Kutlu Doğum Haftası’na coşkulu açılış

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) dünyaya teşriflerinin 1445. yılı nedeniyle düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, coşkulu bir programla başlarken, konuklara ise gül takdim edildi.

Çarşı Atik Camii Havlusunda düzenlenen program, Yunus Önat’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel, hafta dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, programlara tüm Elbistan halkını davet etti.

Müftü Demirel, “Bu yılki Kutlu Doğum teması açısından konuya bakacak olursak İslam, bir taraftan dinler veya milletler arasında dinden kaynaklı her türlü savaş, kavga ve kargaşanın önüne geçmek maksadıyla din özgürlüğünü bir ilke olarak benimseyerek kabul etmiş ve bu vesileyle ister hak din İslam, ister muharref dinler Yahudilik ve olsun isterse de Mecusilik ve Budizm gibi tamamıyla batıl ve insanlar tarafından uydurulan bir dine mensup olsun herkesin dünyada istediği şekilde yaşamasına imkan sağlamıştır. Ahirette ise herkes hesabını Allah'a verecektir. Nitekim ayeti kerimede, ‘Dinde zorlama yoktur, hak batıldan iyice ayrılmıştır. Kim tağutu inkâr edip Allah' a iman ederse kopmak bilmeyen sapasağlam bir ipe tutunmuştur’ diye buyrularak inanç özgürlüğü apaçık bir şekilde beyan edilmiştir.

Diğer taraftan da Müslümanların huzur, güven, yardımlaşma ve dayanışma içinde yaşamaları için tüm Müslümanların kardeş olduğunu, renk, dil, ırk ve benzeri farklılıkların üstünlük ve imtiyaz olmadığını, ırkı, rengi, dili ve coğrafyası ne olursa olsun tüm Müslümanların kardeşçe yaşamalarını, din, mezhep, meşrep, ırk, renk ve benzeri her türlü ırkçılık ve tefrikanın haram olduğunu açıkça beyan etmiştir.

Nitekim Hz. Peygamber bir hadisinde, ‘Bilmiş olun ki; Arap'ın aceme, acemin araba hiçbir üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takva iledir. Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise topraktandır’ diye buyurarak, insanların eşit olduğuna vurgu yapmış, cahiliye döneminde var olan ırk, kabile veya tabaka üstünlüğüne dayanan imtiyazların İslam'da hiçbir yerinin olmadığına dikkat çekmiştir.

            Diğer bir hadisinde de, ‘lrkçılığa çağıran bizden değildir, ırkçılık için savaşan bizden değildir, ırkçılık üzere ölen bizden değildir’ diye buyurarak her türlü ırkçılığı yasaklayarak haram kılmıştır.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle icra edilen etkinliklerin tüm Müslümanların huzura ermesini, hassaten ülkemizin başına musallat olan terör belasının son bulmasını, cehalet, ırkçılık ve tefrika gafletine kapılanların gafletten uyanmasını, milletimizin ve devletimizin yeniden huzura ermesini Cenab-ı Allah'tan temenni ve niyaz ederim” dedi.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, “Birlik olmak ve onun kurallarına uymak gerçek Mümin ve medeni insanın işidir. Peygamberimiz’in (SAV) ifadesiyle, ‘O kendisi için istediğini kardeşi içinde arzu eder, kendisi için arzu etmediğini kardeşi içinde arzu etmez.’ Bu anlayış apartmanımıza, iş yerlerimize, devlet dairelerimize, trafik seyrimize, alış verişimize kısaca hayatımızın her safhasına girdiği gün, daha güzel ve medeni bir toplum oluruz” dedi.

Akkoyun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Allah, dünyayı insanlara emanet etti. Bizi de bir birimize emanet etti. Emanete ihanet insana yakışmaz. Peygamberimiz, ‘Mümin Başkalarıyla hoş geçinir, başkasıyla hoş geçinmeyen kimsede hayır yoktur’ diyerek Mümin’i ne güzel tarif etmiştir.

Güzel Ahlakı tamamlamak, güzellikleri yaymak için gönderilen güzeller güzeli Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya teşriflerinin 1445. yılı olan 2016 yılı Kutlu Doğum Haftamızın hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Peygamberimiz’in Müminlere ilahi fermanı şudur; ‘Bir birlerinize kin ve nefret beslemeyin, haset etmeyin. Kardeş olun. Kusur araştırmayın arkadan çekiştirmeyin.’ Şöyle ki; yüce dinimiz İslam, toplumun huzurunu bozacak, kardeşlik duygularını zedeleyecek davranış ve uygulamalardan şiddetle kaçınmamızı emretmiştir. Bu bağlamda kişinin işlemiş olduğu günaha, karşılığı olan misliyle ceza uygulaması getirirken, Müslümanların bir birlerinin kusurlarını araştırmasını, bir birlerinin gıybetinin yapılması neticesini ölü kardeşinin etini yemek gibi olacağı korkunç manzarayı vurgulamıştır.”

Konuşmaların ardından katılımcılara, Peygamber Efendimizi simgeleyen gül takdim edilirken, daha sonra ise, Bedir Efendi hafızlık Kur’an Kursu tarafından hazırlanan Kutlu Doğum Pilavı ikram edildi.

Bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nın ana teması, ‘Hz. Peygamber, Tevhit ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım’ olarak belirlenirken, hafta boyunca birçok konferansta bu konu işlenecek.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ 2 yıl önce

Kutlu Doğum Haftasını Kutlarız. Allah Yıllarca Nasip Eder İnşAllah diyelim. Bu Ülkede Kurallar değişti de haberimiz mi yok, İnsanların Oturacağı yeri iyi bilmesi gerekir. Vay İnsanların haline diyelim. Kişilik Zafiyet İnsanları Ne Hale getiriyor

banner110

banner1