banner136
banner162

KÜÇÜKTEN DOĞALGAZ MÜJDESİ
banner43

Elbistan Belediye Başkanı Av. Durmuş Küçük, BOTAŞ Kayseri Bölge Müdürlüğü'nden üst düzey yönetici heyetinin Elbistan'a gelerek, termik santraller ve ilçeye doğalgaz getirilmesi konusunda detaylı bir fizibilite çalışması yaptıklarını ifade ederek, doğalgaz müjdesini şimdiden verdi.

Başkan Durmuş Küçük, "21 Aralık 2010 tarihinde BOTAŞ Kayseri Bölge Müdürlüğü'nden bir heyet beni bizzat ziyarete geldi. Birlikte 3 saate yakın teknik bir çalışma yaptık. Bana, 'Sayın Başkanım, değerli Milletvekilimiz Avni Doğan Bey'in BOTAŞ Genel Müdürü ile yaptığı bir dizi görüşme, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi Bey'in girişimleri ve sizin vermiş olduğunuz dosya üzerine BOTAŞ Genel Müdürü hızlı bir şekilde Elbistan'ımıza doğalgaz iletim hattının getirilmesi konusunda bizi, size yönlendirdi' dediler. Termik Santral Müessese Müdürlüğümüzden alınan harita üzerinde, Türkiye ve bölge haritaları üzerinden, nereden daha az masrafla Elbistan'ımıza doğalgaz ulaşır, bu konunun netleşmesiyle ilgili bir çalışma yaptık. BOTAŞ heyeti tekrar gelecekler" dedi.

Alternatif güzergâhları belirledik:

BOTAŞ heyeti ile birlikte, Elbistan'a doğalgazın en kısa ve en rantabl şekilde getirilebilmesi için tüm alternatifleri değerlendirdiklerini ve en uygun yolu tespit etmeye çalıştıklarını anlatan Başkan Durmuş Küçük, şunları söyledi:

"Bu, alternatif doğalgaz iletim hatları getirme üzerinde bir ön çalışmaydı, 3-4 tane öneri vardı. Bunlardan bir tanesi Çağlayancerit ve Nurhak üzerinden Elbistan'a gelmesi, buradan da termik santralımıza ulaşması ve Afşin ile Göksun'umuza devam etmesi. Ben bu hattın masraflı, kış nedeniyle bakım-onarım nedeniyle uygun olmayacağı ve maliyeti yüksek olduğu yönünde harita üzerinde çalıştık. Muhtemelen bu hat olmayacak. İkinci bir alternatif, Malatya-Akçadağ tarafı. Akçadağ'dan doğalgaz boru hattının geçtiğini iki gün önce öğrendik. Akçadağ, kuvvetli ihtimallerden bir tanesi. Akçadağ istikametinden Sevdilli istikametine, Sevdilli istikametinden de Demircilik veya Küçükyapalak civarında bir istasyon kurulması, oradan da bir kolun Yoğunsöğüt üzerinden Darende'ye, bir kolun da Demircilik istikametinden santraller yani Çoğulhan, Alemdar istikametinden Afşin'e ve Göksun'a gitme ihtimali. Üçüncü ihtimal de sayın milletvekilimizin beyanlarıyla geçen basına yansıdığı gibi Darende-Kuluncak'tan direkt Darende'ye, Darende'den de direkt Küçükyapalak istikametinden Elbistan'ımıza ve bir hattın da yine Çoğulhan, Alemdar, oradan da Afşin ve Göksun istikametine doğru yönelmesi. Ben teknik heyetteki arkadaşlarla sohbet ettim ve kendileri, 'biz bunu bu yılki yatırım programına girdirmek için hızlı şekilde teknik inceleme ve araştırmalarımızı yapıp tanzim edeceğiz' dediler. Bu konuyu değerli Milletvekili Avni Doğan ağabeyim ile de görüştüm. Bana, 'sayın başkanım bunu sen çık, ayrıntılı yaptığın çalışmaları basına bildir' dedi. Ben de bu nedenle sizleri davet ettim.

Aslında biz göreve geleli bugün 20. ayın içerisindeyiz. Biz, 20 aydır bayram havası içindeyiz. Allah'a şükür programın çok önünde gidiyoruz. Elbistan, hizmet tarihi ve siyasi tarihi açısından 20 ayını dolu dolu geçirdi ve önümüzdeki 20 aylık ikinci etapta da bundan daha fazla hizmetler olacağı inancını taşıyoruz. Üçüncü 20 aylık etapta da çok daha fazla hizmetler olacağı inancını taşıyoruz."

Proje yüzde 90 tamamlanmış durumda:

Yapılan çalışmaların meyvesini almaya başladıklarını kaydeden Başkan Küçük, doğalgaz projesinin ise hem siyasi hem de idari açıdan yüzde 90 oranında gerçekleştiğini gördüklerini söyledi.

Başkan Durmuş Küçük, "Bu iletim hattı çalışmalarında arazi yapısı, mesafe, kış şartları vesair konular olmak üzere doğalgazın gelme süreci uzar ya da kısalır. Burada asıl olan BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nün yatırım programına girmesidir. Siyasiler olarak bizim yapacağımız bu yıl BOTAŞ yatırım programına girmesini sağlamaktır. İki gün önce heyetle yapmış olduğumuz teknik çalışma ve hızlı rapor tanzimi bu hadisenin yüzde 90 itibariyle siyasi ve idari açıdan gerçekleştiğini gösteriyor. Ben erken karar veren, bir takım konuları olgunlaşmadan paylaşan bir yapıda değilim, memleket adına basit hizmetlerle tatmin olan biri değilim. Bu nedenle bu konu olgunlaştıktan ve milletvekili ile görüştükten sonra basın toplantısı yapmaya karar verdim. Bu süreç bizim geçen yıl Kahramanmaraş'ta yapılan belediye başkanları toplantısında Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin Tanrıverdi Bey'e kapsamlı bir dosya hazırlayıp sunmamızla başlamıştır, bu senede meyvesini almak üzereyiz. İletim hattı, arazi şartlarının uygun olduğu, mesafenin kısa olduğu bir noktadan başlar. İletim hattının geleceğinden şüphemiz yok. Bunun dışında dağıtım hattıyla ilgili olarak da ön görüşmelerimiz var. Yani bu işi yapmaya gayret eden birçok firma benimle görüştüler. O nedenle inşallah hızlı bir şekilde tahminimizden çok daha hızlı bir şekilde dağıtımın yapılacağı inancını taşıyorum."

Elbistan önemli bir merkez, taahhüt sorunu yok:

Doğalgaz kullanımı konusunda termik santrallerin önemli bir avantaj oluşturduğunu, bu sayede taahhüde bile gerek kalmayacağını dile getiren Başkan Küçük, şöyle konuştu:

"Bizden şu ana kadar taahhüt istenmedi, şu ana kadar da öyle bir görüşme olmadı. Ancak termik santrallerimizin burada olması bizim için büyük bir avantaj. Biz bu avantajdan azami derecede istifade ediyoruz. Termik santrallerin ilk ateşlemeyi doğalgazla yapabilmesi için de basit bir maliyetle teknik bir değişiklik yapıldığı zaman, termik santrallerde tasarruf sağlıyor. Ayrıca gelen yazıda sadece Afşin-Elbistan Termik Santralleri zikredilmiyor, bir termik santral için de BOTAŞ Genel müdürlüğü tarafından bir yazı yazılmıştır. Bu nedenle belki taahhüde bile gerek yok. Çünkü termik santrallere gelmiş olması bizim mücavir alanı sınırımıza gelmiş olması demektir. Mücavir alanı sınırı içinde mevcut borudan dağıtım hattının alınması tamamıyla BOTAŞ dışında bir hadise, özel firmalarla belediyemiz arasında. Bu nedenle biz taahhüt etmeden dahi doğalgazı getirme ihtimalimiz yüksek. Bu da bizim sayın milletvekilimizle beraber hizmet ve beceri anlayışımızın bir göstergesidir."

İl olmak vazgeçilmez ve haklı talebimiz:

Elbistan'ın il olması konusunda da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Küçük, Elbistan halkının en büyük özlemlerinden birinin il olmak olduğunu belirterek, "İl olmak, tüm Elbistanlı hemşerilerimizin vazgeçilmez ve haklı taleplerinden biridir ve belki de en başıdır" dedi.

Başkan Küçük, şöyle devam etti:

"Bu konuda biz göreve geldikten itibaren sayın Milletvekilimiz Avni Doğan başta olmak üzere bizler, sizlerle paylaşmamış olmamıza rağmen bir dizi çalışma başlatmış bulunmaktayız. Ancak haberler vesilesi ile paylaşmak gerektiği bende hasıl oldu. Birkaç gündür basında demeçler veriliyor. Bir kısım arkadaşlarımızın bu tür kolektif bilince ait meselelerde daha duyarlı ve daha yapıcı olmaları gerekirken, bir kısım hareketlerle sanki bu sürece zarar verme ihtimalleri bulunduğu için bizler basın açıklaması yapmıyorduk. Fakat şuan itibarı ile ben bazı konuların aydınlığa kavuşması gerektiği kanaatini taşıyorum. Bundan yaklaşık 15 gün önce Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi tarafından, çok gizli bir şekilde Türkiye çapında objektif, bilimsel kriterlere dayanarak bir çalışma yapıldığı basına yansıdı. Biz bu çalışmanın yapıldığını önceden biliyorduk. Ancak, il olma sürecimize zarar verir düşüncesi ile memleketimiz nam ve hesabına bu konuları basınla paylaşmadık. Bu nedenle buradan bir kısım hemşerilerimizi daha duyarlı olmaya çağırıyorum. Objektif, bilimsel kriterlere göre nüfus, coğrafi uzaklık, mesela çok büyük nüfusa sahip olan bazı ilçeler var ki; hemen kendi illerinin yanı başındalar. Ne yapıyorlar, uzaklık konusunda objektif bilimsel kriterlere uymuyorlar."

Elbistan tüm bilimsel kriterleri taşıyor:

Türkiye'de yeni il yapılacak olan ilçeler için hazırlanacak tüm bilimsel kriterlerin Elbistan'da mevcut olduğunu vurgulayan Başkan Durmuş Küçük, Dünya Enerji Konseyi toplantısında dahi Elbistan'ın il yapılması için rapor hazırlandığına dikkat çekti.

Elbistan'ın her yönüyle il olmaya hak kazanan bir ilçe olduğunu anlatan Başkan Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim bütün veriler, bütün kriterler objektif bilimsel kriterler, üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya göre, Türkiye'de eğer 4 tane ilçe il olması gerekiyor denilirse, bilimsel kriterlere göre ilk dördün içinde Elbistan'ımız var. Bu uzun süren detaylı bilimsel çalışmadan dolayı Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı sayın İbrahim Güngör beyefendiye ben telefon açtım, Elbistan belediye Başkanı sıfatı ile Elbistan halkı adına teşekkürlerimi ilettim. Bu 15 gün önce olan bir olay ama ben bunu basına duyurmadım. Hoca dediki; 'bizim yaptığımız bir şey yok. Objektif kriterlere göre Elbistan il olmaya layık ve bu kriterler hükümet tarafından da bizden istenildiğinde, biz hükümete arz etmeye hazırız' dedi. Ben, 'hocam rapor tutuldu mu' diye sorduğumda, sayın hocam, 'Henüz raporları tutmadık' dedi. Benimde size ilaveten söylemek istediklerim var dedim. Bizim notumuz şu; biz 4.2 milyar ton kömür rezervinin üzerinde oturuyoruz. Her an çalışan 2 adet dev santralimiz var. İki adette program aşamasında hatta kömürümüz 14 santral kapasitelidir. Biz, bir enerji merkezi üzerindeyiz. Böyle büyük kapasiteli bir enerji merkezinin ilçe bürokrasisi ile idare edilmesi, Türkiye'de enerji üretimine katkısı noktasında, verimlilik düşüklüğüne neden oluyor. Uzunca bir cümle ama hayati bir cümledir. Biz il olmakla inşallah çok şey kazanacağız. Peki, bizim il olmamızla Türkiye ne kazanacak Birde bu açıdan bakmak lazım. Bizim sayir il olma talebinde olan ilçelerden bizi ayıran, Batman'a benzer bir özelliğimiz var. Bu özelliğimiz enerji merkezi olmamız, ilçe bürokrasisi ile idaremiz enerji üretiminde bürokratik nedenlerle verimlilik düşüklüğüne neden oluyor. Bu konuda biz, daha önce yapmış olduğumuz araştırmalarda, Dünya Enerji Konseyi'nin 'Elbistan il olmalıdır' şeklinde bir raporu olduğunu öğrendik. Ancak bu rapora henüz ulaşamadık. Gürbüz söğütlü veya Dinçer Söğütlü de olduğunu duydum, eğer bu bilgi bir şekilde ulaşırsa, kendilerinden istirham ediyorum, Dünya Enerji Konseyi'nin raporunun bir örneğinin kendilerinde olduğu söyleniyor. Bu bilgiyi de, vefat eden Allah rahmet eylesin, memleket evlatlarından, seçim sürecinde bana Atıf Geyikli söylemişti."

Toplantıda, Elbistan'da yapılan hizmetlere de değinen Başkan Durmuş Küçük, yeni projeler hakkında bilgiler verdi.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman OTLUTEPE 10 yıl önce

Sayın başkan Yapmış olduğunuz Doğalgaz başvurusu için teşekür ederiz. benim ve İğde Beledesininde içinde bulunduğu Kalealtı Sulama birliğinin sorunu olan Elbistan Kanalizasyon sisteminin Aybaklar çekirdek fabrikasının oradan Ceyhan nehrine karışması kıza vadede arıtma tesisi kurmayacaksanız Kanalizasyonu Regülatörden (Maraş Köprüsünden) aşağıya taşısanız en azından sulamada olan köyler kurtulur. ilerde Afşin ilçesi ile birlikte Arıtma tesiside kurula bilir belki İğde Kasabasından Osman Otlutepe

Avatar
murat 10 yıl önce

Başkanım Allah yar ve yardımcınız olsun elbistana yaptıklarınıdan dolayı tşk ALLAHA emanet olun

Avatar
TAYYAR DAL 10 yıl önce

EĞER BU KEZDE İL YAPMAYACAKLARSA PARTİDEN İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLE BAŞKAN.BU MİLLET SENİ İKTİDAR PARTİSİNDEN OLDUĞUN İÇİN O KOLTUĞA OTURTTU.

Avatar
Ramazan YÜCEL 10 yıl önce

Başkan ne oldu Yüksekova ile Cizre'de il oluyor siz uyuyun, K.Maraş'ın üçte biri kadar yerler büyükşehir oluyor Tüm K.Maraş'lılar uyuyun uyuyun tatlı rüyalar...

Avatar
AYHAN ERGÜN 10 yıl önce

ELBİSTANIN TEK EKSİĞİ DOĞALGAZ İŞALLAH ODA OLURDA ESKİ TEMİZ HAVASINA KAVUŞUR.UĞRAŞAN KİŞİLERE ÇOK TEŞEKKÜRLER YOKSA CENNET ELBİSTAN CEHENNEMEDÖNMEYE DEVAM EDER DAHADA BETER OLUR.

Avatar
ahmet huda ulutürk 10 yıl önce

Ben öldükten sonra ağzıma su koyandan allah razı olmasın.Elbistana Gölbaşından yıllar sonra doğalgaz geliyorsa diyecek bir söz yok.
şu an gündemimizde il olmak var gerisi hikaye.
elbistanın hiç eksiği yokmuş güldürmeyin allah aşkına hangi dönemde elbistana devlet ne yaptırdı

Avatar
mikail 10 yıl önce

http://www.haberturk.com/yasam/haber/584396-il-olmak-istiyoruz adresinde il olması gereken ilçe anketi yapılmaktadır duyurursanız seviniriz.

Avatar
kadir köseoğlu 10 yıl önce

sözü edilen gölbaşı kapıdere dogalgaz hattı 10 yı önce yapıldı gölbaşı ilçesi dogalgaza kavuştu ozamanda milletvekilimiz bu hatta vana kondugunu ve elbistana buradan dogal gaz verileceğini söyledi fakat seçim bitti bunun adı bile anılmadı şimdi de seçim var ve yine aynı hikaye inşallah dogal gaz elbistana gelir ülke ekonomisine katkı saglayan bir bölgeye bu hizmet haktır ve artık hayati bir zarurettir.sadece havamız kirlenmiyor suyumuz ve tarım alanları da kirleniyor bir 10yıl daha geçeerse elbi