banner136

Küçük: Atıksu arıtma tesisimiz hayata geçiyor
banner17
banner43

            Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, uzun vadede 129 milyon TL’yi bulan Elbistan Atıksu Arıtma ve Çamur Kurutma Tesisi Projesi’nin ihalesi için hazırlıkların yapıldığını belirterek, yaptıkları girişimler sayesinde proje bedelinin yüzde 85’lik kısmının Avrupa Birliği, yüzde 10’luk kısmının ise Bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi.

            Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi’nin, yaptıkları girişim sayesinde AB Katılım Öncesi Hibe Destek Programı (İPA) çerçevesinde finanse edileceğini belirten Başkan Durmuş Küçük, atıksu arıtma tesisi ile ilgili olarak çalışmaların hızla sürdüğünü, 2014 yılı sonuna kadar fizibilite çalışmaları, İPA başvuru dosyası ve ihale dosyalarının tamamlanacağını ve 2015 yılı başında yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini kaydetti.

            Projenin, 2016-2021 yıllarını kapsayan öncelikli yatırım tutarının 21 milyon 640 bin 401 Euro, 2022-2047 yıllarını kapsayan uzun vadeli yatırım tutarının ise 42 milyon 668 bin Euro olduğunu belirten Küçük, proje sayesinde Elbistan’ın en önemli sorunlarından birinin daha çözüme kavuşacağını söyledi.

 

Ceyhan Nehri tertemiz akacak:

            Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, atıksu arıtma tesisinin hizmete başlamasının ardından, Ceyhan Nehri’nin pırıl pırıl akacağını belirterek, “Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Hibe Destek Programı (İPA) çerçevesinde Elbistan İlçesi, Karaelbistan, Söğütlü ve Demircilik beldeleri ile Çiçek Köyü ve Taşburun Köylerini kapsayacak şekilde Atık Su Arıtma Tesisi ile Çamur Kurutma Tesisi yapılacak. Proje ile ayrıca Elbistan ana kollektör hattının yenilenmesi ile birlikte gerekli araç, gereç ve ekipman alımı ile gerekli rehabilitasyon çalışmaları yapılacak. Yapılacak arıtma tesisi Ceyhan Havzasının hassas alan olması nedeniyle azot, fosfor giderli ileri arıtma tesisi şeklinde olacak. Bu konuda Taslak Master Plan tamamlanmıştır. 2014 yılı sonuna kadar fizibilite çalışmaları, İPA başvuru dosyası ve ihale dosyaları tamamlanmış olacak.İnşallah 2015 yılı başında ise yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Burada en önemli konu ise, uzun vadede 130 milyon lirayı bulan bu yatırımın yüzde 85’lik kısmı AB, yüzde 10’luk kısmı ise Bakanlık hibesi şekilde olacak. Elbistan Belediyesi ise sadece yüzde 5’lik kısmını ödeyecek” dedi.

2017-2047 yıllarını kapsayacak olan Atıksu Arıtma Tesisi ve Çamur Kurutma Tesisi için Karaelbistan Beldesinde 9 bin 250 dekar büyüklüğünde alan temin edilirken, alanın yeri Toprak Koruma Kurulunca onaylandı ve ÇED süreci başladı. Kamu yararı kararı için çalışmalar sürerken, projeyle azot-fosfor giderimli ileri arıtma tesisi yapılacak.

            Proje ile AB direktiflerine uygun olarak;Ana Kollektör hattının birinci kısmının yenilenmesi, Atıksu Arıtma Tesisi yapılması, Ana Kollektörün CCTV denetimi ve gerekli ise yenilenmesi, Su depolarının iyileştirilmesi, Dezenfeksiyon sisteminin rehabilitasyonu, Ölçüm, kontroller, sızıntı tespiti, test ekipmanı, iki adet kombine kamyon (emme/püskürtme) tedariği, CCTV ekipman temini (Kamyon, kamera, yardımcı donatı), Entegre CBS/İBS hidrolik kanalizasyon vesu temini modellerinin temini (yazılım,donanım,eğitim), mevcut kanalizasyon şebekesinin değişimi/rehabilitasyonu, 1.2. ve 3. kısım kanalizasyon şebekesinin genişletilmesi, Atıksu Arıtma Tesisleri elektrik ve mekanik ekipman değişimi, İkinci aşama Atıksu Arıtma Tesisi, İçme suyu pompalarının yenilenmesi, İçme suyu şebekesinin genişletilmesi, Dezenfeksiyon sisteminin yenilenmesi, Ölçüm-kontroller-ve sızıntı tespitleri yapılacak.

 

Çanak: Dev bir tesis kurulacak

            Orman ve su İşleri Bakanlığı Müşaviri ve Kahramanmaraş İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Temel Hizmetleri Altyapı Birliği Müdürü Hüseyin Çanak, Elbistan Atıksu Arıtma ve Çamur Kurutma Tesisi’nin uzun vadeli bir yatırım olduğunu belirterek, ilçenin tüm atıksularının arıtılacağını söyledi.

            Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi’ne ait sözleşme 30 Nisan 2013 tarihinde Ankara’da imzalanırken, Elbistan Belediyesi’ni temsilen, Birlik Başkanı adına Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu sözleşmeye imza atmıştı.

            Kahramanmaraş İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Temel Hizmetleri Altyapı Birliği Müdürü Hüseyin Çanak, projenin çok çeşitli boyutlarının bulunduğunu belirterek, atıksu arıtma tesisinin aynı zamanda modern cihaz ve araçları da Elbistan’a kazandıracağını söyledi.

            Tüm sistemin son teknoloji ile kurulacağını belirten Çanak, “Örneğin kanalizasyon şebekelerinin muayenesi için 2 adet kamyon alınacak. CCTV kamera ve yardımcı ekipman ile donatılı olacak bu kamyonlar, kanalizasyon şebekesine göndereceği kamera ile hattaki debiyi ölçeceği gibi, kaçak ve çatlakları da tespit edebilecek. Bu araçların her biri yaklaşık 500 bin TL. 2014 yılı sonuna kadar ihale çalışmaları tamamlanacak ve 2015 yılında tesisin ihalesi yapılacak. 2 yıl inşaat süresinin ardından tesis hizmete başlayacak” dedi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Duyarlı vatandaş 7 yıl önce

Sayın küçük Elbistan hava kirliligine önem verelimm . Halkımız artık temiz havaaa arıyor. Her kış ayında canımızla boguşmaktan bıktık