banner136

Mahir Ünal, aday profilini çizdi
banner143

Mahir Ünal, aday profili konusunda çok yüksek bir hassasiyet göstereceklerini belirterek, yönetim becerisi, liderlik özelliği olan ve empati yeteneğine sahip olması gibi kriterlerin göz önünde tutulacağını söyledi. Ünal, “Adayın alçak gönüllü, tevazu sahibi, empati yeteneği olan ve insanlarla kurduğu ilişkide son derece şefkat ve merhametle onlara muamelede bulunan bir profilde olması gerekiyor” dedi.

AK Parti belediyeciliğinin kökünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te yaptığı belediyecilik olduğunu hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, şöyle konuştu:

“Yerel yönetimler açısından Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliği anlayışı bizim anlayışımızın temelini teşkil ediyor. Erdoğan belediyeciliğinin kaynak kullanımından sosyal belediyeciliğe kadar çeşitli alanlarda önümüzde var olması bizim için adeta kriter seti niteliğindedir. Bir belediye başkanı kendi halkıyla nasıl ilişki kuracak, kaynakları nasıl kullanacak, şehrü’l-emin olarak hangi sorumlulukları yerine getirecek? Bütün bunlara baktığınızda elinizde Erdoğan belediyeciliğinin oluşturduğu bir kriter seti var.

Bugüne geldiğimizde bir şey daha yapıyoruz. 2004’te “Yerel Kalkınma Başlıyor” dedik, 2009’da “İşimiz Hizmet Gücümüz Millet” dedik, 2014’te de “Daima Hizmet Daima Millet” dedik. Aslında bu seçimler bir yerel seçim olmaktan ziyade genel seçim havasında geçti. Çünkü aynı zamanda halkın seçtiği iktidarın vesayetten korunması için de bir siyasal destek, millet desteği anlamındaydı. Şimdi 2019 seçimleri ilk defa gerçek anlamda yerel seçim hüviyetinde olacak. Çünkü Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin değişmesiyle birlikte seçmen yeni bir siyasal bilince ulaştı. Seçmen cumhurbaşkanı seçiminde ayrı, genel seçimlerde ayrı, yerel seçimlerde ayrı oy verebiliyor. Seçmenin artık iktidarı koruma kaygısı kalktı. Seçmen cumhurbaşkanı seçtiği zaman doğrudan hükümeti de kuruyor dolayısıyla istikrarı sağlıyor. Diğer taraftan meclisteki dengeyi de iktidar odaklı değil daha çok parlamentonun doğal dengeleyici yapısı oluşturuyor. Kendi ilinde belediye başkanı olacak kişiyi kendi yerel dinamikleriyle seçiyor. O yüzden adaya, hizmete, ehliyete, liyakate bakacak. Benim adayım dediğiniz kişi değil halkın adayı olacak kişi artık yerel seçimlerde önemli olacak.

Yerel seçimler için bir manifesto hazırlığı içerisinde olduklarını bildiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ‘Temelleri Erdoğan belediyeciliğine dayalı ve AK Parti belediyeciliği deneyimi ve tecrübesi üzerine kurulu yeni bir yerel yönetim anlayışını manifestoda paylaşacağız’ diyerek, “Şimdi de yerel yönetimlerle ilgili bir manifesto hazırlıyoruz. Seçim beyannamemiz ve manifestomuz ayrı olacak. Manifestoda yerel yönetimlere dönük bugünü ve bundan sonrasını kapsayan yeni bir bakış açısı sunacağız. Erdoğan belediyeciliğinin ve daha sonra AK Parti belediyeciliğinin bugüne kadarki birikiminin bütün öğrenmeleri, deneyimleri ve tecrübelerinin üzerine 2023 ve sonrasına dönük çalışmalar yapılacak. Çünkü ihtiyaçlar değişiyor, toplumsal talepler değişiyor, şehir değişiyor, şehrin ekonomisi ve algısı değişiyor, şehirlinin talepleri doğal olarak değişiyor. Temelleri Erdoğan belediyeciliğine dayalı ve AK Parti belediyeciliği deneyimi ve tecrübesi üzerine kurulu yeni bir yerel yönetim anlayışını manifestoda paylaşacağız. Yani şehir ekonomisi, şehir yasaları, şehirli ve şehir kültürünün konuşulduğu; çevre, sanat, spor, hayvan hakları hasılı şehri bütünüyle kuşatan yeni bir bakış açısını sunacağız. Seçim beyannamesi ise bu manifestonun ete kemiğe büründürülmüş hali olacak” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliğinin temel amacının insanı evi, sokağı, mahallesi, ilçesi ve ilinde mutlu, huzurlu, güven içerisinde ve müreffeh bir şekilde yaşatmak olduğunun altını çizen Mahir Ünal, şöyle devam etti:

“Biz önümüzdeki süreçte şehri bir sosyal varlık olarak ele alacağız. Kimliğin, kültürün oluşturduğu değerler paylaşma, yardımlaşma aynı zamanda insanların birbirini beslediği komşuluk ilişkilerinin gerçek anlamda birlikte yaşama deneyimi ve tecrübesinin inşasını gerçekleştirmeliyiz. Bu çerçevede baktığınızda artık öne çıkan insanın içinde yaşadığı çevre, komşuluk ve şehirde sosyal ilişkilerinde de kendisini güven içerisinde hissettiği değer temelli şehirlerin inşası. Dolayısıyla mimarinin de buna göre dizayn edilmesi gerekiyor. Çünkü biz eğer kültür ve medeniyetten bahsediyorsak medeniyet ve kültür aynı zamanda bir şehir tasavvurudur. Kültür dediğimiz aslında şehirden yansıyanın kendisidir yani yaşam formu ve biçimidir. Dolayısıyla artık şehir kültür, sanat, spor etkinlikleri içerisinde aynı zamanda sosyalleşebilmeli ve bütün bunları yaparken o kültür ve medeniyetin değerlerini taşıyabilmeli. Şehrin bir kimlik ve karakterinin olması gerekiyor ki şehirde yetişen çocuklar o kimlikten, karakterden ve kültürden beslenebilsin.”

2019 yerel seçimlerine ilişkin olarak farklı bir kampanya düşündüklerini kaydeden Mahir Ünal, klasik kampanyalar döneminin kapandığına işaret ederek,

“Eskiden seçimin psikolojisi, atmosferi oluşur sonra seçimin psikolojisini teşhis eder, duygusunu belirler ve nihayetinde bunları bir kampanya diline dönüştürür, bir slogan üretirdiniz. O slogan üzerinden mecralarda seçim çalışmalarını sürdürürdünüz. Artık bu tür seçimler yok. Çünkü özellikle sosyal ağlar üzerinden her gün seçimin, seçmenin psikolojisi ve duygusu değişiyor. O yüzden artık seçimlerin anlık, interaktif, yerinden ve yerel olması gerekiyor. Yine sorunların makro değil mikro ölçekte ele alınması, çözümlerin de mikro ölçekte dile getirilmesi gerekiyor. AR-GE başkanlarımız da bir taraftan sahada kamuoyu araştırmaları, derinlemesine mülakatlar gerçekleştirerek bunları yürütüyor. Aynı zamanda derinlemesine ve yüz yüze mülakatlarla da bunu sürdürüyoruz. Tabii daha sonra seçim işleri başkanımız temayül yoklamaları yapacak. En nihayetinde seçici kurulun önüne bütün illerin dosyaları geldiğinde seçici kurul adayları inceleyecek ve aday belirleme süreci başlayacak” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘gönül belediyeciliği’ kriteri doğrultusunda aday profili çizerek, “Aday profili konusunda aslında bizim en başından itibaren çok yüksek bir hassasiyetimiz var. Kesinlikle, bir belediye başkanının yapısal özellikleri ile entelektüel birikimi arasında çok büyük farklar vardır. Yapısal özelliklerden neyi kast ediyorum; bir belediye başkanının kesinlikle yüksek bir yönetim becerisinin olması gerekiyor. Yönetim becerisinden neyi kast ediyorum; sorun çözme becerisi, karar verme becerisi, zaman yönetiminden stres yönetimine, kişiler arasındaki ilişkilerde dinamikler ve bunların çözüm yollarına varıncaya kadar ciddi bir yönetici profili olması gerekiyor. Çünkü söz konusu olan şehir ciddi bir yönetici profilini hak ediyor. Liderlik özelliklerinin olması gerekiyor. Sadece yönetici olması yetmiyor. Yani kriz anında istisnai olana karar verebilen, inisiyatif alabilen liderlik özelliklerinin mutlaka bir belediye başkanında olması gerekiyor.

Ayrıca bir belediye başkanının yüksek bir empati yeteneğinin olması gerekiyor. Yani şehrin nabzını hissetmesi, Cumhurbaşkanımızın gönül belediyeciliği dediği şehre aidiyet, şehre sadakat, şehirliyle kurduğu ilişki, insanların duygusu ve insanların acısıyla da ilişki kurabilmesi gerekiyor. Biz her yerde ne diyoruz? Biz millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik diyoruz. Biz ne diyoruz? Bizi bu makamlara millet getirdi ve bu milletin biz hizmetkarıyız diyoruz. Dolayısıyla alçak gönüllü, tevazu sahibi, empati yeteneği olan ve insanlarla kurduğu ilişkide son derece şefkat ve merhametle onlara muamelede bulunan bir profilde olması gerekiyor. Öfkesini yönetemeyen, birlikte çalıştığı insanlara bağırıp çağıran, etrafındaki insanlara adeta kriz ve kaos ortamı oluşturan ve belediye başkanı olduğunda aklının arttığını düşünen kişiler değil. Belediye başkanı olduğunuzda aklınız artmaz tam tersine yeni beceriler ve yeni gelişim yetenekleri ortaya koymanız gerekir. Çünkü yeni bir durumla karşı karşıyasınız. Bütün bunlar bizim için çok önemli ve bütün bunlara çok hassas bir şekilde eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
K.t 9 ay önce

Belediye başkanın profilini nasıl olacağını herkes sizden iyi biliyor....2 dönemde elbistan ne rezil hale getirdiniz belli...laf yapmayinda hizmet yapın biraz

Avatar
duyarlıı 9 ay önce

sayın vekilimiz, aday belli de ona uygun vasıflar bulunuyor.
sayın vekilim ağabeyi yada kardeşi müteahhit olacak mı?
ne hikmettir ki şu anki mevcut sayın başkanın kardeşi müteahhit,
şu anda aday adayıyım diye gezen sayın Gülbay ın da ağabeyi müteahhit.
kardeşleri müteahhit olan aday adayları bir taahhütname vermeli, yada kardeşleri ile ilişkilerini nasıl koruyacaklarına dair halkı ikna etmeliler.
yoksa empati vs. hikaye

Avatar
Duyarlı Albısdanlı 9 ay önce

Çiz çiiz Azizim gün gelir memleketde senin üstünü çizer gez dünyayı gör konyayı gez ülkeyi gör Albıstanı vaah Albıstanım vah sahipsiz Elbistan

Avatar
HADİ YAA 9 ay önce

Şimdi ki Belediye başkanını JÜPİTER'liler seçti ya,bunu siz seçin!Seçimlerinizle Elbistan'ı ''MUASSIR MEDENİYETLER''seviyesine getirdiniz!Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır!Bu sefer de gelirseniz''TERMİK SANTRALLER''imizi KESİN SATARSINIZ ARTIK!Güveniyoruz size!!!

Avatar
Abuzitdin Dingiltop 9 ay önce

kral çıplaaak kral çıplak bundan sonra yalakalardan başka selam veren kalmazsa şaşmayalım geç de olsa maymun gözünü açıyor

Avatar
Hasan 9 ay önce

Avrupada olsa ne Mahir bey nede durmuş bey elbistan da utancindan gezemez.Halk böyle cahil olunca konuşması ne güzel. Nede olsa inanıyorlar.Elbistan resmen bataklık oldu hala profil ciziyoruz.Çok yazık halkı bence bu kadar hor görmemek lazım.Öncekini kim sectiyse.

Avatar
Haluk 9 ay önce

Sn Ünal 10 senedir başkan sanki başka bir partide onu eleştiriyor gibi konusuyorsunuz 10 senedir Elbistan belediyesi sizde ne yaptınız belediye olarak 2009seçiminde belediye başkanınız termik santrelden sıcak su getiriyordu daha yollara yama yapamıyor bence profil cizmeyin artık partiniz Elbistanda şansını fazlasıyla kullandı kim olursa olsun zor...

Avatar
kayip 9 ay önce

ARANIYOR BU PROFILDE şahsi bulanlar direk yakasından yakalasin bulana ödül var yok kardeşim yok tüm partiler arıyor yok adayda yok aklı artanda azalan yok elindekine sahip olmazsan olacağı bu

banner129

banner116

banner119