banner136
banner162

MADEN-İŞ SEÇİMLERİ YAPILDI

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi 8. olağan genel kurul seçimleri 02.04.2011 günü yapıldı. Tek liste halinde yapılan seçimler sonunda Adil Bölükbaşı, şube başkanı olarak seçildi.

AEL Memur Site misafirhanesinde yapılan seçime, delege çoğunluğunun sağlanması ile başlanıldı. Seçimin açılış konuşmasını şube başkanlığına tek aday olan Adil Bölükbaşı yaptı. Bölükbaşı yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Genel kurulumuza gelen herkese teşekkür ederim. Biz bu noktaya 7 yıldır iğne ile kuyu kazarak geldik. 7 yıldır çok çalıştık. Allah nasip ederse biz bu seçim için çalıştığımız gibi, işçimiz içinde çalışacağız. Biz muhalefet, iktidar düşünmüyoruz. Madencinin muhalefeti olmaz. Hizmet edenin yanında oluruz. Siz hizmet etmezseniz muhalefet bir yolunu bulur ve karşınıza çıkar. Onun için bundan önce çalıştığınız gibi, bana yardımcı olduğunuz gibi, önümüzdeki günler için de sizlerden destek bekliyorum. Bizde ayrımcılık yoktur. Ben burada bana destek için gelen genel merkez yöneticilerimize ve şube başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

Yeni başkan olarak acemiliğimiz olur. Biz bu yola çıkarken Allah'a inandık, üyelerimize güvendik. Önümüzdeki günler içinde çalışma azmimiz ve kararlılığımız devam edecek. Biz gücümüzü üyelerimizden aldık. Biz birilerine güvenip aday olmadık. Seçimle gelen, seçimle gider. Kimseye bu koltuklar baki kalmamıştır. Belki bizde görevimizi yerine getiremediğimiz zaman, bizi de yıkacaklar. Biz bunun bilincindeyiz. Eğer ben böyle bir şekilde sendikacılık yaparsam, bir daha ki seçimde aday olmam.

İşçi arkadaşlarımızdan Allah razı olsun, hepsi bize destek verdi. Ben yaptığım işlerle herkese layık olmaya çalışacağım. Adım gibi Adil olacağım. Bundan da kimsenin endişesi olmasın. Delege olan arkadaşlarımızın hiç birini diğerinden ayırt etmeyeceğiz. Benim için hepiniz birbirinizden kıymetlisiniz. Yönetim Kurulu üyeliği için12 arkadaşımız aday adayı oldu. Bu arkadaşımızdan sadece 4'ü seçilecek. 8 arkadaşımız kaybedecek. İnanın bunun içinde çok üzgünüm. Kimin kazanacağını, kimin kaybedeceğini bende bilmiyorum. Ben kimseden taraf olmayacağım. Bunu daha önce de söylemiştim. Herkes biliyor. Ben başkan olarak sizlere tepeden bakarsam beni tanımayın. Sizlere yakışan bir başkan olarak hizmet edersem, bir dönem daha bana müsaade edin derim. Oda tabi ki sizlerin kıymetli oylarına bağlıdır. Benim tek isteğim kimse kırılmasın, kimse üzülmesin. Tek isteğim budur. Oy kullanacak olan arkadaşlarım elini vicdanına koysun, aday adayı olan arkadaşımızın durumunu değerlendirsin ve ona göre oy versin. Seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Ardından Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Levent Eşiyok, bir konuşma yaptı. Eşiyok, "Çöllolar Kömür Sahası'nda meydana gelen, heyelan sonrasında toprak altında kalan 9 madenci şehidimiz ne yazık ki hâlâ heyelan altında. Biliyoruz ki bu durum acıyı her geçen gün daha da büyütüyor. Dileğimiz, çabamız bu cenazelerin bir an önce çıkartılmasıdır. Ve bu kazada sorumluların belirlenerek adalet önünde hesap vermeleridir. Kazalar; eğer bütün gerekli önlemler alınırsa işveren, işçi, devlet gerekli sorumluluğu ile hareket ederse yüzde 95 oranında önlenebilir. Tabii ki siz bütün önlemleri alırsınız ama öngörülmeyen bir durum olur ve kaza meydana gelebilir. Burası da artık kader kısmına giriyor. Ama ülkemizde genel olarak iş sağlığı ve güvenliği tablosu çok kötü. Ülkemiz, Uluslar arası çalışma Örgütü verilerine göre iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci durumda. Bu kötü tablo, çok riskli iş kolu olan madencilik işkoluna daha olumsuz yansıyor. Yine uluslar arası Çalışma Örgütünün verilerine göre, madencilik iş kolunda ölümlü iş kazaları açısından ülkemiz birinci sırada. Ne yazık ki ülkemiz bu konuda Çin'den ve Kuzey Kore'den kötü durumda. Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerçekten köklü düzenlemelere ihtiyacı vardır. Özellikle madencilik iş kolu açısından bu düzenlemeler daha aciliyet taşıyor" dedi.

Türkiye'de genel olarak ve özellikle de iş kolumuzda kazalar taşeron işyerlerinde meydana geldiğini ifade eden Eşiyok, "Taşeron sistemine çeki düzen vermek gerekiyor. Özellikle yeraltı işletmelerinde açık söylüyoruz taşeronu yasaklamak gerekiyor. Türkiye'nin 176 Sayılı Madenlerde-İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi'ni onaylaması ve iç mevzuatında da bu sözleşmeye uygun düzenlemeler yapması gerekiyor. Denetim ağını güçlendirmesi, yaptırımları etkili kılması yaygın bir iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermesi gerekiyor. En az bunlar kadar önemlisi de sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırarak sendikaların özgürce örgütlenmelerinin sağlanması gerekiyor. Türkiye ekonomik olarak büyüyorsa, Türkiye dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi içine giriyorsa işyerlerini sağlıklı ve güvenli yapmak zorundadır. Kalkınmış ülkeler içinde yer alıp da işyerleri geri kalmış ülkeler koşullarında olmamalıdır, olmaz da. Gelişmenin refaha dönüşmesi ancak, insanların güvenli biçimde çalışıp, insanca yaşayabilecekleri bir gelir elde etmeleriyle mümkün olur. Yoksa gelişme, büyüme kâğıt üzerindeki rakamlardan öteye gitmez" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından seçim için divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Levent Eşiyok, Divan Başkan Yardımcılığı'na Genel Sekreter Vedat Ünal, Divan Kâtip Üyeliğine Genel Mali Sekreter Murat Bekem ve Genel Toplu İş Sözleşme Sekreteri Durmuş Düzgün seçildi.

Şube Yönetim Kurulu için aday adaylığını açıklayan isimler kendilerini tanıtarak destek istediler. Yapılan konuşmaların ardından İlçe Seçim Kurulu tarafından başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği için oylama başladı.

Yapılan seçim sonunda Adil Bölükbaşı'nın Başkanlığındaki Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: İkinci Başkan Yaşar Sarıçiçek, Şube Sekreteri İlyas Kılınç, Şube Mali Sekreteri Mahmut Kul, Şube Teşkilat Sekreteri Cuma Satılmış.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
işci işci 10 yıl önce

slm öncelikle hayırlı olsun yönetim seciminde teşkilantırma ve şube sekreterliginde adil davranılmadı... siirt ve pınarbaşı delegeleri yönlendirildi .neyse hayırlı olsun kazanan arkadaşlara.

Avatar
osman KILINÇ 10 yıl önce

öncelikle yeni yönetim kurulunu tebrik eder yeni görevlerinde başarılar dilerim.buradada görüldüğü gibi mahkeme kadıya mülk değil.TKİişcisinin seçim süresince göstermiş olduğu olgunluğundan dolayı hepsinide tek tek tebrik ediyorum.gerçekdende demokrasinin çarkları sonuna kadar işlemiş ve neticelenmiştir.TEBRİKLER...

Avatar
işçi 10 yıl önce

darısı tesiş in başına

Avatar
Kerim ÜNAL 10 yıl önce

AFŞİN-ELBİSTAN MADEN İŞCİLERİ SENDİKASINDA Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Sayın Adil BÖLÜKBAŞI ve arkadaşlarını kutlarım.Sonuçta bu bir hizmet yarışıdır. Esas olan örgütlü işci haklarının kesintisiz biçimde temin edilme meselesidir. Geçmiş yıllarda TKİ AEL'de 2 yıl kadar hizmet vrmiş bir arkadaşınız olarak; diğer bölgelere örnek gösterilen "huzurlu şube" misyonunuzu devam ettireceğine eminim.Önceki dönemde hizmeti geçen yönetime teşekkür edip, yeni yönetime oy veren-vermeyen ayı

Avatar
AEL 10 yıl önce

Yeni yönetime hayırlı olsun başarılar dileriz.Ancak bu sonuç ne demokrasi nede hakkaniyet ölçüsü ile ölçülendirilebilir ne yazıkki doğru adımlar atılmadı.yanlış hesab bağdattan döner derler ya inşaallah öyle olur AEL işcisi kaybedenler kervanında biz işyerimizde huzur sükunet istiyoruz yüzlerce,binlerce km öteden gelerek bizim kaderimize müdahale edilmesini değil.Arkadaşlarımıza hayırlı olsun .Tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Avatar
çalışan biri 10 yıl önce

çok seçim gördük böylesini ilk kez yıllar çabuk geçer

Avatar
ADİL SÖYLEM İSTANBUL 10 yıl önce

adil başkana yeni görevinde başarılar diler saygılar sunarım.

Avatar
işçi 10 yıl önce

hadi hayırlısı diyelimde adım gibi adil olacağım diyordun bizde bu sözüne güvenerek arkanda olup yönetime talip olduk ancak burada taraflı hareket gibi........gelecek yıllar çok çabuk geçer