KÜSİ, Planlama ve Geliştirme Kurulu toplandı

27 Haziran 2015 tarih ve 29399 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018)’ doğrultusunda, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulunun 2016 yılı 1. Dönem toplantısı, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan başkanlığında toplandı.

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü sekreteryasında düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan, KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu Üyelerinden Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, DOĞAKA İl Koordinatörü Ertuğrul Kazancı, Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Ziya Gümüşer, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ve Yrd. Doç. Dr.Ömer Süha Uslu, Elbistan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Gürbüz, Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölge Genel Müdürü Doç. Dr. Mahit Güneş, Organize Sanayi Bölge temsilcisi İsmail Caymaz, Askon Danışmanlık Genel Müdürü Sefa Öngel, KOSGEB Kahramanmaraş Müdürü Gökhan Doğan, Müsiad- Kahramanmaraş Şube Başkan Yardımcısı Selahattin Sandaloğlu, Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar, Kahramanmaraş Türk Standartları Enstitüsü (TSE) temsilcisi Bekir Sarıca, Kahramanmaraş Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Şube Müdürü Mehmet Kösekul, KASİAD Kahramanmaraş Temsilcisi Ahmet Görgülü ve Kahramanmaraş KMESOB Birlik Başkan Vekili Mustafa Öz katıldı.

Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda, Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.

Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) hakkında bilgilendirme sunumunun yapıldığı toplantı, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu üyelerinin konuya dair görüş ve önerileri alınmasının ardından, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu üyelerinin konuya dair görüş ve önerileri doğrultusunda oluşturulan kararlar kurul üyelerince imza altına alındı.

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu Kararları şöyle:

            Aynı sektörde faaliyet gösteren firmalarca ortak Ar-Ge merkezleri kurulabilirliği araştırılmalı, imkan varsa bu sektörlere yönelik çalışma yapılmalıdır.

Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tanıtım toplantıları yapılmalıdır. Sanayide karşılığı olan bölümlerin lisansüstü tezlerinin sanayide uygulanabilir olması ya da sanayideki problemlerin çözümüne yönelik olması sağlanmalıdır.

DOĞAKA tarafından çağrıya çıkılan "Doğrudan Faaliyet Destek Programı" kapsamında sanayinin ve üniversitenin mevcut durumunun tespiti ve sanayinin katma değeri yüksek ürünleri üretebilme potansiyeli araştırılması, bunun için bir dönüşüm gerekiyorsa dönüşüm için gerekli yol haritalarının belirlenmesine yönelik bir proje yapılmalıdır.

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği’nin amacı, hedefleri ve belirlenen eylemleri ile bu kapsamda ortaya çıkan ‘İyi Uygulama Örneklerinin tanıtımı yapılmalıdır. KMTSO Meslek komitelerinin toplantılarına katılım sağlanarak KÜSİ, ÜSKİM, TTO tanıtımı yapılmalı, KOSGEB’in yurt dışı fuarlara katılım yönünde verilen destekler anlatılmalıdır. Mesleğe uygun olabilecek devlet destekleri anlatılmalıdır. Firmaların yurtdışındaki organizasyonlarına katılmaları amacıyla KOSGEB tarafından verilen KOBİ destekleri tanıtılmalıdır. Aynı işkolunda faaliyet gösteren sanayicilerle görüşülmeli ve Rekabet Öncesi İşbirliği alanları araştırılmalıdır.

Herhangi destek programına başvurmuş firmalar ile sanayiye dönük proje yapan üniversite hocaları yurtiçi ve yurtdışı fuar vb organizasyonlar vasıtasıyla bir araya getirilmeli/buluşturulmalıdır. Hocalarımızın yurtdışı fuarlara katılabilmesi amacıyla KOSGEB destekleri araştırılmalı destek kapsamı içine alınıncaya kadar bu buluşmanın temini için sanayi+üniversite tarafından ortak bütçe oluşturulması sağlanmalıdır.

Yeni Ar-Ge Tasarısının kabulünden sonra tanıtım çalışmaları yapılmalıdır. Üniversitede Ar-Ge potansiyeli olan öğrenciler tespit edilmeli, bu öğrencilerin desteklenmesi için mekanizmalar oluşturulmalıdır. (Ayrıca kurulması planlanan Ar-Ge merkezlerinde çalışabilmeleri için ilgili firmalara önerilmelidirler.) Sorunlar havuzu oluşturulmalıdır. KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu üyelerinden küçük heyetler oluşturulmalı, firma ziyaretlerinde sorunlar derlenmeli ayrıca mümkünse İl Müdürlüğümüzün web sayfasında sorunlarını doğrudan iletebileceği bir platform kurularak sanayicilerin sorunları bir havuzda toplanmalıdır.

KOBİ‘lere yönelik eğitim amaçlı broşürler hazırlanmalı, mümkün olduğunca firma temsilcilerine yönelik eğitimler yapılmalı, ayrıca firma bazında hizmet içi eğitimler yapılmalıdır. KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunca yapılan ziyaretlerinde tanımlanan problemler ve bu problemlerin çözümüne yönelik alınan kararların takibi yapılmalıdır. Yapılamayan eylemlerin nedenleri araştırılmalıdır. Lisansüstü öğrencilerinin sanayide yarı ya da tam zamanlı olarak çalışabilirliği araştırılmalıdır. Bu gelecekte üniversite sanayi işbirliğinin temelini oluşturacaktır.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1