilen A Termik Santralinin filtre zorunluluğunun biran önce yerine getirilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Konunun hassasiyetinin farkındayız. Burada tek bir vatandaşımızın bile çevre kirliliğinden zarar görmesine bizim rızamızın olması söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Beraberindeki Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ile gerçekleştirdiği ilçe gezilerinin son durağında Elbistan’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Elbistan Belediyesi önünde Elbistan Kaymakamı Özkan Demir ve Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç ve kalabalık bir heyet tarafından karşılandı. Elbistan Belediyesi’ne geçen Ünal’a, Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi. Başkan Gürbüz, ilçenin alt ve üstyapı çalışmalarında gelinen çalışmalar ve projelerle ilgili bir sunum yaptı. Başkan Gürbüz’ün ardından Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Elbistan Kent Müzesi’nde gelinen son noktaya ilişkin bilgiler aktardı. Başkan Gürbüz, Ünal’a ziyaretin anısına filografi sanatıyla yapılmış tablo hediye etti.

Ziyaret sonrasında değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Başkan Gürbuz'e hayırlı olsun dileğinde bulunarak Elbistan’ın tarihi ve kültürel potansiyeline dikkati çekti.

ÇEKÜL Vakfı tarafından Elbistan’ın tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldıracak projenin uygulama safhasına geçildiğini bildiren Mahir Ünal, şöyle konuştu:

“Uzunca bir süre önce 2013 yılında Elbistan’ımızı yeni bir beylik başkenti olarak tarihi dokusunu yeniden inşa edeceğiz dedik. Elbistan, ayakta olan tek beylik başkenti. ÇEKÜL’le o dönemde bir mastır plan hazırlamıştık. Şimdi onun uygulama planı Mehmet Gürbüz’le hayata geçiyor. Bu tarihi dokunun bir müze olarak hayata geçmesini amaçlamıştık. Bu çerçevede de önümüzdeki Eylül ayında şehir müzesini hayata geçireceğiz. Askerlik şubesi olarak kullanılan bölgeye yapılacak Kültürhan gibi büyük bir bilgi kültür merkezi inşası önümüzdeki 2 ay içerisinde başlayacak. Sağ olsun Kaymakamımız konuyu yakından takip ediyor. Amacımız, sadece Elbistan’ı değil; kuzey ilçelerinin hem yayla turizmi, hem kış turizmi hem de tarihi ve inanç turizmi açısından bir cazibe merkezi haline gelmesi. Hem Eshab-ı Kehf hem de hem de Elbistan’ın böyle bir özelliği var.”

EZPO 2023 için Kahramanmaraş’a gelecek 2 milyon turisti, Afşin ve Elbistan bölgesini de ziyaret etmesini amaçladıklarının altını çizen Mahir Ünal, “Daha büyük ölçekte düşündüğümüzde de Büyükşehir Belediye Başkanlarımız ve Valiliklerimizle Şanlıurfa-Göbeklitepe, Gaziantep-Zeugma ve Kahramanmaraş-Germenica hattı üzerinde bir turizm yolu oluşturmayı amaçlıyoruz. Buna Afşin, Elbistan ve Göksun’u da görmeye gelsinler istiyoruz. Turizm işinin taşıyıcı gücü de 2023 EXPO olacak. Çünkü 86 ülkeden 2 milyon turist gelecek. Bu bu 2 milyon turisti, Göbeklitepe’ye de, Zeugma’ya da, Germenica’ya da, Eshab-ı Kehf’e de, Elbistan’a da getirmek istiyoruz. Büyük bir planlamamız var. Hamdolsun şuana kadar hayal ettiğimiz her şeyi gerçekleştirdik. Bundan sonra da hayal ettiklerimizi gerçekleştireceğiz. Kahramanmaraş’ımızın kurtuluşunun 100.yılına yaklaşıyoruz. Kahramanmaraş’ımızın kurtuluşunda Elbistan’ımızın da çok önemli bir rolü var. Çünkü Güney Cephesi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Ali Rıza Efendi’nin başkanlığında Elbistan’da kuruluyor. Elbistan’da da inşallah biz bu etkinlikleri gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat 1 yıl önce

Belediyenin ōnüne giden túm yollar saatler öncesinden kesilmiş,her yerde polis arabaları ;ayıp artık ,bu göşteriş, halka eziyet bitsin.Vekil geliyor diye asiller yoldan geçemiyor!

Avatar
Mustafa 1 yıl önce

Bu bölgeye Ali Öztunç tan başka sahip çıkan yok.

Avatar
Ayla 1 yıl önce

Insanlar birileri o santralden para kazanıyor diye zehiri soluyor belkide çocuklar yetim kalıyor ama bazı yöneticilerin ve en başta bu halkın vurdumduymazlığı çok acı verici elbistan halkı ölüyorsunuz anladiniz mı

Avatar
Filtresiz üretilen elektrik kamu malıdır 1 yıl önce

Özelleştirme şartnamesinin birinci şartı revizyon ve filtre. Şartlar yerine getirilmeden santralın çalıştırılması ve buna göz yumulması suç. Santral bedelsiz olarak özelleştirilmiştir. Ön şart revizyon ve filtredir. Bunlar yapılmayacaksa ne diye bedavaya özele verilsin. Şartlar yerine getirilmeden üretilen elektrik kamu malı sayılır. Çelikler döneminde üretilen elektrik için ücret ödenmemelidir.

Avatar
elbistan'a imar planı 1 yıl önce

Daha çok bekleyeceğiz demi imar planı için milleti süründürün ondan sonra keyfinize göre çıkarırsınız. ALLAH VAR unutmayın HESAP VAR.

Avatar
DOGAN DOGANCAN 1 yıl önce

İNSANLAR KANSERDEN ÖLMEYE DEVAM EDİYOR,BUNLAR HALA MASAL ANLATIYORLAR

Avatar
Elbistan lı gariban. 1 yıl önce

Bugün ben de Mahir beye ulaşabilirim ümdi ile bekledim.Her gelen aş iş istiyordu.Ama millet e aş iş verecek dosya ile de bir arkadaş bekliyordu.En son o arkadaş gülüyordu millet de hayırdır dediğinde;valla herkes derdini anlattı bir ben anlatamadım diyordu.Yani bu Elbistan müze ile kalkınmayacak fabrika ile kalkınacak...Sonra dedim yav ne görüşecen boş ver gitsin siyaset işde dedim.

Avatar
DOGAN DOGANCAN 1 yıl önce

ANDERSEN’DEN MASALLAR!..