banner136

Küçükdağlı: “Kent Müzesi, turizm destinasyonunda önemli bir değer olacak”
 Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve toplam 1.500 eserin sergileneceği Kent Müzesi’ndeki teşhir-tanzim işlemlerini yerinde görmek ve bilgi almak amacıyla Elbistan’a gelen İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Elbistan Kaynarca ve Elbistanın Sesi Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Elbistanın Sesi Gazetesi kurucusu Mehmet Göçer ile yönetim kurulu üyeleri Ökkeş Saatçi, Hasan Göçer ve Himmet Göçer’le bir süre görüşen Küçükdağlı, Elbistanın Sesi Gazetesi’nin 1960’lı yıllardaki baskılarını da inceledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Elbistan’ın tarihine ışık tutacak eserlerin sergileneceği Kent Müzesi’yle ilgili olarak yaptığı değerlendirmesine, Kent Müzesi’nin ilçeye kazandırılmasındaki büyük gayreti ve katkısından dolayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’a teşekkür ederek başladı.

Küçükdağlı, “Sayın Bakanımız Mahir Ünal Bey’in destekleri ile hem Kahramanmaraş hem de Elbistan’la ilgili çalışmalarımızda hakikaten metropol şehirlerin projelerini göreceğiz inşallah. Bunlardan bir tanesi, 1930’larda hükümet konağı olarak yapılan ve Cumhuriyet döneminin önemli eserlerinden biri olan binamızın, 2016 yılında Sayın Bakanımızın himayelerinde başlayan bir çalışmayla restorasyonu tamamlandı. Şuanda da teşhir-tanzim çalışmalarında da sona doğru yaklaşıyoruz. Uzun zaman alan bir saha çalışmasıyla eser tespiti gerçekleştirildi. Bu bağlamda yakın zamanda inşallah yine Sayın Bakanımızın açılışını gerçekleştireceği bir eser olacak Elbistan Müzesi” dedi.

Elbistan Kent Müzesi’nde sona yaklaşıldığını kaydeden İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, “Bu binanın hem kendi yapısıyla yani mimari özellikleri ile hem de şuanda içerisinde gerçekleştirilen teşhir-tanzim noktasındaki tarihten bugüne Elbistan ve çevresi bölgesel olarak bir geniş kapsamlı bir yapılmış oldu. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Sadece Elbistan ve çevresinin tarihi dokusuna, kültürel mirasına, gelecek nesillere aktarılmasında katkı bazında değil turizm destinasyonu açısından da çok önemli bir eser tamamlanmak üzere. Sona yaklaşıldı. Eshab-ı Kehf Külliyesi ile birlikte Elbistan Müzesi’nin bir o kadar daha değer katacağını düşünüyorum. Turizm destinasyonu kapsamında bölgesel olarak buraya daha çok birbirini destekleyen, birbirine daha çok katkı sunan formatta çalışma olacağını düşünüyorum. Elbistan ve çevresi ile ilgili farklı çalışmalarımız da var. Devam ediyor. Ankara’dan bakanlığımızın profesyonel uzmanları, Gaziantep Röleve Anıtlar Müdürlüğü görevlileri ve bizim uzmanlarımızla birlikte istişare içerisinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu önemli çalışmada birçok kurum, kuruluşumuzun ve arkadaşlarımızın da emekleri var. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Elbistan’ımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.banner141

Anahtar Kelimeler:

banner118

banner129

banner119